ACH TEN BÓL ZATOK!

ACH TEN BÓL ZATOK!

1378
0
PODZIEL SIĘ

Infekcje zatok przynosowych dla jednych to pojęcie znane tylko „ze słyszenia”, innym dolegliwości związane z tym organem towarzyszą przez całe życie. Wielu z nas jednak mylnie określa ból zatok, który w rzeczywistości jest zwykłym bólem głowy.  Warto zatem nauczyć się rozróżniać dolegliwości związane z bólem zatok przynosowych, by w razie potrzeby sięgnąć po właściwe leki, które uśmierzą dokuczliwe objawy.

Ból zatok dotyczy 12 % całej populacji. W Polsce, co dziesiąty rodak skarżący się na ból zatok odczuwa go regularnie. Pozostali chorzy cierpią z powodu tej dolegliwości co jakiś czas: 36 % z nich odczuwa ból z częstotliwością co 2-3 miesiące, z kolei 26 % raz na pół roku. Prawie połowa chorych na własną rękę próbuje walczyć z objawami bólu zatok. Większość z nich (84 %), sięga po leki bez recepty dostępne w aptekach. Zanim jednak wybierzemy się po farmaceutyki, które pomogą uśmierzyć uciążliwy ból zatok warto dowiedzieć się, czym się on charakteryzuje i jaka jest geneza jego powstawania.

Rozpoznaj problem, by wiedzieć, jak z nim walczyć

O zapaleniu zatok pisano i mówiono wiele. Aby ujednolicić i uprościć klasyfikację choroby Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej przyjęła w 2007 r. dokument EPOS wprowadzający ł zapaleń zatok przynosowych na dwie główne grupy: zapalenia ostre i przewlekłe. W ostrym zapaleniu zatok przynosowych wyróżniono jego 2 postacie: ostre zapalenie wirusowe, przez lekarzy opisywane jako przeziębienie, w którym objawy trwają nie dłużej niż 10 dni. Drugi rodzaj to ostre zapalenie niewirusowe – z charakterystycznym nasileniem objawów po 5 dniach lub ich utrzymywaniem się ponad 10 dni, ale nie dłużej niż 12 tygodni. Z kolei z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych mamy do czynienia wtedy, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Ten rodzaj podzielono na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa i bez polipów nosa.

Powodem zapalenia zatok są w głównej mierze infekcje wirusowe i bakteryjne. Warto jednak odnotować, że nie tylko one odpowiadają za stan chorobowy. Skrzywienie przegrody nosa, alergia na naturalne i chemiczne czynniki środowiskowe, niedobory immunologiczne, długie przebywanie w mocno zanieczyszczonym środowisku, zaburzenia hormonalne, polipy nosa  – to czynniki sprzyjające zapaleniu zatok.

Do najważniejszych objawów tej choroby należą przede wszystkim blokada nosa wyciek z nosa,  ą pojawić się ból twarzy osłabienie lub brak węchu.  Warto podkreślić, że ból głowy nie występujący w towarzystwie dwóch pierwszych objawów – blokady nosa i wycieku z nosa – nie świadczy o zapaleniu zatok. Aby mieć pewność, na co chorujemy, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ostre zapalenie zatok przynosowych może on zdiagnozować na podstawie badania – rynoskopii przedniej – polegającej na oględzinach jam nosa wziernikiem nosowym. Z kolei do potwierdzenia diagnozy przewlekłego zapalenia zatok przynosowych konieczny jest laryngolog, który wykona badanie endoskopowe, by dokładniej ocenić jamy nosowe.

Jak leczyć?

Wielu osobom ból zatok uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ważne jest, by walczyć z dolegliwościami i zadbać o usunięcie wszystkich objawów stanu chorobowego. Nie zawsze jednak należy sięgać po antybiotyk. Specjaliści podkreślają, by nie nadużywać antybiotykoterapii, dlatego w pierwszych dniach leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych należy stosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i działające obkurczająco na błonę śluzową nosa i zatok przynosowych.

 

W złagodzeniu symptomów zapalenia zatok przynosowych pomocny może być nowy lek – Nurofen Zatoki (7,90 zł/12 tabl.) – stworzony specjalnie z myślą o uśmierzaniu dolegliwości występujących w rejonie zatok przynosowych.