Aromaterapia

Aromaterapia

14176
0
PODZIEL SIĘ

Aromaterapia to jedna z naturalnych metod terapeutycznych. Polega ona na stosowaniu na różne dolegliwości odpowiednich mieszanek olejków eterycznych. Stąd też jej nazwę możemy przetłumaczyć jako leczenie zapachami. Mieszanki olejków mogą być stosowane podczas inhalacji, kąpieli czy masaży .

Inhalacje polegają na wdychaniu oparów rozcieńczonych w wodzie olejków eterycznych. Kilka kropel (najczęściej 5-10) olejku możemy dodać do kominka, czy inhalatora.

Kąpiele aromaterapeutyczne polecane dla osób zestresowanych, ponieważ mają działanie uspakajające, relaksujące, ale także mogą rozgrzewać, tonizować czy orzeźwiać (w zależności od wybranej mieszanki olejków).

Masaże z zastosowaniem olejków uważa się za najważniejszą metodę aromaterapii, ze względu na połączenie formy dotyku z właściwościami olejków. Wybrany olejek należy rozcieńczyć w tzw. oleju bazowym.

Olejki możemy stosować samodzielnie, lub użyć gotowych zestawów.

Przykłady olejków i ich zastosowanie:

Lawendowy łagodzi napięcia nerwowe, bóle reumatyczne, wypadanie włosów, grzybice, otyłość i stany zapalne, ułatwia zasypianie.

Eukaliptusowy łagodzi kaszel, zmęczenie mięśni. Olejek jest antyseptyczny i przeciwbólowy.

Sosnowy będzie pomocny przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Mieszanka olejków jałowcowego i geraniowego dodana do kąpieli poprawia przemianę materii, idealna do stosowania w terapii antycellulitowej i odchudzającej.

Ciekawostką jest, że gotowe zestawy (lub pojedyncze zapachy) mogą nam pomóc w skutecznym odstraszeniu owadów (komarów). W tym celu pomocne będą m.in. olejki z paczuli.

Uwaga! Olejki mogą uczulać i przed przystąpieniem do aromaterapii na własną rękę, należy wykonać próbę uczuleniową. Kobiety w ciąży, dzieci i osoby opalające się powinny zrezygnować z tej formy  terapii.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMydła kolońskie Barwy Harmonii
Następny artykułFarby do włosów
Adriana Marcinowska
Ciągle się uczę kolorowego i pięknego świata urody. Wierzę w moc natury, dlatego uwielbiam poznawać (by później zastosować) ciekawostki związane z naturalną pielęgnacją i zdrowym trybem życia (oczywiście używam też tradycyjnych kosmetyków ;) ) Zachwycam się pięknem i to nie tylko modą z lat 50. czy makijażem, ale i ponurą jesienią, niebem oraz… Formułą 1, czy muzyką elektroniczną. Znajdziecie mnie też na WirtualnaKlinika.pl.