Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE BŁĘDY ŻYWIENIOWE POLAKÓW

BŁĘDY ŻYWIENIOWE POLAKÓW

0

Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Flora. Pokochaj swoje serce” wynika, że aż 74% Polaków często lub nigdy nie poświęca wystarczająco dużo uwagi temu, co znajduje się na ich talerzach. Oto, jakie błędy popełniamy najczęściej. 

 

Nieregularne posiłki

To, zdaniem specjalistów od żywienia, bardzo poważne zaniedbanie. Z badań wynika, że aż co trzeci Polak (31%) twierdzi, że w tygodniu nie ma czasu na jedzenie w ciągu dnia. Pewnie dlatego też aż 40% badanych swój dzień rozpoczyna tylko od kawy lub herbaty bądź wychodzi z domu nawet bez wypicia ciepłego napoju.

błędy żywieniowe, fast food

Brak śniadania

Śniadanie powinno być pierwszym krokiem na drodze do  zmiany nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Prawidłowo skomponowane, pełne składników odżywczych sprawi, że dzień rozpoczniemy z energią i bez problemów z koncentracją. Przygotowując pełnowartościowe kanapki z ciemnego pieczywa, miękkiej margaryny wysokiej jakości (takiej jak np. Flora Original), chudej wędliny i świeżych warzyw (np. sałaty, papryki, pomidora czy kalarepki) będziemy pewni, że poranne zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu zostanie zaspokojone.

Brak jedzenia między głównymi posiłkami

Aż trzy czwarte z nas (76%) spędza w pracy od 8 do 10 godzin. Gdy biegamy na spotkania lub 
„na wczoraj” przygotowujemy ważne dokumenty, nie mamy czasu na zjedzenie pożywnego posiłku. Zamiast drugiego śniadania sięgamy po kolejną kawę, słone lub słodkie przekąski pełne „złych” tłuszczów, soli lub cukru. Dlatego przygotowując pożywne śniadanie, od razu zadbaj o takie same przekąski na później. 

Fast food na obiad

Aż 70% respondentów sięga po tego typu jedzenie raz w miesiącu, a 34% przynajmniej raz w tygodniu! Kiedy po całym dniu pracy w końcu docieramy do domu, czujemy się zmęczeni i głodni – nasz organizm, który cały dzień oszukiwany był różnego rodzaju „zapychaczami” niemającymi nic wspólnego ze zdrowym jedzeniem, domaga się długo wyczekiwanej dawki energii. Rozpoczynamy więc wieczorną ucztę – na kolację zjadamy obfity obiad, po którym mamy ochotę na coś słodkiego, a dodatkowo chrupiemy jeszcze chipsy lub ciasteczka, gdy wyczerpani pracą siadamy przed telewizorem. Na koniec dnia jednorazowo dostarczamy sobie dawkę kalorii, która powinna być rozłożona np. na trzy posiłki.

Czym grozi taki sposób odżywiania? Oddala nas od zdrowego serca i sprawia, że wzrasta zagrożenie m.in. otyłością, miażdżycą 
i innymi chorobami układu krążenia. 

 

Dodatkowe informacje o kampanii:

Impuls do działań informacyjno-edukacyjnych pod hasłem „Flora. Pokochaj swoje serce” stanowią przede wszystkim alarmujące dane statystyczne. Codziennie z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera 100 Polaków. W 80% tych przypadków można by uniknąć, dokonując w odpowiednim czasie zaledwie drobnych zmian w trybie życia. Wprowadzenie odpowiedniej diety jest pierwszym krokiem w kierunku obniżenia poziomu złego cholesterolu, który w dużej mierze jest odpowiedzialny  za  rozwój chorób układu krążenia. 

Badanie „Sposób odżywiania zapracowanych Polaków a zdrowie ich serca”, GFK Polonia, październik 2009