Strona główna DZIEJE SIĘ JAK ROZCIĄGNĄĆ BUTY?

JAK ROZCIĄGNĄĆ BUTY?

0
buty

Kupiłaś buty? Piękne, wymarzone, no po prostu „te”? Super! Gorzej, jeśli po przyjściu do domu okaże się, że jednak są trochę za ciasne… A przecież nie będą stać w szafie! Spokojnie, istnieje duża szansa, że uda ci się je rozciągnąć samej w domu. Rozbijanie butów start!

szewc

Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów do rozciągania butów ze skóry, jak i z tworzywa sztucznego. Możesz zdecydować się np. na piankę lub spray (stosuj zawsze dokładnie ze wskazaniami producenta!). A jeśli uznasz, że wolisz się tego nie podejmować i zaufać specjalistom, szewc rozepcha buty za pomocą specjalnego prawidła. Musisz, niestety, jednak pamiętać, że nie każde buty da się rozciągnąć – np. takie z aplikacjami czy dekoracyjnymi suwakami mogą ulec zniszczeniu podczas rozszerzania. Dlatego nim przystąpisz do działania, zawsze warto zasięgnąć porady eksperta.

Jeśli jednak uznasz „tak, rozepcham te buty!”, mamy dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów na to, jak rozciągnąć buty (wszerz, wzdłuż, w palcach etc.) samodzielnie w domu. Sprawdzą się m.in. przy czółenkach, szpilkach czy baletkach.

Jak rozciągnąć buty?

Sposób 1

Mokre skarpetki – załóż je na stopy (ale nie może z nich kapać, mają być po prostu bardzo mokre) i wsuń stopy w buty. Pochodź w butach kilka godzin, a na noc dokładnie wypchaj buty gazetami. Rano powinny być luźniejsze.

Sposób 2

Wrzątek – jeśli buty są za ciasne w palcach lub w pięcie, możesz użyć wrzątku. Ale jest warunek – buty nie mogą być oczywiście klejone, bo się po prostu rozpadną. Wlej trochę wrzątku w czubek/zapiętek buta i szybko wylej. Wytrzyj do sucha i załóż buta,. Pochodź w nim kilka godzin.

Sposób 3

Grube (suche) skarpetki – załóż dwie pary skarpetek, zwilż wnętrze buta w tym miejscu, w którym jest za ciasny, i chodź tak co najmniej po kilka godzin przez dwa dni.

Sposób 4

Para wodna – skórzane obuwie możesz spróbować rozciągnąć także trzymając nad parą wodną, np. z gotującej się w garnku wody.

Sposób 5

Suszarka – załóż skarpetki i za ciasne buty. Skieruj nadmuch powietrza w problematycznie miejsce i nagrzewaj. Nie rób tego dłużej niż minutę. Chodź tak, póki buty nie wystygną.

Sposób 6

Lód – do skórzanych butów możesz włożyć woreczki z wodą – oczywiście super szczelne! Powinny całkowicie wypełnić wnętrze buta, ale nie na siłę. Potem wstaw buty do zamrażalnika na całą noc. Woda zamarzając rozszerza swoja objętość i rozciąga otaczającą powstały lód skórę.

Sposób 7

Denaturat lub spirytus – zwilż płynem gazetę i wypchaj nią wnętrze buta. Dobrze ją upchaj, ale pamiętaj, że kolor np. wkładki może ulec odbarwieniu.