Strona główna PIELĘGNACJA PIELĘGNACJA TWARZY KWASY KOSMETYCZNE – JAKIE MOŻNA STOSOWAĆ WIOSNĄ?

KWASY KOSMETYCZNE – JAKIE MOŻNA STOSOWAĆ WIOSNĄ?

1
kwasy

Hasło „Kwasy na twarz” brzmi dla Ciebie lekko strasznie? Spokojnie, tylko tak brzmi. Co prawda nieodpowiedni kwas w nieodpowiednich rękach może przynieść (dużo więcej) więcej szkody niż pożytku, ale dostępne na rynku peelingi (a także kremy czy toniki) z kwasami są coraz bezpieczniejsze. Na tyle wręcz, że wiele z nich możemy stosować same w domu. Pytanie zatem brzmi – jak wybrać odpowiedni kwas?

Nic tak nie oczyszcza skóry, jak dobry peeling. A co to znaczy dobry? Po prostu skuteczny. Dlatego niektórym skórom wystarczą delikatne peelingi enzymatyczne, inne skory „wolą” kosmetyki z drobinkami, np. łuskami orzechów, jeszcze inne nie potrafią obejść się bez peelingu chemicznego. Ale czy peeling kwasem – co samo w sobie brzmi co najmniej groźnie – to naprawdę bezpieczny zabieg, któremu możemy się poddawać nawet codziennie i to mając wrażliwą skórę? Odpowiedź brzmi tak, ale zawsze jest jakieś „ale” – w tym wypadku chodzi właśnie o wybór najlepszego dla siebie kwasu. A naprawdę jest z czego wybierać…

Kwasy na twarz – jak działają?

Zasada działania peelingów mechanicznych, czyli wspomnianych już produktów z drobinkami, jest jasna – mechanicznie, jak sama nazwa wskazuje, złuszczamy zrogowaciały, stary naskórek, by odsłonić zdrową, piękną skórę. W przypadku złuszczania kwasami także możemy domyślić się, jak działa taki środek – jak to kwas, rozpuszcza. Ale spokojnie – nie skórę jako taką! Jak więc działają kwasy? Zwiększają odległość między komórkami w skórze i osłabiają wiązania pomiędzy nimi. W efekcie warstwa rogowa naskórka oddziela się od skóry i zostaje złuszczona. W zależności od wybranego kwasu będzie on pozytywnie wpływał na elastyczność skóry, ujednolicał koloryt, niwelował niedoskonałości, regulował wydzielanie sebum czy ściągał pory. Niektóre kwasy mają też działanie nawilżające, przeciwzapalne a nawet rozjaśniające blizny.

Peeling kwasami – czy to zabieg dla Ciebie?

Zapewne tak. Nawet jeśli masz alergiczną lub bardzo wrażliwą skórę. Wszystko bowiem zależy od tego, po jaki kwas sięgnie specjalista w gabinecie… lub Ty w drogerii. Profesjonalny peeling kwasami jest zalecany m.in. przy:

  • trądziku,
  • łojotoku,
  • bliznach,
  • oznakach starzenia (zmarszczki, przebarwienia),
  • zmianach pigmentacycjnych.

Jednak, jak przy każdym innym zabiegu, także w tym wypadku musisz pamiętać o liście przeciwwskazań. Jak zauważysz nie ma na niej zaleceń w rodzaju „nie dla delikatnej skóry”, ale mimo to zrezygnuj z zabiegu, jeśli:

  • jesteś w ciąży i/lub karmisz piersią,
  • masz otwarte rany, poparzenia, odmrożenia czy choroby tkanki łącznej w miejscu poddawanym zabiegowi,
  • cierpisz na choroby autoimmunologiczne,
  • masz aktywną opryszczkę,
  • masz cukrzycę,
  • stosujesz doustne retinoidy (np. podczas kuracji przeciwtrądzikowej).

Pamiętaj także, że chociaż efekty możesz zauważyć już po pierwszym zabiegu, to profesjonalne oczyszczanie kwasami powinno odbyć się w serii – z reguły specjaliści zalecają wykonanie 6 zabiegów co około dwa tygodnie. Taka kuracja przyniesie najlepszy, bo najbardziej trwały efekt. Specjalnie napisałyśmy „z reguły”, ponieważ wszystko zależy od rodzaju skóry – akurat w Twoim przypadku mogą wystarczyć dwa zabiegi, w przypadku koleżanki nawet cztery to będzie za mało. Różny jest także czas, jaki kwas „spędza” na twarzy – może to być pół minuty, a może pół godziny. Wszystko zależy od kwasu i jego stężenia.

Rodzaje kwasów oczyszczających skórę

Kwasy w kosmetologii dzielimy na kilka rodzajów. Najczęściej o wszystkich mówimy po prostu „kwasy owocowe”, bo w większości otrzymywane są z owoców, ale kwas kwasowi nierówny. Najprostszy podział to ten na kwasy AHA, BHA i PHA. A co się kryje pod tymi skrótami?

Kwasy AHA – to inaczej alfa-hydroksykwasy. Mają one najsilniejsze działanie, przez co dają najlepsze efekty odmładzające i oczyszczające. Ale coś za coś – ryzyko podrażnienia skóry również jest najwyższe. Mimo to z reguły są to podrażnienia dosłownie chwilowe, a prawidłowo zabezpieczona po peelingu skóra szybko wraca do formy. Zaliczamy do nich:

  • kwas mlekowy, który w kosmetyce działa złuszczająco oraz antybakteryjnie, wzmacnia włókna kolagenowe oraz nawilża skórę,
  • kwas glikolowy – wspomagający rozjaśnianie przebarwień, a także pobudzający regenerację komórek,
  • kwas jabłkowy – doskonale zmiękczający twardy, zrogowaciały naskórek,
  • kwas cytrynowy – o silnym działaniu rozjaśniającym,
  • kwas migdałowy – wykazujący spośród wszystkich wymienionych wyżej kwasów najlepsze właściwości przeciwbakteryjne, ponieważ hamuje łojotok, reguluje wytwarzanie sebum, złuszcza naskórek i nawilża.

Kwasy BHA – to inaczej beta-hydroksykwasy. Mają w kosmetyce jednego przedstawiciela, czyli kwas salicylowy. To chyba najlepiej znany nam kwas, występujący także w wielu kosmetykach, np. tonikach czy kremach. Ponieważ ma silne działanie złuszczające, przeciwtrądzikowe i antybakteryjne, dedykowany jest osobom z trądzikiem, z problemem nadmiernego wydzielania sebum, z zaskórnikami czy rogowaceniem okołomieszkowym. Jednocześnie kwas salicylowy jest łagodniejszy niż kwasy AHA, stąd istnieje mniej przeciwwskazań do jego zastosowania.

Kwasy PHA – to kwasy najnowszej generacji. Działają jednak o wiele delikatniej, zwłaszcza od kwasów AHA, dzięki czemu nie powodują podrażnień, pieczenia, zaczerwienienia czy wysuszenia skóry. Polecane są zwłaszcza osobom z wyjątkowo wrażliwą skórą, np. alergiczną czy naczynkową, które nie mogą skorzystać z kwasów AHA i BHA. Do kwasów PHA zaliczamy m.in. kwas laktobionowy.

Kwasy na twarz – w domu czy w gabinecie?

Wszytsko zależy od kondycji Twojej skóry. Jeśli masz naprawdę duży problem z trądzikiem czy przebarwieniami, odwiedź salon kosmetyczny. Dostępne tam kwasy może nazywają się dokładnie tak samo, jak te do pielęgnacji domowej, ale mają większe stężenia, przez co możesz liczyć na lepszy, czyli szybszy efekt zabiegu. W domu zaś, w ramach terapii uzupełniającej (o ile specjalista wyrazi zgodę – zawsze o to pytaj!), możesz nakładać na twarz kwasy dostępne w ofercie coraz większej ilości marek kosmetycznych. Niektóre stosuje się na noc nawet codziennie.

Kwasy w gabinecie, czyli profesjonalne zabiegi z kwasami

Oferty salonów kosmetycznych czy gabinetów medycyny estetycznej są bardzo bogate „w kwasy”. W zależności od rodzaju skóry (oraz zasobności porfela) te warte uwagi to m. in.

exuvianceExuviance – peeling chemiczny do skóry naczyniowej i/lub z trądzikiem różowatym.

Clarifying Peel Booster, czyli Eksfoliujący preparat z kompleksem amfoterycznym AHA/PHA zawiera 15% kwas migdałowy, 5% kwas glikolowy oraz 5% glukonolakton. Dzięki temu delikatnie złuszcza naskórek, wygładza i rewitalizuje. Co ważne, stosowany regularnie niweluje rumień oraz zaczerwienienia, ponieważ poprawia jakość włosowatych naczyń krwionośnych. Glukonolakton, mający właściwości chelatujące, niweluje rumień naczyniowy i zapalny, dzięki czemu pajączki stają się mniej widoczne. Ponadto ze skóry usuwane są złogi hemosyderyny, co pomaga zlikwidować niekorzystny, blady lub sinoblady odcień skóry.

neostrataNeoStrata ProSystem – peeling oczyszczający 30% (20% kwas migdałowy + 10% kwas cytrynowy) do skóry mieszanej, tłustej, trądzikowej

Kwas cytrynowy wykazuje działanie synergistyczne z kwasem migdałowym – razem mają lepsze działanie nawilżające. Dzięki właściwościom lipofilowym kwasu migdałowego, jest on idealny dla skór mieszanych i tłustych. Indukuje delikatną eksfoliację, sprzyja oczyszczaniu i zwężaniu porów. Rozświetla i wygładza skórę, działa rozjaśniająco na powierzchowne przebarwienia, ujednolica nierównomierny koloryt skóry. Wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze. Stymuluje odnowę komórkową i syntezę kolagenu.

piruvexMesopeel Piruvex – peeling anti-aging z kwasem pirogronowym i kwasem mlekowym

Kwas pirogronowy to alfaketokwas, który w roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego. Kwas pirogronowy bardzo szybko penetruje w głąb skóry, ma działanie intensywnie remodelujące i naprawcze – stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i gAg (glikozaminoglikanów) w skórze właściwej, dzięki czemu skóra ulega pogrubieniu, zyskuje jędrność i elastyczność. Kwas mlekowy jest alfahydroksykwasem, w naturalny sposób poprawia nawilżenie skóry, stymuluje syntezę ceramidów w naskórku oraz produkcję włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej, dzięki czemu skóra staje się grubsza i bardziej sprężysta. Kwas mlekowy działa również keratolitycznie, przeciwzapalnie i wybielająco.

Kwasy do domu – w jakich produktach je znajdziesz?

Odpowiedź jest prosta – w o wielu więcej, niż myślisz. Czasami możesz nawet nie wiedzieć (jeśli nie czytasz dokładnie składu), że dany produkt zawiera kwas, inne na kwasach opierają swoje działanie. Oto kilka z nich.

floslek-whiteFloeslek White & Beauty Rozjaśniający peeling kwasowy na noc (30 ml/34,99 zł)

Polecany jest do stosowania na noc (codziennie lub 2-3 razy w tygodniu) przy nierównomiernej pigmentacji, piegach i przebarwieniach. Zawiera kwas migdałowy (3%), który złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, rozjaśnia przebarwienia i wygładza skórę oraz kwas azelainowy (2%) i Etiolinę. Te składniki redukują widoczność przebarwień i ujednolicają koloryt skóry. Hamują nadmierną aktywność melanocytów i zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień. Formuła zawiera również mocznik i pantenol.

dottore_kartonik_novo_novoforteDottore Novo i Novo Forte – kremy z kwasem glikolowym (30 ml/120 i 130 zł)

Novo to intensywnie odmładzający krem na noc z 8% kwasem glikolowym, dla osób, które nie stosowały kremów z AHA, zaś Novo forte to intensywnie odmładzający krem na noc z 12% kwasem glikolowym, dla osób ze skórą przyzwyczajoną do AHA. Dlaczego zasługują na uwagę? Ponieważ krem z kwasem glikolowym powinien być włączony jako element codziennej pielęgnacji, w szczególności skóry suchej, szarej oraz starzejącej się. Stworzone przez Dottore kremy z kwasem glikolowym zostały dodatkowo wzbogacone w składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Dzięki nim możesz korzystać z dobroczynnego efektu działania kwasów, bez jednoczesnego intensywnego podrażnienia nawet problematycznej cery.

dottore_kartonik_novo_novofortePharmaceris Krem z 5% kwasem migdałowym na noc I stopień złuszczania Sebo-Almond Peel 5% (50 ml/ok. 33 zł)

Krem działa przeciwtrądzikowo i regulująco na wydzielanie sebum likwidując istniejące zmiany trądzikowe oraz ogranicza powstawanie nowych niedoskonałości. Kwas migdałowy delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka odblokowując pory i łagodząc zmiany trądzikowe. Umożliwia jednocześnie głębszą penetrację w głąb skóry ekstraktu z cytryny, który działa rozjaśniająco i wygładzająco. Synergiczne działanie składników aktywnych sprawia, że krem doskonale wygładza skórę, zmniejsza widoczność porów i ujednolica jej koloryt. Produkt może być stosowany samodzielnie lub dla lepszego efektu złuszczania w dwu-stopniowej kuracji z kremem Sebo-Almond Pell 10%.

bielenda-kwasBielenda Professional Home Expert – zabieg głębokiej mikrodermabrazji z kwasem migdałowym Peel Active (17 ml/ok. 50 zł)

Zabieg głębokiej mikrodermabrazji,dzięki zawartości cennych składników aktywnych, używanych w profesjonalnych zabiegach gabinetowych (kwas migdałowy 5%, kwas mlekowy, kwas hialuronowy) doskonale oczyszcza, wygładza i rozjaśnia skórę. Przyczynia się do złuszczania martwego naskórka, redukuje przebarwienia i spłyca widoczne blizny. Dzięki swojemu tonującemu działaniu zwęża pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Po zastosowaniu preparatów skóra jest odmłodzona i sprężysta. Zabieg jest szczególnie polecany osobom o skórze mieszanej i tłustej, zanieczyszczonej, z przebarwieniami posłonecznymi i potrądzikowymi.

skinetic-kwasSkinetic rewitalizujący tonik złuszczający do twarzy na noc do cery normalnej i suchej (200 ml/ok. 9,90 zł)

Kosmetyk polecany jest dla osób w wieku 30 – 50+. Preparat zawiera kwas migdałowy i hialuronowy i opiera swe działania na synergii działania substancji aktywnych o udowodnionej skuteczności. Dzięki unikalnemu połączeniu składników tonik przywróci Twojej skórze uczucie nieskazitelnej świeżości, gładkości i przygotuje ją do aplikacji innych preparatów pielęgnacyjnych z serii Skinetic.

ziaj-kwasZiaja Liście Manuka Krem mikrozłuszczający z kwasem migdałowym na noc (50 ml/ok. 10 zł)

Nawilżający krem z 3% zawartością kwasu migdałowego, który przywraca skórze naturalną równowagę i świeżość: złuszcza i odnawia naskórek nie powodując podrażnień, redukuje porfiryny odpowiedzialne za zmiany trądzikowe, rozjaśnia powierzchniowe przebarwienia posłoneczne i pozapalne, zmniejsza zaskórniki i rozszerzone pory, nawilża, poprawia elastyczność, jędrność i sprężystość, pozostawia skórę świeżą o jednolitym kolorycie.

bielenda-serum-kwasBielenda skin Clinic Professional – Aktywne serum korygujące anti-age dzień/ noc (30 ml/ok. 29 zł)

Aktywne serum korygujące skutecznie podnosi jakość skóry z niedoskonałościami – mieszanej, tłustej, błyszczącej, szarej, z rozszerzonymi porami, z przebarwieniami, z widocznymi zmianami trądzikowymi. Kwas migdałowy delikatnie złuszcza naskórek, działa antybakteryjnie, zwęża pory, redukuje nadmierne wydzielanie sebum, zapobiega zatykaniu porów, rozjaśnia przebarwienia. Kwas laktobionowy natomiast złuszcza naskórek stymulując mechanizmy naprawcze skóry, zapobiega powstawaniu wyprysków, wygładza i ujednolica koloryt cery, intensywnie nawilża.

1 KOMENTARZ

  1. Używałam jakiś czas ten od pharma ale trzeba na niego bardzo uważać bo ma duże stężenie kwasu i jak się za często używa to robią się podrażnienia. Przynajmniej ja tak miałam, a mam wrażliwą i trądzikową skórę. Teraz używam kosmetyków od La roche-posay, dokładnie effaclar duo plus. Bardzo jestem zadowolona bo fajnie działa i przede wszystkim nie podrażnia.