Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE ROZGRYŹ TAJEMNICĘ PIĘKNEGO UŚMIECHU!

ROZGRYŹ TAJEMNICĘ PIĘKNEGO UŚMIECHU!

0

To, jak wygląda twój uśmiech, zależy w dużej mierze od prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Przedstawiamy jej podstawowe kroki i zachęcamy, by weszły każdemu w nawyk 🙂

tekst: Kasia Kosieradzka

tytuł: Dorota Moczurad

Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które powinieneś zafundować swojej jamie ustnej każdego dnia przynajmniej dwa razy. Wydaje ci się, że to za dużo?

higiena jamy ustnej

1. Tak na prawdę wszystkie te czynności nie powinny ci zająć dłużej niż 5 minut, więc jeśli będziesz je wykonywać dwa razy dziennie, zajmą one 10 minut. Niewiele w stosunku do całego dnia, prawda? Przeznacz na szczotkowanie ok. 3 minuty, na nitkowanie 1-2 minuty, a na płukanie 30 sekund.

2. Pamiętaj, by myć nie tylko zęby, ale także język. Bakterie znajdujące się na nim rozkładają aminokwasy, w wyniku czego wydziela się siarka – przyczyna nieświeżego oddechu i nieprzyjemnego uczucia w ustach.

3. Myj zęby zawsze po jedzeniu, a nie przed nim. Jeśli rano nie lubisz jeść śniadania z nieumytymi zębami, przepłucz je płynem do jamy ustnej – to zniweluje niemiłe uczucie. Po zjedzeniu wystarczy szczotkowanie i nitkowanie.

4. Jeśli dentysta nie zaleci ci elektrycznej szczoteczki, stosuj zwykłą, o średniej twardości włókien. Pamiętaj, by trzymać ją w czystości (po umyciu zębów zawsze przepłucz ją wodą). Nie dopuść do tego, by szczoteczka przypominała zużytego mopa – najlepiej zmieniaj ją co miesiąc. Jeśli chodzi o szczoteczki elektryczne, to są one niebezpieczne dla zębów z tego względu, że ich nieumiejętne stosowanie może powodować „wciskanie się” resztek jedzenia pod dziąsła. Jeśli bardzo zależy ci na używaniu takiej szczoteczki, wybierz się do dentysty, by pokazał ci, jak prawidłowo jej używać.

5. Używaj past z fluorem, który chroni zęby przed próchnicą. Pasta powinna zawierać od 525 do 1450 ppm czystego fluoru – sprawdź to na opakowaniu, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Pasty zawierają także środki polerująco-ścierne. Warto wiedzieć, że nie mogą być wyczuwalne – jeśli tak jest, pasta powinna wylądować w koszu na śmieci, gdyż niszczy twoje szkliwo.

higiena jamy ustnej

1. Lacalut Brilliant White Sensitive (Dr. Theiss Naturwaren, ok. 25 zł) – pasta do zębów wrażliwych z fluorem, ma niski współczynnik ścieralności, 2. nić dentystyczna Oral-B Essential Floss z miętowym posmakiem (Oral-B, ok. 10 zł/50 m), 3. płyn do płukania jamy ustnej Listerine Total Care Enamel Guard (Listerine, ok. 20 zł/500 ml), 4. manualna szczoteczka do zębów blend-a-med U-Flex (ok. 10 zł), 5. szczoteczka do czyszczenia języka Tong-Clin De Luxe (Miradent, ok. 40 zł), 6. Q10 Sensitive żel do dziąseł z koenzymem Q10 dla ich ochrony (Sensilab, 23 zł/20 g)

6. Jeśli nie masz chorób przyzębia powinieneś szczotkować zęby metodą roll, czyli obrotowo-wymiatającą. Przy najbliższej wizycie u dentysty poproś o prezentację – to zajmie chwilę, a warto ją znać, gdyż jest najmniej szkodliwa ze wszystkich znanych metod.

7. Nitkowanie pozwala na utrzymanie przestrzeni międzyzębowych w odpowiedniej czystości. Masz do wyboru wiele rodzajów nitek: woskowane, niewoskowane, z fluorem, bez niego czy  nawet z gąbeczką (idealne dla osób noszących stałe aparaty). Nie żałuj nitki – używaj około 35 cm za każdym razem.

8. Jeśli chodzi o płyny do płukania jamy ustnej, to obecnie mamy ich ogromny wybór. Zwróć jednak uwagę na zawartość chloroheksydyny – płyn powinien zawierać nie więcej niż 0,2% tego składnika – inaczej narazisz swoje zęby na brzydkie przebarwienia.