Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE SEZON NA SAŁATY!

SEZON NA SAŁATY!

0

 

sałata z pieczonych warzyw

Sałatka z pieczonych warzyw (Knorr)

Nigdy nie smakują tak dobrze jak latem! Dla zabieganych polecamy gotowe miksy sałatowe (nie trzeba ich już myć) oraz sosy. Ułatwią przygotowanie pysznej przekąski w ciągu dnia. Wystarczy dodać aromatyczne, soczyste pomidory i inne świeże warzywa, kawałek grillowanego kurczaka lub sera feta, warto też wzbogacić je w sezonowe owoce, np. truskawki – i lekkie, smaczne danie gotowe!

Miksy Fit & Easy

letnia sałatkaTo nasz hit! Nawet teraz, gdy dostępna jest świeża, tania sałata, gotowe miksy różnych sałat – już dokładnie umytych i pociętych – są niezastąpione. Dla urozmaicenia gatunkowego można mieszać je ze zwykłą sałatą;-) Do wyboru masz kilka propozycji: 

  • Weekend – w jej skład wchodzą: frisee, radicchio, roszponka, escarole. 
  • Family – oprócz sałaty lodowej, frisee i radicchio jest tu też marchew.
  • Party – efektowny miks escarole, frisee, radicchio i cykorii. Polecany na letnie imprezy. Będzie świetnie smakować z dodatkiem twardego sera typu mimolette i grejpfrutem!
  • Active – dzięki zawartości witamin i bardzo niskiej kaloryczności miks frisee, escarole, radicchio i rucola zadba o twoją sylwetkę. 

Fit & Easy sałaty

Na stronie www.fitandeasy.pl znajdziesz wiele fajnych pomysłów na użycie miksów sałatkowych. 

Sosy sałatkowe Knorr

Tutaj do wyboru masz dwie wersje: sosy standardowe (np. paprykowo-ziołowy, do mizerii, włoski, czosnkowy, bazyliowo-ziołowy). Dodajesz do nich tylko wodę i olej, i pyszny sos jest gotowy!  

sosy sałatkowe Knorr

Drugą propozycją Knorra są sosy 2w1 – w każdej torebce znajduje się sos oraz aromatyczne grzanki. Do wyboru smaki: Sałatka Gyros, Lazurowa, Hawajska, Napoli i Cezar.

sosy sałatkowe Knorr

Polecamy Wam też kilka porad na temat przyrządzania sałat autorstwa Piotra Murawskiego, szefa kuchni Knorr:

Piotr Murawski, Knorr, przepis na winegret

 sosy a rodzaje sałat

  • Sałaty o kruchych i grubych liściach, jak lodowa i rzymska, najlepiej smakują z delikatnymi sosami winegret przyrządzanymi z oliwy lub olejów smakowych. Jednak można je również łączyć z sosami gęstymi na bazie majonezu (np. sos tysiąca wysp, z niebieskiego sera lub sos z anchois podawany do sałatki Cesar).
  • Sałaty o delikatnych liściach, jak rukola, roszponka czy sałata masłowa, należy natomiast podawać z sosami o lekkiej konsystencji. Warto zwrócić uwagę na dresing szczególnie w przypadku sałaty masłowej i roszponki mających lekko orzechowy smak, który może zostać zagłuszony przez intensywny sos. Jednak już rukolę, ze względu na zdecydowany smak, warto łączyć z ostrzejszymi sosami, choćby na bazie ostrej musztardy.
  • Jeśli jednym ze składników kompozycji jest sałata, to polewamy ją sosem dopiero przed samym podaniem. W przeciwnym razie zioła i olej sprawią, że liście sałaty zmiękną. Wystarczy kilka minut, by sałata straciła swoją chrupkość. Natomiast jeśli podajemy sałatkę z innych warzyw, mięsa lub owoców morza, można dresing dodać wcześniej i wymieszać – wtedy smaki się zmacerują.

jak dobrać sos do sałatki 

  • Kompozycje, których składniki stanowią grillowane warzywa, przed grillowaniem zamarynowane, nabiorą właściwego smaku z dresingiem z delikatnej oliwy, czosnku, kaparów, anchois i parmezanu. Natomiast do sałatek jarzynowych, z dodatkiem drobiu, znakomicie pasują sosy na bazie majonezu lub musztardy.
  • Jeśli chodzi o sałatki przyrządzane z warzyw, z zieloną sałatą na czele, z owocami, mięsem czy owocami morza, to możemy skomponować je z dowolnym sosem. Warto jedynie zwrócić uwagę na porę dnia, w której będziemy jeść sałatkę. Jeśli planujemy podać ją na obiad, to możemy pokusić się o sos majonezowy – danie będzie bardziej sycące. Natomiast do sałatki spożywanej w porze przedpołudniowej lub wieczornej najlepiej dodawać sosy z oliwy, licznych olejów smakowych, octów, soku z cytryny, z dodatkiem ziół.

gatunki sałaty a inne warzywa

  • Różne odmiany sałat można dowolnie łączyć z innymi składnikami. Równie dobrze będą smakowały z warzywami: rzodkiewką, pomidorami czy szparagami, jak i z owocami: truskawkami, mango, pomarańczą lub gruszką. Istotą jest dresing, który łączy te składniki. Przykładowo raczej nie połączymy kompozycji sałaty i owoców z intensywnym sosem czosnkowym. Jednak trzeba zaznaczyć, iż coraz częściej możemy się spotkać z modą na nietypowe połączenia smakowe, czego dowodzi choćby Prosciutto crudo, w którym słoną szynkę parmeńską łączy się ze słodkim smakiem melona.
  • Warto mieszać sałaty o gorzkawym smaku, jak na przykład radicchio, z innymi odmianami: sałatką lodową, sałatą „liść dębu”, sałatą „lollo bianco” – razem stworzą ciekawy bukiet smakowy. Co więcej, radicchio o czerwonawej barwie doda kompozycji ciekawego akcentu kolorystycznego.

wybór oliwy 

Przepis na klasyczny winegret:

Jeśli chcemy przyrządzić klasyczny winegret, potrzebujemy:
• olej słonecznikowy (100 ml),
• przegotowaną wodę (100 ml),
• czerwony ocet winny (40 ml),
• łyżka cukru, szczypta soli, ząbek czosnku oraz takie zioła, jak bazylia, oregano, pietruszka. Możemy użyć ziół suszonych. 

Możemy się też pokusić o biały winegret, będący połączeniem łyżki majonezu, łyżeczki musztardy, białego octu winnego (40 ml) oraz przegotowanej wody (40 ml). Dodajemy łyżkę cukru, ząbek czosnku oraz oczywiście zioła, te same jak w przypadku klasycznego winegret. Warto urozmaicać sos, mieszając ze sobą różne zioła. Biały winegret będzie smakował znakomicie także tylko ze świeżą kolendrą lub z estragonem, również świeżym. 

Dobrym pomysłem na urozmaicenie sosu winegret jest eksperymentowanie z różnymi ziołami. Można także zamieniać używane do przyrządzania sosu octy czy dodawać inne składniki, takie jak świeży imbir lub orzechy.

  • > inne dresingiDo sałatek powinniśmy używać oliwy z pierwszego tłoczenia. Oliwa ta powstaje w wyniku wyciśnięcia w prasie mechanicznej rozdrobnionych zielonych owoców, wraz z pestkami. Oliwa z sokiem jest odwirowywana, a potem przefiltrowywana. W ten sposób otrzymujemy oliwę o kwasowości nieprzekraczającej 0,8%, którą nazywamy Extra Vergin Olive Oil. Wytłoczyny oliwne pozostałe po odciśnięciu owoców wciąż jednak zawierają oliwę, którą odzyskuje się przez poddanie pozostałych owoców rafinacji. Powstaje oliwa gorszego typu. Nie używamy jej do sałatek, ale dobrze sprawdzi się do smażenia.
  • Pochodzące z różnych regionów świata oliwy cechują się odmiennym smakiem. Niektóre mogą mieć aromat przypominający zapach świeżo skoszonej trawy, inne poznajemy po lekko gorzkawym orzechowym smaku. Przy wyborze oliwy należy wziąć pod uwagę jej przejrzystość, która świadczy o sposobie jej wytworzenia. Najlepiej wybierać oliwy nie całkiem klarowne – są naturalnie wyciskane w prasie i to one cechują się najlepszym smakiem.
  • Zamiast oliwy możemy też wykorzystać oleje smakowe. Mamy tu naprawdę duży wybór. Możemy na przykład sięgnąć po olej z pestek dyni – lekko ziemisty w smaku o ciemnozielonej barwie. Znakomicie smakuje łączony z białymi octami. Coraz częściej doceniamy także olej lniany. Używając go w kuchni, należy jednak uważać –łatwo utlenia się i jełczeje, a wtedy nie można go spożywać. Warto wypróbować także olej z orzechów włoskich lub laskowych.
  • Znakomicie sprawdzą się tu śmietana, jogurt, rozrzedzony kremowy serek, a nawet zmiksowane warzywa i zioła, choćby pesto.
  • Można też użyć sosu balsamicznego – tradycyjnie dodaje się go do kompozycji z pomidorów, rukoli, mozzarelli i bazylii. Co ważne, bardzo dobrze smakują także skropione nim liście szpinaku. Najpopularniejszym jest pochodzący z Modeny ocet balsamiczny, który przygotowuje prawie każda rodzina tego regionu samodzielnie w domu. Powstaje z soku z winogron szczepu trebbiano, który jest zagęszczany w wyniku długiego gotowania. Charakterystyczny aromat octu balsamicznego jest wynikiem przechowywania w beczkach, które mogą leżeć i ponad 100 lat. Z biegiem lat ocet w nich przechowywany w wyniku odparowania gęstnieje. W ten sposób powstaje balsam octowy. Jest na tyle cenny, że może kosztować 50 euro za 100 ml.
  • Sos do mizerii – wystarczy do śmietany 22% (możemy w jej miejsce użyć również jogurtu) dodać sok z cytryny, cukier, przyprawy (sól, pieprz) oraz świeży koperek.
  • Wywodzący się z okolic Balearów sos aioli to połączenie majonezu z czosnkiem. Znakomicie sprawdza się jako dodatek do ryb i owoców morza. Można go również potraktować jako dip czosnkowy podawany do warzyw.
  • Klasyczny dresing do sałatki greckiej powstaje z połączenia oliwy z oliwek, czosnku, soku z cytryny oraz oregano i natki pietruszki.

Gotowe sałatki! 

Nic dodać, nic ująć, tylko… jeść! Gotowe do spożycia sałatki Fit & Easy zawierają kompozycje różnych gatunków sałat, pomidorki koktajlowe, chrupiące grzanki, pyszny dressing oraz do wyboru dodatki: ser mozzarella lub szynka. Dla wygody do opakowania został dołączony widelczyk, który umożliwi spożycie tej smacznej przekąski w pracy lub w podróży. Tutaj do wyboru masz dwa smaki:

  • sałatka z rukolą i serem mozzarella,
  • sałatka z roszponką i szynką.

sałaty Fit & Easy

Dodatkowo marka proponuje sałatkę Cezar w torebce – w opakowaniu znajdziesz umytą już i pociętą kruchą sałatę rzymską, chrupiące ziołowe grzanki oraz delikatny dressing. Wystarczy wysypać na talerz wszystkie składniki, wymieszać i w kilka minut posiłek jest gotowy! Dodając smażoną lub grillowaną pierś z kurczaka i ser parmezan uzyskujesz jeszcze bogatszy smak.

Oliwa z oliwek

To podstawowy składnik sosów sałatkowych, trzeba jednak pamiętać, że oliwa oliwie nierówna. 
Aby otrzymać 1 litr tego cennego oleju, potrzeba od 3 do 5 kg świeżych owoców. 
Ponieważ oliwki bardzo szybko się psują, to proces przetwarzania rozpoczyna się zaraz 
po zbiorze owoców z drzewa. Aby zachować składniki odżywcze zawarte w oliwkach 
i otrzymać z nich najwyższej jakości olej, producenci muszą zachować bardzo restrykcyjne warunki tłoczenia, w tym także termiczne. Temperatura produkcji nie powinna przekraczać 35°C, gdyż pozbawia to uzyskiwaną oliwę składników odżywczych i co za tym idzie właściwości zdrowotnych.

oliwa OliwianaNajbardziej cenioną przez smakoszy jest oliwa Virgin, czyli ta z pierwszego tłoczenia oliwek, Jest to jedyny olej jadalny, który powstaje ze świeżych owoców, zachowuje ich wszystkie walory odżywcze i może być spożywany na surowo. Oliwa Virgin poddawana jest tylko tłoczeniu mechanicznemu za pomocą specjalnych walców, więc zachowuje również smak i zapach oliwek z których jest wytwarzana.

Kategoria Virgin dzielona jest na kilka podkategorii, które ostatecznie określają jakość produktu, a przede wszystkim stopień jego nasycenia kwasem oleinowym, który  wpływa na smak oliwy:

  • Oliwa Extra Virgin to oliwa najbardziej ceniona przez koneserów, wyróżniająca się niską kwasowością (nie większą niż 0,8° nasycenia kwasem oleinowym).
  • Oliwa Virgin jest kolejną kategorią jakości, a jej kwasowość jest wyższa, ale nie przekracza 2° nasycenia.
  • Oliwa Lampante posiada kwasowość powyżej 2°, a smakosze unikają jej ze względu na cierpki smak. Co więcej, w stanie oryginalnym, bez dalszego przetworzenia, nie nadaje się ona do spożycia.

Co ciekawe, kolor oliwy nie świadczy w żadnym stopniu o jej jakości – zależy tylko od rodzaju oliwek, z których została ona wyprodukowana. Największy wpływ na jakość mają za to warunki atmosferyczne panujące na polach uprawnych. Przy sprzyjających, producenci są w stanie otrzymać oliwę Extra Virgin już przy pierwszym tłoczeniu oliwek. W mniej sprzyjających sezonach przeważa oliwa Lampante, która wymaga rafinacji. Jednak aby nasza kuchnia była pyszna, warto zaufać sprawdzonym producentom i sięgać po oliwę najlepszej jakości.

My polecamy oliwę z linii Olivana – to oliwki dojrzewające w słońcu południowej Hiszpanii pochodzące 
z najszlachetniejszych drzew oliwnych i, w przypadku oliwy, poddane wyłącznie mechanicznemu tłoczeniu. W linii Olivana znajdziesz najwyższej jakości oliwę Extra Virgin, którą z powodzeniem możesz dodawać do sałatek, dressingów i innych, oraz oliwę Clascio, przygotowaną z wytłoczyn z oliwek, która będzie idealna do pieczenia i smażenia. Hiszpańskie pochodzenie oliwek, z których przygotowane są produkty, jest gwarantem najwyższej jakości i niepowtarzalnego smaku.

Warto też pamiętać, że obok walorów smakowych oliwa posiada niezastąpione właściwości odżywcze i zdrowotne. Dzięki zawartości jednonasyconego tłuszczu – kwasu oleinowego (60%-80%) i witamin A, D, K i E obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko chorób serca i niektórych chorób nowotworowych. Oliwa jest również naturalnym antyoksydantem, który pomaga utrzymać w dobrym zdrowiu system krążenia i przeciwdziała starzeniu się komórek. Ponadto dobrej jakości oliwa wspomaga trawienie oraz przyspiesza przyswajanie przez organizm cennego wapnia.

Jest to także jedyny olej, który podczas smażenia nie traci swoich właściwości i nie uwalnia toksycznych substancji – możemy więc smażyć wielokrotnie na tej samej porcji oliwy. Podając ją do sałatki, warto w pierwszej kolejności skropić ją oliwą, 
a dopiero później doprawiać solą octem, cytryną czy dressingami – oliwa utworzy 
na warzywach warstwę ochronną, dzięki której zachowają one swoją świeżość i kruchość.