Strona główna MAKIJAŻ KOSMETYKI I AKCESORIA DO MAKIJAŻU SYPKI, W KAMIENIU, W KULKACH – PYTANIE BRZMI: JAK WYBRAĆ PUDER?

SYPKI, W KAMIENIU, W KULKACH – PYTANIE BRZMI: JAK WYBRAĆ PUDER?

0
pudry

Wyobrażasz sobie makijaż bez pudru? My nie bardzo. O ile możemy darować sobie cienie czy konturowanie (zwłaszcza, gdy zaśpimy), to bez pudru twarz jest jak goła. Ale jakiego pudru? Bo od tego, po jaki puder sięgniemy, zależy efekt, jaki uzyskamy – zmatowimy tylko skórę, ukryjemy niedoskonałości czy wyrównamy koloryt. Zatem pytanie brzmi – czy wiesz, jaki puder będzie idealny właśnie dla Ciebie?

Puder to jeden z najstarszych znanych kosmetyków. Już w starożytności kobiety miksowały różne substancje i oprószały nimi twarz, by w ten sposób poprawić swój wygląd. Mąka, mielony ryż, pył kruszonych pereł, kreda, biały ołów– to wszystko nie było im obce. Podobne mikstury cieszyły się ogromną popularnością w XVIII-wiecznej Francji,, zwłaszcza że w tamtym okresie trochę bano się wody i każdy pudrował się ile tylko mógł (przypomnijcie sobie filmy pokazujące ten okres).

Dziś na szczęście sprawa jest prostsza – podejmujesz decyzję „Tak, chcę puder”, idziesz do sklepu i… półki w drogeriach wprost uginają się pod ciężarem pudrów w najróżniejszych formach – i mówimy tu zarówno o konsystencji, jak i o tym, jakie rezultaty dany puder pozwoli uzyskać. Który wybierzesz? Ten, który ma koleżanka? Ten, który widziałaś w reklamie? Nie. Sięgnij po ten, który odpowiada potrzebom Twojej skóry i pomoże Ci uzyskać wymarzone efekty.

Puder, czyli co?

Puder, jak nazwa wskazuje, to sypki kosmetyk w formie dosłownie pudru, którego głównym zadaniem jest zmatowienie skóry oraz utrwalenie zaaplikowanego wcześniej na skórę podkładu. To jego podstawowe kosmetyczne zadania. Ale potrafi o wiele więcej – wszystko zależy od tego, jakie składniki w sobie zawiera. Dlatego niektóre pudry wykazują działanie ochronne przed promieniowaniem UV, inne dodatkowo pielęgnują skórę (walczą choćby z oznakami starzenia), jeszcze inne spodobają się skórze, której niestety znany jest stres oksydacyjny. Powinniśmy wspomnieć jeszcze o pudrach do ciała, np. o działaniu dezodoryzującym (wchłaniają pot), ale to temat na inny artykuł. Dziś skupiamy się na twarzy.

O zawartości pudru w pudrze słów kilka…

Zastanawiałyście się kiedyś, co zawiera puder? Odpowiedź brzmi – to zależy. Jedne mogą mieć w składzie dziesięć substancji, inne trzy razy więcej. Prawie w każdym pudrze zawarte są glinka kaolinowa i talk, ponieważ łatwo się rozprowadzają po skórze. Ponadto na liście ingrediencji często pojawiają się (oczywiście nie wszystkie na raz): tlenek cynku, dwutlenek tytanu, skrobia, tlenek glinu, glinka kaolinowa, sproszkowany jedwab, talk, węglan wapnia. Do tego dochodzą pigmenty – im jest ich więcej, tym kosmetyk lepiej kryje. Najwięcej znajdziemy ich np. w pudrach brązujących i korygujących (np. dedykowanych cerom trądzikowym). Popularne pigmenty to m.in. ochra, terra die sienna, umbra, ultramaryna, masa perłowa i pigmenty syntetyczne. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze składniki o działaniu dodatkowym, jak np. wygładzającym, antybakteryjnym czy przeciwzapalnym.

Rodzaje pudrów

puder-sypki
Sypki Puder Bourjois, 56,99 zł

Puder sypki

Puder sypki jest bardziej uniwersalny, służy przede wszystkim do wykończenia makijażu. Najczęściej umieszczony jest w pudełku z dziurkowanym zamknięciem. Matowi cerę oraz delikatnie rozświetla, wyrównuje koloryt a także przedłuża trwałość podkładu. Poza tym idealnie likwiduje różnicę odcieni makijażu między twarzą a szyją lub szyją a dekoltem. Ze względu na swoją lekką konsystencję idealnie sprawdza się przy tzw. trikach makijażowych, np. przedłużając trwałość pomadki. W przeciwieństwie do pudru prasowanego powinien być nakładany pędzlem, po to, aby pozostawić na nałożonym wcześniej fluidzie równomierną i nieobciążającą warstwę.

puder kamien
Astor Perfect Stay, 31,99 zł

Puder w kamieniu (prasowany)

Puder w kamieniu służy głównie do korygowania makijażu poza domem w ciągu dnia. Wyrównasz nim makijaż w bardzo łatwy, wygodny i szybki sposób. Poza tym ten rodzaj pudru niweluje błyszczenie się skóry, zwłaszcza w okolicy strefy „T”. Do aplikacji pudru w kamieniu powinno użyć się gąbeczki, pamiętając, aby nie rozprowadzać nią pudru po całej twarzy, ale stosować do małych poprawek, np. zmatowienia czoła, nosa lub brody.

puder transparentny
Smashbox Photo Set Finishing Powder, 140 zł

Puder transparentny

Jego zadaniem jest zmatowienie skóry i utrwalenie makijażu. Taki puder jest bezbarwny, dlatego nadaje się do każdego podkładu, nie ma znaczenia także rodzaj cery. uwaga: puder transparentny jest praktycznie przezroczysty, więc nie ukryje żadnych niedoskonałości cery.

Annabelle Minerals Primer Pretty Neutral, 49,90 zł
Annabelle Minerals Primer Pretty Neutral, 49,90 zł

Puder mineralny

To często alternatywa dla podkładu. To najczęściej mieszanka naturalnych minerałów, takich jak tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika czy tlenek żelaza, a także pigmentów, substancji zwiększających przyczepność oraz mających właściwości pielęgnujące. Ponieważ skład takiego pudru jest naturalny (nie ma w nim choćby konserwantów), puder mineralny to dobry wybór dla alergików i osób borykających się z trądzikiem. Należy go nakładać bardzo gęstym pędzlem typu kabuki.

Balm Desert The Balm, 79 zł
Balm Desert The Balm, 79 zł

Puder brązujący

Z wyglądu przypomina klasyczny puder w kamieniu (prasowany), ale jest o wiele mocniej napigmentowany. Nie służy jednak do utrwalania makijażu czy korygowania niedoskonałości, ale modelowania (najczęściej wyszczuplania) twarzy. Można go stosować (prostym lub skośnym pędzlem) na całą twarz lub punktowo – na czoło, nos czy policzki, aby konturować kształt buzi, bądź osiągnąć efekt naturalnej opalenizny.

Pupa Stay Gold, 95 zł
Pupa Stay Gold, 95 zł

Puder rozświetlający

Taki puder, jak sugeruje nazwa, rozświetla twarz, zatem warto nakładać go np. na kości policzkowe, aby uzyskać efekt promiennej, świetlistej skóry. Uwaga: taki puder „podbija” niedoskonałości skóry, zatem osoby np. z cerą trądzikową powinny go nie tyle co unikać, co aplikować (tak jak puder brązujący prostym lub ukośnym pędzlem) z dużą dozą rozsądku.

Guerlain Meteorites, 275 zł
Guerlain Meteorites, 275 zł

Puder w kulkach

Kolorowe kulki występują najczęściej w dwóch opcjach kolorystycznych – ten złożony z różnokolorowych kulek, najczęściej o różowym, beżowym, fioletowym i żółtym zabarwieniu, ma rozświetlić skórę oraz nadać makijażowi lekkie, świeże wykończenie. Zadaniem drugiego, na który składają się kulki w odcieniach beżów, brązów i złota, jest efekt skóry delikatnie muśniętej słońcem. Aplikuje się je jak puder sypki – pędzlem.