Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK SZYBKO ZASNĄĆ? SPRAWDZONE SPOSOBY NA BEZSENNOŚ

JAK SZYBKO ZASNĄĆ? SPRAWDZONE SPOSOBY NA BEZSENNOŚ

0
insomnia

Co zrobić, żeby zasnąć? Coraz więcej osób ma z tym problem. Stres, tempo życia, a nawet nieodpowiednia dieta – wszystkie te czynniki sprawiają, że z naszym snem jest coraz gorzej.

Szacuje się, że blisko co trzeci Polak ma problemy ze snem. Oznacza to, że zagrożone jest jego zdrowie. Sen jest niezbędną funkcją organizmu, dzięki której regenerujemy nie tylko swoje siły, ale także narządy wewnętrzne, w tym mózg. Osoby przewlekle cierpiące na bezsenność są bardziej obciążone ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, doświadczania dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz nerwowego.

Czy to już bezsenność?

Każdemu z nas może przydarzyć się raz na czas problem z zaśnięciem. Jeśli jednak nieprzespane noce zdarzają się nam dwa-trzy razy w tygodniu przez dłuższy okres czasu mimo zastosowania poniższych sposobów – koniecznie musimy zasięgnąć opinii lekarza.

Jak zasnąć? Domowe sposoby

  • Liczenie baranów raczej nie ma dowiedzionej naukowej skuteczności, ale z pewnością zmęczenie umysłu monotonną czynnością może przynieść rezultaty. Sięgnijmy po nużącą książkę, powtarzajmy tabliczkę mnożenia, wymieniajmy w myślach słowa na konkretną literę. To sposób, który może pomóc osobom nadmiernie zestresowanym, skupionym na jakimś problemie, o którym nie mogą przestać myśleć.
  • Kubek ciepłego mleka, wypity tuż przed pójściem spać, działa relaksująco i kojąco. Podobnie działa sok wiśniowy, ponieważ podnosi w organizmie poziom melatoniny – hormonu snu.
  • Co zrobić, aby szybko zasnąć? Na pewno się nie objadać! Zdecydowanie w zasypianiu nie pomoże nam burczący brzuch, dlatego warto zjeść kolację, jednak przepełniony żołądek nie pozwoli nam na odpoczynek. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, nie sięgajmy po produkty ciężkostrawne, powodujące wzdęcia, działające moczopędnie, jak arbuz lub bardzo słone. Zamiast skupić się na zasypianiu, będziemy często odwiedzać toaletę lub sięgać po wodę, by ugasić pragnienie.
  • Odrobina ruchu nie zaszkodzi. Dowiedziono, że nadmierne ćwiczenia przed snem działają pobudzająco na organizm. Ale łagodny pilates, assany z jogi czy po prostu ćwiczenia relaksacyjne pomagają zmniejszyć napięcie mięśni i tym samym poczuć błogi spokój, aby szybciej zasnąć.

Co na bezsenność? Leki ziołowe

Ziołolecznictwo zna kilka sposobów, jak zasnąć. W aptece możemy pytać o gotowe preparaty ziołowe lub konkretne zioła. Do tych działających nasennie zalicza się:

  • walerianę,
  • chmiel,
  • kozłek lekarski.

Wszystkie stosowane są w preparatach uspokajających, zmniejszają zdenerwowanie, pomagają w wyciszeniu i relaksie. Można skorzystać także z olejków eterycznych, w szczególności z jałowca, lawendy i majeranku. Dodane do kąpieli lub kominka aromatycznego, zmniejszają uczucie napięcia, stresu i ogólną nerwowość.

Nic nie pomaga? Leki syntetyczne

Przede wszystkim na własną rękę można wypróbować preparaty zawierające melatoninę.  Polecane są one zwłaszcza osobom, które cierpią na bezsenność ze względu na zaburzenia rytmu biologicznego wywołane pracą zmianową, zmianami stref czasowych etc.

Istnieje bardzo duża grupa leków sprzedawanych jedynie na receptę, które wymagają konsultacji lekarskiej. Warto wspomnieć, że są to leki, do jakich łatwo się przyzwyczaja organizm ludzki, dlatego nie powinny być brane bez opieki lekarza i powinny być stosowane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, czyli bezsenności spowodowanej nagłymi zmianami życiowymi czy okresowym stresem. Nie należy jednak ich zażywać w trybie ciągłym.