WYBIELANIE ZĘBÓW

WYBIELANIE ZĘBÓW

2113
0
PODZIEL SIĘ

Białe zęby to podstawa ładnego uśmiechu! Uzyskanie tego efektu jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, które daje nam współczesna stomatologia estetyczna. O dostępnych możliwościach zarówno profesjonalnych, jak i domowych mówi Katarzyna Moreno, stomatolog. 

 

Nasz ekspert:

Katarzyna Moreno, lekarz specjalizujący się w stomatologii estetycznej, ukierunkowany na lecznie zachowawczo-protetyczne i ortodoncję. Przyjmuje pacjentów także w języku angielskim i hiszpańskim. 

Katarzyna Moreno, ortodonta, stomatolog

Kolor zębów często odbiega od koloru czystej bieli, tak bardzo pożądanej przez kobiety i mężczyzn. Mimo iż wybielanie zębów znane już było XIX-wiecznym dentystom, dziś przeżywa prawdziwy „boom”. Obecnie jest bardzo modnym zabiegiem w gabinecie. Dlaczego? Wiąże się to niewątpliwie z rozwojem i rozpowszechnieniem medycyny estetetycznej. Białe zęby weszły na stałe w kanon piękna i są synonimem zdrowia i zadbania. 

Dlaczego dlaczego zęby są przebarwione?

 • Mamy bardzo szeroki wachlarz przyczyn. Przebarwienia zębów dzielimy na dwa rodzaje: zewnętrzne (na powierzchni zęba) oraz wewnętrzne (w głębszej strukturze zęba).
 • Przebarwienia zewnętrze powodują: zła higiena jamy ustnej, barwiące pokarmy i napoje, płukanki do ust zawierające chlorheksydynę, tabletki zawierające żelazo (mogą pozostawiać czarne ślady) i niektóre antybiotyki (tetracykliny).
 • Przebarwienia wewnętrzne powodują: fluoroza, leki czy po prostu upływ czasu (pojawiają się wraz z wiekiem). 
 • Palenie tytoniu i próchnica powodują natomiast zmiany w obrębie obu powierzchni.

Wybielanie pastami

Na rynku produktów higieny stomatologicznej jest szeroko dostępna oferta past, płukanek, żeli czy pasków wybielających. Ich wybór może przyprawić o ból głowy! Nic więc dziwnego, że bardzo wielu pacjentów ma problem z wyborem odpowiednich środków. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma na rynku tak silnie działających past wybielających, których efekt byłby zachwycający. Przede wszystkim należy rozróżnić 2 rodzaje past: pasty wybielające i pasty typu „whitening”. Mało osób zdaję sobie sprawę, że te pasty różnią się działaniem!

Pasty „whitening” są delikatniejsze w działaniu, pomagają utrzymać efekt tuż po wybieleniu, ale de facto nie wybielą nam zębów. Zawierają związki sodu lub związki na bazie roślin.

Natomiast pasty wybielające są silniejsze i maja wysoki współczynnik ścieralności RDA (Relative Dentine Abrasion). Ich podstawe składniki to nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika (w stężeniu poniżej 1%). Uwaga! Często firmy wprowadzają kupujących w błąd, pisząc na opakowaniu: „pasta wybielająca whitening”.

Przykładowe pasty wybielające:

 • Blanx (ok. 25 zł)
 • Rembrandt Plus (ok. 48 zł) 
 • Opalescence
 • Elgydium – pasta wybielająca (ok. 30 zł)
 • SuperSmile (ok. 120 zł)
 • FKD (ok. 18 zł)

Przykładowe pasty typu „whitening” (kosztują do ok. 20 zł):

 • Elgydium whitening
 • Sensodyne whitening
 • Aquafresh whitening
 • Blend-a-Med whitening
 • Signal whitening
 • Colgate whitening

Wybielanie w gabinecie

Jaką metodę wybrać?

Tu najlepiej zdać się na poradę stomatologa. Podczas badania wstępnego lekarz skontroluje stan naszych zębów i dziąseł. Określi kolor i zapyta o oczekiwania. Ważne jest, aby powiedzieć, czego się oczekuje i zapytać o wszystkie możliwości wybielania.

Należy pamiętać też, że uzupełnienia protetyczne (korony, inleye) oraz wypełnienia (plomby) nie zmienią swojego koloru po wybieleniu i trzeba liczyć się z koniecznością ich wymiany po zabiegu. Jest to bardzo ważne.

Jeśli pacjent planuje leczenie protetyczne i wybielanie, dobrze jest zaplanować je w odpowiedniej kolejności.

Przed zabiegiem wybielania zęby muszą być oczyszczone z kamienia i osadu. Prawidłowo przygotowana jama ustna do procesu wybielania to stan bez próchnicy i z  zakończonym leczniem kanałowym. Piewsza konsultacja na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości! 

 Przeciwwskazania do wybielania: 

 • mocno popękane szkliwo, zniszczone zęby 
 • mocna fluoroza (rozległe odbarwienia szkliwa)
 • duże, rozległe wypełnienia w odcinku przednim
 • problemy periodontyczne (stany zapalne dziąseł)
 • niezakończone leczenie endodontyczne (kanałowe) – to przeciwwskazanie czasowe
 • nie powinno wykonywać się wybielania osobom poniżej 16. roku życia i kobietom w ciąży
 • po leczeniu ortodontycznym zaleca się wybielanie po 6 tygodniach od zdjęcia aparatu

Dostępne metody 

1. Beyond, Brite Smile

Wybielanie w godzinę, wszystko odbywa się w gabinecie – w tych metodach używane są środki o wyższym stężeniu czynników wybielających, np. 35% nadtlenek mocznika czy 35% nadtlenek wodoru. Z powodu ich wysokiej aktywności konieczne jest kontrolowanie procesu wybielania i ochrona dziąseł. Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość pojawienia się efektów – piękny kolor zębów uzyskamy już w jedną godzinę! Zabieg ten jest bezpieczny, a metody zostały przebadane klinicznie.

Jak wygląda sam zabieg? Tak samo, niezależnie od wybranej metody: Beyond czy BriteSmile. Różnica leży w procedurze i stężeniu żelu wybielającego oraz cenie.

wybielanie zębów, wybieranie koloruPrzygotowanemu pacjentowi określa się kolor wyjściowy jego zębów i wykonuje zdjęcie. Jest to pomocne dla oceny i porównania efektu po zabiegu. Na osuszone dziąsła nakłada się płynny koferdam (jest to substancja zabezpieczająca dziąsła), który jest utwardzany lampą polimeryzacyjną. W ten sposób na przygotowane, osuszone zęby aplikuje się (zależnie od zastosowanej metody) odpowiednio stężony żel i naświetla lampą wybielającą bezpośrednio zęby. Wybielanie trwa 2 lub 3 cykle po 15 minut. Po każdym cyklu zbierana jest warstwa żelu i dodawana nowa – i cykl się powtarza. Zabieg naświetlania z użyciem żelu trwa co najwyżej 45 minut. Po zabiegu wykonuje się zdjęcie. Pacjent zostaje dokładnie poinformowany o zaleceniach i może cieszyć się wspaniałym efektem zaraz po wyjściu z gabinetu.
Cena: Beyond – ok. 1200 zł, BriteSmile – 2400 zł.  

2. Metoda nakładkowa

Np. Nite White APC w różnych stężeniach. Celem pierwszej wizyty w gabinecie jest wykonanie indywidualnych nakładek na zęby z pobranych wycisków. Na kolejnej wizycie lekarz daje pacjentowi nakładki oraz żel wybielający, wyjaśniając krok po kroku, jak zakładać samodzielnie nakładki i aplikować żel. Zaleca się stosować żel w nocy przez 8 godzin przez okres 2 tygodni. Minusem tej metody jest długi proces wybielania oraz dyskomfort użytkowania ich w nocy. Plusem jest stosunkowo niska cena. Ta metoda wybielania różni się od pozostałych tym, że po otrzymaniu żelu, nakładek i instrukcji samemu w domu wybiela się zęby przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi!
Cena: od ok. 800 zł. 

Uwaga! Niezależnie od wyboru metody może wystąpić pozabiegowa czasowa nadwrażliwość zębów na zastosowany żel wybielający. Objawiać może się to odczuciem dyskomfortu i dolegliwościami bólowymi ok. 12 h po zabiegu. Objawy te znikają i są chwilowe, poza tym pojawienie się nadwrażliwości nie jest regułą.

Efekt wybielania 

Jest długotrwały i utrzymuje się od 2 do 5 lat! Zależny jest od kilku czynników, np. trybu życia. U pacjentów spożywających mocno barwiące pokarmy i napoje (buraczki, mocna kawa, czarna herbata) czy palących papierosy ten okres mocno się skraca.

wybielanie zębów, efekty wybielanie zębów, efekty
Przed zabiegiem Po zabiegu w gabinecie

 

Ważne: zalecenia po zabiegu

Ważne jest przestrzeganie „białej diety” do 7 dni po zabiegu, a do 24 godzin należy powstrzymać się od produktów alkoholowych i nikotynowych. Biała dieta wyklucza wszystkie barwiące pokarmy i napoje, które mogłyby spowodować zabarwienia zębów. O czerwonym winie, kawie czy coca-coli trzeba po prostu zapomnieć! Dobrze spożywać wtedy takie produkty, jak białe sery, mleko, białe mięso, makaron. Należy pić duże ilości chłodnej wody i zwracać uwagę, aby przyjmowane pokarmy i płyny nie miały skrajnych temperatur (ani za gorące, ani za zimne). Przestrzeganie zaleceń po zabiegu jest ważne dla uzyskania długoterminowego efektu wybielenia, więc naprawdę warto się postarać.

Więcej informacji na stronie kliniki: www.soldent.pl