ĆWICZENIA NA TRUDNE DNI

ĆWICZENIA NA TRUDNE DNI

479
0
PODZIEL SIĘ

Prawie co 5 Polka poczułaby się lepiej podczas menstruacji, gdyby miała możliwość bycia aktywną – wynika z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”. Część z nas jest przekonana, że jakikolwiek wysiłek w tym czasie jest niewskazany. Tymczasem dzięki specjalnym ćwiczeniom można poprawić swoje samopoczucie podczas menstruacji, a także zniwelować dolegliwości.

Menstruacja nie musi kojarzyć się z koniecznością rezygnacji z bycia aktywną. To po prostu czas, kiedy w sposób szczególny powinnyśmy zadbać o siebie i swój komfort. Warto zatem odnaleźć swój sposób na poprawianie samopoczucia na przykład poprzez ćwiczenia dostosowane do potrzeb naszego zmieniającego się w tych dniach organizmu. Polecam w tym czasie specjalne pozycje jogi, które nie tylko pozwolą utrzymać kondycję fizyczną, ale pomogą zmniejszyć również negatywne objawy miesiączki.

Julia Butrym-Południewska, specjalista od aktywności fizycznej kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”, właścicielka Szkoły „Jogarytm”

Poznaj 5 prostych ćwiczeń na czas menstruacji!

  • Pozycja psa z głową w dół (adho mukha śvanasana)

Wejdź w linę zaczepioną do ściany lub klamek drzwi i ułóż ją w linii pachwin. Pochyl się do przodu, a nogami przejdź do tyłu.

Rękami przejdź jak najdalej do przodu, a głowę oprzyj na wałku (jeżeli nie masz wałka, użyj zwiniętego ręcznika lub koca). Stopy ustaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe. Piętami sięgaj do tyłu i w dół. Opuszczaj pięty. Przesuń uda do tyłu do kości. Wyprostuj nogi poprzez uniesienie rzepek kolanowych.

Dłonie ustaw na szerokość barków. Oddalaj dłonie od bioder, wydłużając boki tułowia. Palce dłoni rozstaw szeroko i dociśnij. Utrzymaj proste łokcie. Przesuwaj barki do pośladków i wydłużaj szyję. Rozluźnij brzuch. Oprzyj głowę i uspokój umysł.

Pozostań w tej pozycji około 5 minut.

Efekt Ćwiczenie pozwala zmniejszyć skurcze dzięki miękkiemu brzuchowi, a podparta głowa wycisza umysł.

 
  • Pozycja intensywnego rozciągania (uttanasana)

Wejdź w linę zaczepioną do ściany i ułóż ją w linii pachwin. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe.

Przed sobą ustaw krzesło, a na nim wałek lub koc. Z wydechem wyciągnij tułów do przodu i pochyl. Zegnij ręce, a czoło oprzyj na przedramionach.

Unieś rzepki kolanowe, a uda przesuń do tyłu do kości. Nogi całkowicie wyprostuj. Wydłuż boki tułowia. Rozluźnij brzuch oraz krzyż i lędźwie.

Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt Asana pomaga zmniejszyć wzdęcia i uczucie ciężkości. Łagodzi także bóle głowy.

 
  • Pozycja góry (parvatasana)

Przy ścianie połóż wałek i usiądź na nim tak, żeby plecy przylegały do ściany.

Nogi skrzyżuj.

Spleć szczelnie palce rąk i przekręć. Następnie wyprostuj łokcie i unieś ręce nad głowę. Wydłużaj równomiernie boki tułowia.

Pozostań w tej pozycji około pół minuty, a następnie zmień splot palców rąk i ponownie wykonaj pozycję przez 30 sekund.

Efekt Dzięki tej asanie narzady wewnętrzne brzucha unoszą się i przesuwają do kręgosłupa dając uczucie przestrzeni w tym obszarze.

 
  • Pozycja bohatera z głową w dół (adho mukha virasana)

Na macie rozłóż koc i połóż na nim wałek, a na wałku jeszcze jeden koc, tym razem złożony.

Połącz duże palce stóp i usiądź na piętach. Między stopy a pośladki połóż koc tak, aby pośladki nie wisiały w powietrzu.

Połóż tułów na wałku, ręce skrzyżuj i razem z głową połóż na kocu.

Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt Dolne plecy wydłużają się i rozszerzają, co pogłębia ich rozluźnienie. Umysł, kierując się do wewnątrz, wycisza się.

 
  • Leżąca pozycja boczna z dużym palcem stopy (supta padangusthasana III)

Na macie połóż złożony koc w miejscu, w którym będzie znajdować się Twoja głowa. Obok maty ułóż wałek tak, żebyś mogła swobodnie położyć na nim wyprostowaną nogę.

Połóż się na macie z głową na kocu i jedną stopą przylegającą do ściany.

Na stopę załóż pasek i wyprostowaną nogę połóż na wałku. Obie nogi proste. Oba boki tułowia powinny być tej samej długości.

Pozostań w tej pozycji około 5 minut

Efekt Ta asana otwiera i rozluźnia miednicę. Usuwa uczucie ciężkości i poprawia perystaltykę jelit.

 

Ćwiczenia podczas menstruacji okiem ginekologa

Podczas menstruacji można ćwiczyć. Trzeba tylko wiedzieć jak. Niewskazane są wszystkie ćwiczenia wysiłkowe, ściskające i napinające mięśnie brzucha. Należy pamiętać również, żeby nie wykonywać takich treningów, które zawierają pozycje odwrócone, np. świece. Ruch jest jak najbardziej wskazany, szczególnie, że może pozytywnie wpłynąć na często obniżone samopoczucie kobiety w tych dniach.

dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert kampanii „ellen – Intymnie o równowadze”

 

Co, oprócz ćwiczeń, pomogłoby nam osiągnąć lepsze samopoczucie podczas menstruacji?

Z raportu kampanii „ellen – Intymnie o równowadze” wynika również, że aż 45% Polek poczułoby się lepiej podczas menstruacji, gdyby środki higieniczne mogły zapewnić im wygodę i komfort, ale dla prawie ¼ badanych ważne jest również, by były one bezpieczne i nie zagrażały zdrowiu intymnemu, a wręcz przeciwnie, wpływały na nie pozytywnie. Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania dla kobiet podczas menstruacji, które pozwalają czuć się komfortowo dzięki formie tamponu, a także zawierają dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego Lacto Naturel® wspomagające ochronę miejsc intymnych przed infekcjami, tj. tampony probiotyczne ellen® (więcej na www.ellenprobiotyk.pl).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSESJA NIVEA Z SALLY BROOKS
Następny artykułMister Perfect Givenchy
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.