CZY WITAMINA C NAPRAWDĘ ODMŁADZA?

CZY WITAMINA C NAPRAWDĘ ODMŁADZA?

1254
0
PODZIEL SIĘ

Tak, to jedna z najlepiej przebadanych witamin pod kątem działania na skórę. Nie tylko hamuje działanie wolnych rodników, ale też wspomaga produkcję kolagenu, rozjaśnia i wygładza skórę. Zobacz jej najważniejsze zalety.

Radzi: Piotr Piątek, biotechnolog, ekspert Auriga

Witamina C:

Ogólnie poprawia kondycję i wygląd skóry – sprawia, że staje się bardziej promienna, jednolita, gładka, mniej szorstka, zmarszczki stają się płytsze, a jej struktura bardziej zwarta.

To najsilniejszy antyoksydant – naturalnie występujący w skórze. Nasz organizm nie potrafi jej jednak samodzielnie wytwarzać, a czynniki zewnętrzne – np. duża ekspozycja na promienie UVB  – zmniejszają rezerwy witaminy C w naskórku nawet o połowę.

Jest niezbędna do syntezy kolagenu, stymuluje jego produkcję. Ciekawe, że na aktywność komórek skóry – wg badań – niewielki wpływ ma doustne stosowanie witaminy C, dużo większy jej miejscowe nakładanie.

Wiadomo też, że choć witamina C nie działa jak typowy filtr przeciwsłoneczny, może zmniejszać rumień wywołany przez słońce i przed nim chronić (powinna być stosowana miejscowo przed ekspozycją na słońce, podczas której na skórę nakładamy typowy kosmetyk ochronny). Witamina C ma też działanie przeciwzapalne.

Witamina C wspomaga też nawilżenie skóry, biorąc udział w syntezie ceramidów skóry.

Szybko zauważalnym efektem jej stosowania jest też rozświetlenie skóry – witamina C dosłownie zdejmuje z twarzy szarość i zmęczenie.

Dodatkowo w okresie zimowym wzmacnia i chroni naczynia krwionośne przed pękaniem.