DOMOWE SPOSOBY NA KATAR

DOMOWE SPOSOBY NA KATAR

906
0
PODZIEL SIĘ

Interesują Cię sposoby na katar? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych i skutecznych metod, które sprawią, że nieżyt nosa minie szybko – i to w warunkach domowych!

pani z kataremZ pewnością wielokrotnie po zadaniu pytania „co na katar?”, usłyszałaś, że nieleczony katar trwa 7 dni, a leczony tydzień. Zapewne kryje się w tym odrobinka prawdy, jednak pamiętaj, że istnieją sposoby na katar przynoszące ulgę i to natychmiastowo.

Napary i inhalacje

Najpopularniejszy domowy sposób na katar to inhalacje. Będziesz potrzebować miski z gorącą wodą, ręcznika oraz olejku zapachowego lub kilku torebek ziół. Najlepiej sprawdzają się olejki sosnowe, eukaliptusowe i mięty pieprzowej, albo specjalne mieszanki na katar. Inhalację najlepiej przeprowadzać kilka razy dziennie, siedząc pochylonym nad miską, intensywnie wdychając przez nos aromatyczną parę.

Tabletki z apteki

Humer spray na katarDla niecierpliwych istnieje bardzo szybki sposób na katar. Polega on na zażywaniu tabletek odblokowujących nos, poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych i rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe zażywanie takiego leku – czy to w formie aerozolu czy tabletek – negatywnie oddziałowuje na organizm. Wysusza śluzówkę, czego domowe sposoby na katar nie robią, zaburza koncetrację, a może nawet prowadzić do uzależnienia.

Czosnek i cebula

Chociaż nie pachną zbyt pięknie, te dwa warzywa to naprawdę skuteczny lek. Nasze babcie naprawdę wiedziały, co najlepsze na katar! Z cebuli i cukru można wykonać syrop, którego spożywanie nie tylko poprawia drożność nosa, ale także polepsza ogólną odporność i działa napotnie. Czosnek warto spożywać na surowo – na przykład na kanapkach. Uwaga – nie spożywajmy go w takiej formie, jeśli mamy problemy z żołądkiem. Pamiętajm także, że od zażywania czosnku lepsze są inne sposoby na katar u dziecka.czosnek

 

Kąpiele i poty

Jeśli dopadł nas nieżyt nosa, z pewnością odczuwamy dodatkowe objawy, takie jak ból głowy, ogólne osłabienie, wzmożone pragnienie. Możemy mieć także podwyższoną temperaturę ciała i ogólne osłabienie. Warto na tym etapie sięgnąć do skarbnicy babcinych mądrości i po prostu odpocząć, koniecznie w ciepłym. W tym względzie przydatna okaże się wanna z gorącą wodą.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Inhalacje, tabletki czy aromatyczne warzywa to świetny sposób na katar u dorosłych, jednak nie sprawdzają się u małych dzieci. U tych najmłodszych, niemowlaków, konieczne jest odciąganie wydzieliny z noska gruszką. U starszych dobrze jest wykonywać kąpiele z olejkami aromatycznymi. Warto sięgnąć także po maści rozgrzewające i smarować klatkę piersiową małego pacjenta.