Elastyna

Elastyna

1981
0
PODZIEL SIĘ

Elastyna to białko strukturalne będące głównym składnikiem tkanki łącznej, a także głównym ścięgien, więzadeł, tkanki płucnej oraz ścian naczyń krwionośnych. Jest produkowana przez fibroblasty. Wraz z wiekiem produkcja ta maleje, czego objawem są m.in. zmarszczki. Już w wieku 25 lat skóra przestaje produkować nowe włókna elastynowe, natomiast całkowity ich zanik następuje ok. 50. roku życia.

Elastyna jako substancja czynna znajduje też szerokie zastosowanie w kosmetyce – w preparatach do pielęgnacji skóry oraz włosów. Przyczynia się do uelastyczniania skóry, przez co pomaga w hamowaniu procesów starzenia się powłoki skórnej, jak również spłyca istniejące już zmarszczki. Ma ogromne znaczenie w kosmetykach ujędrniających. Szczególnie często stosuje się ją do produkcji preparatów pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży, u których elastyczność skóry jest gwarantem powrotu do jej wcześniejszego stanu. Ponadto, elastyna sprzyja regeneracji skóry, nadaje jej gładkości oraz witalnego wyglądu. Efekty działania elastyny są widoczne po stosunkowo krótkim czasie, ponieważ z łatwością przenika ona w głąb skóry.

Poza tym, że elastyna jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków służących do pielęgnacji skóry, to sprawdza się także jako substancja zapewniająca piękno naszym włosom. Wspomaga regenerację uszkodzonych włosów, jednocześnie pobudzając je do wzrostu. Wykorzystywana jest też do wytwarzania preparatów uławiających rozczesywanie włosów oraz nadających im miękkość oraz blask. Wzmacnia je i chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Elastyna korzystnie działa także na płytkę paznokcia. Zabezpiecza przed jej nadmierną łamliwością, dodając jej elastyczności i chroniąc przed negatywnym działaniem niektórych substancji.

Źródło: http://www.wirtualnaklinika.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPeptydy
Następny artykułWitamina E
Ciągle się uczę kolorowego i pięknego świata urody. Wierzę w moc natury, dlatego uwielbiam poznawać (by później zastosować) ciekawostki związane z naturalną pielęgnacją i zdrowym trybem życia (oczywiście używam też tradycyjnych kosmetyków ;) ) Zachwycam się pięknem i to nie tylko modą z lat 50. czy makijażem, ale i ponurą jesienią, niebem oraz… Formułą 1, czy muzyką elektroniczną. Znajdziecie mnie też na WirtualnaKlinika.pl.