JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM?

JAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM?

457
0
PODZIEL SIĘ

Sprawdź, jak poprawić przemianę materii, aby szybciej schudnąć. Oto kilka prostych sztuczek.

Metabolizm oznacza różnorodne przemiany biologiczno-chemiczne w komórkach, w tym także procesy umożliwiające spalanie energii przyjmowanej wraz z jedzeniem. Potocznie jest używany zamiennie z określeniem „przemiana materii”.   

jak przyspieszyć metabolizmTzw. szybka przemiana materii pozwala na bieżąco spalać kalorie z pożywienia, co wspomaga odchudzanie i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Możesz wpłynąć na jej tempo za pomocą kilku sztuczek:

  1. Uprawiaj sporty – aktywność fizyczna to najlepszy sposób, by twoja przemiana materii pracowała na najwyższych obrotach. Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, np. bieganie, fitness, jazda na rowerze, taniec. Nie unikaj również ćwiczeń siłowych. Dzięki nim wzmocnisz tkankę mięśniową, która efektywnie spala energię na co dzień!

  2. Jeśli nie lubisz sportu, wykonuj tzw. mimowolne ćwiczenia. Przykład? Zamiast korzystać z windy – wejdź schodami, nie czekaj na autobus – przejdź pieszo kilka przystanków, posegreguj notatki, spaceruj podczas rozmowy przez telefon, rozwieszaj pranie po jednej sztuce itp.

  3. Nie głodź się. Powtarzające się stany głodu to sygnał dla organizmu, żeby oszczędniej gospodarować energią i magazynować możliwie jak najwięcej tłuszczu, aby przetrwać kolejny okres głodu. Zamiast tego:

  • jedz regularnie niewielkie porcje. Dzięki temu organizm będzie na bieżąco zużywał kalorie, a nie odkładał je w postaci tkanki tłuszczowej,

  • pij dużo wody – min. 1,5 l dziennie, woda to ważny składnik przemian biochemicznych, dzięki któremu możliwe jest spalanie kalorii,

  • kawa i zielona herbata wspomagają przemianę materii, pobudzając krążenie krwi. Jednakże uważaj, żeby nie przesadzić – bezpieczna dawka to 3 filiżanki kawy lub 5 filiżanek herbaty dziennie.

Odpowiedziała: Kasia Mężyk