ŁUPIEŻ? PROBLEM Z GŁOWY!

ŁUPIEŻ? PROBLEM Z GŁOWY!

622
0
PODZIEL SIĘ

Pielęgnacja skóry twarzy i ciała to jeden z ważnych codziennych rytuałów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest ten zabieg dla naszego pięknego wyglądu, samopoczucia i zdrowia. Często jednak zapominamy, że skóra głowy wymaga równie troskliwej pielęgnacji. Jak radzić sobie z łupieżem i problemami skóry głowy? Odpowiedzi na nurtujące nas wszystkie pytania udzieli światowej sławy specjalista trycholog – dr John Gray.

dr John Gray, trycholog

Co to właściwie jest łupież i jakie są jego przyczyny?

Łupież to po prostu schorzenie skóry głowy. Jego przyczyny tkwią w połączeniu wielu różnych czynników. To po pierwsze grzyb Malassezia globosa, który żyje na skórze głowy każdego człowieka, po drugie sebum, czyli wydzielany przez gruczoły łojowe naturalny lubrykant, a po trzecie – indywidualna podatność skóry na podrażnienia. Zależność między tymi czynnikami wygląda następująco: serum stanowi doskonałą pożywkę dla grzyba, który bytując na skórze głowy, pozostawia na jej powierzchni produkty uboczne przemiany materii. Te z kolei mogą wywoływać różne reakcje skóry głowy. Około 50% populacji reaguje podrażnieniem oraz przyspieszeniem procesu łuszczenia skóry, co skutkuje pojawieniem się białych płatków. Tak właśnie zaczyna się łupież.

Czy pojawia się tylko na skórze skłonnej do przetłuszczania?

Nie, łupież może pojawić się również na suchej skórze głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sucha skóra głowy nie musi być taka z natury. Ona raczej staje się sucha w wyniku działania czynników powodujących łupież, które upośledzają jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Łuszczenie się jest więc w rzeczywistości procesem spowodowanym reakcją skóry na obecność grzyba Malassezia globosa.

Dlaczego trzeba nawilżać skórę głowy skłonną do łupieżu?

Podrażniona skóra głowy często idzie w parze z uszkodzeniami jej powierzchni. Tymczasem skóra pełni dwie ważne funkcje: chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Gdy jest uszkodzona, utrata nawilżenia jest szybsza niż zwykle, a to w konsekwencji prowadzi do pogorszenia się jej stanu i dalszego wysuszania. Szampon head&shoulders „Nawilżenie. Pielęgnacja suchej skóry głowy” idealnie odpowiada potrzebom osób cierpiących z powodu suchej skóry głowy, bo wyraźnie redukuje podrażnienia. W rezultacie skóra głowy powraca do stanu równowagi, nie wysusza się i jest lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. To sprawia, że staje się też mniej podatna na łupież.

Jak walczyć z łupieżem?

Najprostszą metodą jest regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego ze środkiem eliminującym powstawanie grzyba Malassezia globosa, takiego jak nowy head&shoulders „Nawilżenie. Pielęgnacja suchej skóry głowy”. Zawiera on stworzony przez ekspertów head&shoulders kompleks ActiZinc, który skutecznie likwiduje grzyb i zapobiega powstawaniu krępujących białych płatków. Jego regularne stosowanie pozwoli nam na zawsze zapomnieć o łupieżu.

head&shoulders, Nawilżanie Pielęgnacja suchej skóry głowy

Jak można zmierzyć skuteczność szamponu przeciwłupieżowego?

Sposobów jest kilka. Do niedawna jedyną metodą było wizualne szacowanie ilości łusek lub histologiczna analiza skóry głowy. Te metody nadal odgrywają ważną rolę w ocenie kondycji skóry głowy, jednak dziś naukowcy pracujący dla head&shoulders dysponują zaawansowanymi narzędziami, które umożliwiają zobrazowanie fizjologicznego stanu skóry głowy. Mam tu na myśli biomarkery, czyli produkowane przez ludzkie ciało molekuły, będące częścią zachodzących w nim procesów. Naukowcy head&shoulders zidentyfikowali takie biomarkery, które pozwalają na określenie kondycji skóry głowy, i przystąpili do ich mierzenia oraz porównania. Analiza wykazała, że regularne stosowanie szamponu head&shoulders przez 3 tygodnie nie tylko znacząco redukuje widoczne oznaki łupieżu oraz poprawia stan skóry głowy, ale że poziom biomarkerów jest zbliżony do tego, który występuje w skórze normalnej. To jasny dowód na skuteczność formuły ActiZinc zawartej w szamponach head&shoulders.

Czy szampony przeciwłupieżowe można stosować codziennie?

To zależy. Niektóre szampony dostępne w aptece nie są przeznaczone do codziennego stosowania. Poza tym ich konsystencja i zapach często nie są tak przyjemne, jak w szamponach pielęgnacyjnych. W przypadku nowego head&shoulders „Nawilżenie. Pielęgnacja suchej skóry głowy” sprawa wygląda zupełnie inaczej. Bez obaw możemy stosować go do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, aby zapewnić najlepszą ochronę przeciwłupieżową. Na zakończenie warto dodać, że to produkt wyjątkowo przyjemny w użyciu, a chyba tego właśnie oczekujemy od ulubionego kosmetyku.

Dziękujemy za rozmowę