MASAŻ DLA MALUCHA

MASAŻ DLA MALUCHA

796
0
PODZIEL SIĘ

Jedną z najważniejszych potrzeb niemowlęcia jest jego kontakt z ciepłym, delikatnym ciałem matki. Karmienie piersią i podstawowe czynności pielęgnacyjne (np. przewijanie, kąpiel) zaspokajają tę potrzebę tylko częściowo. Jedną z bardziej intensywnych i najczulszych form kontaktu z dzieckiem jest masaż.

Nivea Baby

Masaż małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego miesiąca życia, nie ma nic wspólnego z masażem osób dorosłych czy z klasycznym masażem leczniczym. Masaż noworodka to właściwie dotyk, bardzo delikatny, który można porównać z muśnięciem piórkiem. Z czasem, gdy dziecko rośnie, możemy zwiększać powoli nacisk dłoni na skórę maleństwa.

Na co należy zwrócić uwagę?

1. Obserwuj wszelkie reakcje dziecka i dostosuj do nich intensywność i siłę dotyku. Wszelkie ruchy należy wykonuj powoli, regularnie, spokojnie, w ustalonym, jednakowym tempie.

2. Masaż niemowlęcia może być prowadzony tylko u dziecka zdrowego. Można go wykonywać codziennie przez kilka minut, ale to dziecko decyduje o tym, jak długo powinien trwać. Najlepiej przystąpić do masażu, gdy dziecko jest wyspane i najedzone (jednak nie bezpośrednio po karmieniu). Każda zmiana pieluszki czy ubranka może też być świetną do tego okazją.

3. Przez pierwsze pół roku życia dziecka, zaleca się stosowanie masażu raz dziennie. Później maluch jest już bardziej ruchliwy – wystarczy co dwa dni, ewentualnie raz w tygodniu.

4. Masaż dziecka powinno się zawsze zaczynać od głowy, później masować ramiona i ręce, brzuch oraz nogi, a na końcu plecy i pupę.

5. Należy głaskać głowę dziecka, także od tyłu, zaczynając od góry i przesuwając się w dół. Kolejny etap to głaskanie twarzy dziecka, podczas którego należy obrysowywać palcami kontur oczu, nosa i ust.

masaż dziecka

6. Następnie trzeba objąć ramiona dziecka swymi palcami i łagodnie przesuwać je w dół, wzdłuż ramion, aż do dłoni. Następnie delikatnie głaskać wewnętrzną stronę dłoni.

7. Masując klatkę piersiową, najlepiej jest podążać wzdłuż żeber dziecka, zaczynając ruch od mostka. Brzuch dziecka należy uważnie masować okrężnymi ruchami, zgodnie z ułożeniem jelit (tzn. głaskać okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

8. Nogi, podobnie jak ręce, należy masować z góry w dół. Tak zwany „masaż wiążący”, tzn. delikatne głaskanie ruchem ciągłym od głowy do palców stóp dopełnia masażu przedniej części ciała.

9. Na koniec ostrożnie przewróć dziecko na brzuch i masuj plecy i pupę, głaszcząc mięśnie równolegle do kręgosłupa. Także tutaj głaskanie należy zakończyć bardzo łagodnym ciągłym ruchem od tyłu głowy do palców stóp.

10. Bardzo ważne jest, by stosować do masażu odpowiednie kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i dzieci. Masaż sprawia, że przez dotyk maluszek zyskuje poczucie bezpieczeństwa i nawiązuje bliski kontakt emocjonalny z rodzicami, a właściwie dobrane kosmetyki pielęgnują skórę i zapewniają jej prawidłowy rozwój.

oliwka Nivea Baby

masaż możesz wykonać delikatną oliwką pielęgnacyjną Nivea Baby (14 zł/200 ml) – zawiera ona olejek migdałowy, który wykazuje silne działanie nawilżające, pielęgnuje skórę zarówno dziecka, jak i matki