Uczuleni na świat? Gdy kichasz na otoczenie…

Uczuleni na świat? Gdy kichasz na otoczenie…

771
0
PODZIEL SIĘ
sinex_comp_bottle

Co czwarty Polak cierpi na alergię*. Jedną z najczęstszych dolegliwości alergików jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Uporczywe „kapanie”, nagminne kichanie i uczucie zatkanego nosa to krótka charakterystyka wiosennego alergika. Co zrobić, aby ulżyć sobie w cierpieniu?
Wraz z początkiem wiosny na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. Pylą też trawy i w rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które nieświadomie wdychamy, a które są jednymi z najpopularniejszych alergenów. I tak do późnej jesieni… Problem z pojawiającym się wtedy katarem siennym dotyczy mniej więcej 25% mieszkańców Polski, czyli ok. 8,5 mln osób**.

Kilka najważniejszych alergenów roślinnych wywołujące objawy alergii w Polsce:

  • Brzoza – najczęstszy winowajca kataru siennego w Polsce. Drzewo to pyli
    od pierwszej połowy kwietnia do pierwszych dni maja. W przeciwieństwie do wielu innych roślin alergeny brzozy pojawiają się w powietrzu nagle i w dużych ilościach, przez co objawy uczulenia już od pierwszych dni okresu pylenia są bardzo uciążliwe.
  • Wierzba – pyłki wierzby, choć uczulają, mają natomiast właściwości lecznicze. Roślina ta najwięcej nasion produkuje od połowy marca do początku maja.
  • Lipa – podobnie jak wierzba ma właściwości lecznicze. Napar z jej kwiatów stosuje się w leczeniu anginy, grypy, zapalenia gardła lub stanów gorączkowych. Największe ich stężenie w powietrzu występuje od końca czerwca do końca lipca.
  • Trawy – to one najczęściej wywołują sezonowe dolegliwości alergiczne w Polsce.
    Co gorsza, pylą aż od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Największe stężenie nasion w powietrzu występuje w godzinach między 5.00 a 8.00 rano oraz 17.00 i 19.00 po południu***, ****.

Jak złagodzić objawy alergii?

Aby złagodzić objawy alergii, warto unikać spacerów podczas godzin pylenia. Alergik najlepiej będzie czuł się po deszczu, wówczas pyłki opadają i nie wydychamy ich w tak dużych ilościach. Dodatkowo warto częściej prać wierzchnie ubranie (kurtka, płaszcz), ponieważ na nim również osadzają się pyłki.

sinex_comp_bottle

Doraźną pomoc zapewni preparat, który uwolni nas od uczucia zatkanego nosa działają obkurczająco na błonę śluzową. Ułatwi oddychanie a jednocześnie podawanie innych leków donosowych stosowanych w alergii. Substancją odpowiedzialną za usunięcie silnej blokady wywołanej alergicznym nieżytem nosa jest Oxymetazolina. Vicks Sinex to jedyny w Polsce preparat, który zawiera oxymetazolinę i ekstrakt z aloesu i eukaliptusa. Oxymetazolina działa już po kilku minutach, a efekt utrzymuje się aż do 8 godzin! Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych, stosowanie preparatu jest łagodniejsze i przyjemniejsze. Vicks Sinex można stosować już od 6 roku życia. Aplikowany donosowo, szybko opanowuje objawy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Informacje nt. produktu:

Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus to jedyny w Polsce aerozol do nosa zawierający w swoim składzie aloes i ekstrakt z eukaliptusa. Lek zaczyna działać w ciągu kilku minut i zapewnia ulgę w oddychaniu do 8 godzin od podania. Nazwa: Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus, Substancja czynna: Oksymetazoliny chlorowodorek, Dawka substancji czynnej: 0,5 mg/ml, Postać: Aerozol do nosa, roztwór, Wskazania: Objawowe leczenie niedrożności nosa, Przeciwwskazania: Produktu Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus nie należy stosować: u pacjentów stosujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub którzy przyjmowali inhibitory MAO w ciągu ostatnich 2 tygodni, u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Produktu Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus nie należy stosować u pacjentów po przezklinowej hipofizektomii, u dzieci w wieku poniżej 6 lat, w razie nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w razie zapalenia skóry lub błony śluzowej przedsionka nosa i wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa, u pacjentów z ostrą chorobą wieńcową lub dusznością w przebiegu niewydolności serca. Podmiot odpowiedzialny: WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH.

Sugerowana cena detaliczna dla pacjenta Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus: ok. 21,10 zł.

*http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1606213,1,wiosenne-boje-z-alergia,index.html; **Lek Maciej Koźmiński, Polskie standardy nieżytów nosa [w:] Alergologia, Terapia, 4, z.2/2015: 73-81 https://hipokrates2012.wordpress.com/2014/03/07/jakie-rosliny-uczulaja-najbardziej/; ***,****Dr med. Piotr Rapiejko, Pyłek roślin jako źródło alergenów [w:] Problemy Kliniczne w alergii i astmie, Przegląd Alergologiczny 2004 1,1: 7-12.