ZAWÓD: STYLISTKA

ZAWÓD: STYLISTKA

484
0
PODZIEL SIĘ
jak zostać stylistką

 Czy łatwo nią zostać? Jak zacząć? Z czego można potem żyć? Jeśli marzysz o tym zawodzie, zobacz, co mówi o nim profesjonalna stylistka.

– Najważniejsze to nie zrażać się na samym początku – mówi Ania Zielińska, stylistka z wieloletnim doświadczeniem. – Początki mogą być trudne i wiele osób na tym etapie odpada. Co więc robić, aby wciągnąć się w środowisko stylistów i móc żyć robiąc to, co się kocha? Oto porady Ani:

  • Małgorzata Socha, porady stylistki, RexonaNajczęściej stylistami zostają osoby po szkołach artystycznych, młodzi projektanci lub dziennikarze mający pasję modową; internet otwiera też możliwości dla bloggerów i osób po prostu intersujących się tym tematem!
  • Bardzo ważne jest zdobycie doświadczenia, warto zgłosić się nawet na darmowy staż np. jako asystent dekoratora witryn sklepowych czy stażysta w redakcji.
  • Zaczyna się zwykle od wykonywania poleceń innych, bardziej doświadczonych stylistów, biegania za nimi z torbami, odwożeniu rzeczy do sklepów itp. Zaciśnij jednak zęby, trzeba to przetrwać, nawet gdy nie do końca Ci się to podoba. W przyszłości to zaprocentuje.
  • Dobrymi stylistami mogą zostać tylko pasjonaci mody – jeśli ten temat Cię interesuje, sama uwielbiasz zestawiać różne rzeczy albo szyć i przeszywać, na pewno masz szansę zostać dobrą stylistką. Pisz bloga, udzielaj się na forach – to też dobre doświadczenie i sposób na zdobycie popularności.
  • Czytaj i edukuj się! Moda się zmienia, ale masz też swoje zasady – stylista bezwzględnie musi je znać od podszewki;-)
  • Zwykle samodzielna praca zaczyna się od momentu, gdy uda Ci się np. przygotować stylizacje do jakiejś sesji zdjęciowej lub eventu – jeśli klient będzie zadowolony, poleci Cię dalej. Potem idzie to już lawinowo.

  • Gdzie możesz pracować jako stylista? W kilku miejscach: przy sesjach zdjęciowych (do prasy, reklamy, katalogów), teledyskach, programach telewizyjnych, możesz uczyć w szkołach artystycznych, prowadzić kursy, warsztaty, jeśli masz zdolności lub wyszkolenie jako kostiumograf – w teatrach, na pokazach mody, z indywidualnymi klientami, ubierać modelki na eventy i imprezy itp. Możliwości jest naprawdę wiele!
  • Na pewno musisz mieć też naturalne umiejętności nawiązywania kontaktów i rozmawiania z ludźmi – bo to właśnie z nimi będziesz pracować na co dzień i to często od tego, jak się im sprzedasz, będzie zależeć twoje być albo nie być w tym zawodzie.
  • Najłatwiej jest ubierać modelki – we wszystkim wyglądają ślicznie, nie wybrzydzają, realizują po prostu koncepcję artystyczną np. projektanta. Gwiazdy – są z kolei obyte z kamerą, wiedzą, jak się prezentować w wybranych dla nich ubraniach, ale często mają swoje wymagania – nie zawsze zgodne z koncepcją stylistyczną. „Zwykłe” osoby wymagają natomiast zupełnie innego podejścia, trzeba je zrelaksować i uspokoić, a gdy nie mają idealnej sylwetki – wybór ubrań też jest trudniejszy. Ale efekt – chyba najbardziej wdzięczny, czasami wręcz wzruszający.
  • Jeszcze raz powtórzę moją radę nr 1: jeśli naprawdę chcesz zostać stylistką, nie zrażaj się! W tym zawodzie na sukces czasami pracuje się latami, ale warto!