ŻYLAKI MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE!

ŻYLAKI MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE!

456
0
PODZIEL SIĘ

Są nie tylko problemem natury estetycznej. Gdy nie zadbamy o nie odpowiednio wcześnie, mogą powodować spore komplikacje zdrowotne.

Żylaki to powszechne schorzenie, które często bywa bagatelizowane lub postrzegane jedynie problem natury estetycznej. Tymczasem tzw. przewlekła choroba żylna, która w naszej dorosłej populacji dotyka prawie co drugą kobietę i ponad 30% mężczyzn, może mieć ciężkie powikłania.

– Nie chodzi tylko o żylaki, chodzi o obrzęki, zmiany troficzne, czyli przebarwienia, czasami powstawanie owrzodzeń żylnych goleni w okolicach podudzi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. med. Tomasz Urbaniak z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jak ostrzegają lekarze, powikłania mogą prowadzić do tego, że nie tylko spada jakoś naszego życia, ale chory nie może normalnie pracować, wychodzić z domu i zmuszony jest zupełnie inaczej funkcjonować.

Do przyczyn występowania przewlekłych chorób żylnych zalicza się otyłość, przyjmowanie leków hormonalnych, pracę siedzącą oraz brak aktywności fizycznej. 

– Również do rozwoju żylaków przyczynia się sytuacja, kiedy eksponujemy nogi na ciepło. Lepiej by było, gdyby osoby z dolegliwościami związanymi z chorobą żylną na wakacje wybierały chłodniejsze rejony niż wylegiwały się na plaży – przestrzega dr hab. med. Tomasz Urbaniak.

Jak zapobiegać żylakom?

– Podstawową siłą, która powoduje, że krew odpływa z nogi w kierunku serca, jest ruch tzw. pompy mięśniowej łydki – tłumaczy chirurg. Dlatego podstawowym zaleceniem dla osób cierpiących na choroby żylne jest ruch oraz unikanie długiego siedzenia.

 

źródło: Newseria Lifestyle

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPOWIĘKSZANIE PIERSI ŻELEM AQUAFEELING
Następny artykułDieta bananowa
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.