Bezbolesne, szybkie, naturalne a zarazem innowacyjne – tak można określić zabiegi, które dzisiaj oferuje medycyna estetyczna. Coraz więcej kobiet decyduje się skorzystać z jej osiągnięć. Co sprawia, że niektóre panie nie chcą pozostawać przy tym, co dała im Matka Natura? Czy mężczyźni też są zainteresowani zabiegami? Ekspert, dr Iwona Marycz-Langner z kliniki DermClinic w Warszawie odpowiada na kluczowe pytania.
Dlaczego kobiety korzystają z oferty medycyny estetycznej? Co przyciąga do gabinetów mężczyzn?
dr Iwona Marycz-Langner Gładka i delikatna skóra twarzy, szyi i dekoltu to już nie tylko marzenie każdej kobiety. Współczesny styl życia, szybkie tempo pracy, nieustannie odczuwany stres, a także szkodliwy wpływ zanieczyszczeń środowiska naturalnego i promieniowania UV – wszystkie te czynniki zaburzają równowagę naszej skóry, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sprawiają, że szybciej się ona starzeje, staje się szara i sucha. Chcemy czuć się dobrze we własnym ciele i pewnie stawiać czoła codziennym wyzwaniom. Pragniemy osiągać sukcesy zawodowe i cieszyć się szczęściem osobistym. Łatwiej to zrealizować, gdy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu. Kiedy klasyczna pielęgnacja przestaje być wystarczająca, a chcemy wyglądać młodo i promiennie, skutecznym uzupełnieniem dla kremów, serum i wizyt w gabinetach kosmetycznych, staje się oferta medycyny estetycznej.
na zdjęciu dr Iwona Marycz-Langner
Jakiego rodzaju zabiegi oferuje medycyna estetyczna?
dr Iwona Marycz-Langner Medycyna estetyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi medycyny. Jej oferta jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i wymogów pacjentów. Są to zabiegi, jak na przykład soft lifting, które pomagają zachować młody i zdrowy wygląd bez użycia skalpela, a zarazem w widoczny sposób niwelują skutki upływającego czasu.
Jakim zabiegom najchętniej się dzisiaj poddajemy?
dr Iwona Marycz-Langner Przychodzą do nas osoby, które pragną zmienić swoje ciało, nadać mu nowy kształt, poprawić rysy twarzy. Najnowsze metody odmładzania to przede wszystkim zabiegi stymulujące skórę do regeneracji i produkcji kolagenu oraz zabiegi nawilżające. Dużym zainteresowaniem pacjentów we wszystkich grupach wiekowych cieszy się zabieg Hydrobalans. Przywraca on skórze utraconą elastyczność, utrzymuje jej odpowiedni poziom nawilżenia i jędrności, ponieważ odbudowuje strukturę skóry. Zapewnia świeży, promienny i naturalny wygląd, bez „efektu maski”, dzień po dniu.
Dlaczego zabiegi Hydrobalans cieszą się taką popularnością? Na czym polega ten zabieg?
dr Iwona Marycz-Langner Podczas zabiegu Hydrobalans dochodzi do iniekcji kwasu hialuronowego, co zapewnia rewitalizację skóry i daje możliwość korekcji zmarszczek. Jest to obecnie najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób walki ze zmianami wywołanymi starzeniem. Jest bezbolesny, trwa krótko i nie wyłącza pacjenta z codziennego życia, jak ma to miejsce podczas operacji chirurgicznej. Najlepszy, długotrwały efekt osiąga się po serii 3 zabiegów w 3-4 tygodniowych odstępach. Kwas hialuronowy pobudza skórę do samodzielnej pracy: produkcji kolagenu. Dzięki temu, skóra stopniowo staje się coraz bardziej nawilżona, jędrna i napięta. Dla pożądanych przez pacjenta rezultatów moim pacjentom aplikuję wypełniacze Restylane Vital i Restylane Vital Light. Są to nie tylko najlepiej przebadane produkty na rynku, co gwarantuje ich bezpieczeństwo, ale także najbardziej naturalne – tylko 1% kwasu hialuronowego jest zmodyfikowany, czyli w 99% jest identyczny z naturalnym.
Kwas hialuronowy czy toksyna botulinowa?
dr Iwona Marycz-Langner Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa to dwie dość odmienne substancje, choć obie z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie estetycznej. Chciałabym wskazać tu na dwie istotne różnice między zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. Przede wszystkim – pochodzenie obu substancji. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, w przeciwieństwie do toksyny botulinowej, która nie występuje w ludzkim organizmie. Kolejną cechą wyróżniającą te dwie substancje jest ich zastosowanie. Kwas hialuronowy wygładza zmarszczki statyczne, czyli te, które pozostają na skórze twarzy. Można go także aplikować w miejscach trudnych do poprawy, takich jak okolice oczu i ust oraz wrażliwej skóry szyi i dekoltu. Natomiast toksynę botulinową należy stosować do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy. Pamiętajmy, udając się do gabinetu medycyny estetycznej i wybierając zabieg powinniśmy pamiętać o tym, że idealny materiał wypełniający zmarszczki powinien spełniać szereg praktycznych kryteriów. Ważne jest, aby produkt pochodził z pewnego źródła i był przebadany. Nie należy sugerować się ceną, ponieważ produkty tańsze są mniej naturalne i bardziej zmodyfikowane chemiczne. Powinien być przede wszystkim bezpieczny. Pod pojęciem bezpieczeństwa kryje się kompatybilność biologiczna, brak cech antygenu, nie wywoływanie reakcji zapalnej, brak działania pirogennego (tj. wywołującego gorączkę) i brak działania toksycznego. Dawać długotrwały efekt, ale także, w razie potrzeby, dać się łatwo usunąć z organizmu. Być łatwym i najlepiej bezbolesnym podczas iniekcji. Nie powinien migrować z miejsca podania.
Dr Iwona Marycz-Langner Dermatolog z wieloletnim doświadczeniem, certyfikowany, międzynarodowy trener MasterClass w dziedzinie dermatologii estetycznej. Specjalizuje się w zabiegach wielokierunkowego odmładzania i modelowania twarzy. Prowadzi szkolenia dla lekarzy w zakresie technik modelowania twarzy kwasem hialuronowym i toksyną botulinową. Jest ona autorką licznych artykułów publikowanych w prasie specjalistycznej i kobiecej, przybliżających zagadnienia dermatologii estetycznej. Była wykładowcą kosmetologii w szkole kosmetycznej, szkoliła kosmetyczki z całego kraju w technikach przeprowadzania zabiegów wysokimi stężeniami kwasów owocowych. Dr Iwona Marycz-Langner konsultuje w „DermClinic” Klinice Dermatologii Estetycznej w Warszawie przy ul. Wąwozowej 32, w Warszawie.