Strona główna PERFUMY CZYM SIĘ RÓŻNI WODA TOALETOWA OD WODY PERFUMOWANEJ?

CZYM SIĘ RÓŻNI WODA TOALETOWA OD WODY PERFUMOWANEJ?

2

Czasami jeden zapach występuje w dwóch wersjach: jako woda toaletowa i jako woda perfumowana. Chcesz wiedzieć, czym różnią się one od siebie? Przeczytaj ten artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

Oba rodzaje zapachu różnią się od siebie przede wszystkim intensywnością i trwałością. Woda toaletowa (inaczej edt, eau de toilette) pachnie około 4 godzin. Zawiera ona olejki eteryczne o stężeniu 4-8% na 85% alkoholu. Jest lżejsza od wody perfumowanej, bardziej subtelna.

flakoniki perfum, woda toaletowaNatomiast woda perfumowana (inaczej edp, eau de parfum) wytrwa na skórze około 6 godzin. Powstaje ona poprzez rozpuszczenie 10-15% olejków zapachowych w 90% alkoholu etylowego. Jej zapach jest silniejszy, dlatego powinno się ją stosować z umiarem. Woda perfumowana jest zazwyczaj droższa od toaletowej.

Co oprócz wody perfumowanej i toaletowej?

Prócz wody toaletowej i perfumowanej, wyróżniamy także:

  • Perfumy (parfum) – to najmocniejsza forma zapachu, stężnie olejków zapachowych wynosi od 20 do nawet 40%, wystarczy kilka kropli perfum, by zapach utrzymywał się kilka dni.
  • Wodę kolońską (eau de cologne) – zawiera tylko 3–5% esencji zapachowych, jej zapach znika po około 2 godzinach.
  • Wodę odświeżającą (eau de fraiche) – w składzie ma tylko 1-3% olejków eterycznych, jej zapach znika praktycznie natychmiast, ale jest świeta w celu odświeżenia się.

odpowiadała: Kasia Kosieradzka

2 KOMENTARZE