Strona główna DIETA I ZDROWIE Kapuściana

Kapuściana

0

Dieta kapuściana jest jedną z ubogoenergetycznych diet powodujących szybką redukcję masy ciała. Niestety – jest przy tym także niebezpieczna dla zdrowia ze względu na niewystarczającą ilość składników odżywczych. Możemy się po niej również spodziewać szybkiego efektu jo-jo.

Jadłospis diety

Dieta kapuściana trwa 7 dni, a jej menu jest oparte na zupie z kapusty. Poza tym spożywa się niektóre warzywa i owoce oraz wypija duże ilości wody. W wybrane dni dozwolone jest zjedzenie gotowanego chudego mięsa. Do potraw nie wolno dodawać soli, tłuszcz tylko w minimalnych ilościach. Energetyczność diety oscyluje wokół 1000kcal dziennie.

Poniżej podajemy  przepis na zupę kapuścianą oraz przykładowy, 1-dniowy plan posiłków.

Składniki zupy:
– 1 główka kapusty włoskiej lub białej
– 6 cebul
– 2 papryki
– pęczek selera naciowego
– 6 pomidorów świeżych lub z puszki
– przyprawy: chilli, pieprz, czosnek, ulubione zioła
Wszystkie warzywa siekamy w drobną kostkę, podsmażamy na łyżce oleju, a następnie gotujemy w 2l wody do miękkości i doprawiamy wedle smaku.

Jadłospis przykładowego dnia diety:

Śniadanie: miska zupy
II Śniadanie: kilka wybranych owoców z wyjątkiem bananów
Obiad: miska warzyw zielonych, liściastych
Kolacja: 2 upieczone ziemniaki z łyżką masła

Nasza opinia

Dieta kapuściana ma bardzo niską kaloryczność i może bardzo spowolnić naszą przemianę materii powodując, że organizm łatwiej będzie magazynował kalorie w postaci tłuszczu, zamiast spalać je na bieżąco. Wprawdzie kilogramy lecą w dół, ale jest to głównie woda i mięśnie, a nie tkanka tłuszczowa. Zbyt mała ilość tłuszczu w jadłospisie diety powoduje też, że mimo, iż dieta składa się głównie z warzyw, to witaminy w nich zawarte nie mogą być do końca przyswojone, bo część z nich wchłania się tylko w obecności lipidów. Dodatkowo, wysoka zawartość błonnika i wypijanie kilku litrów wody nasila utratę niezbędnych dla zdrowia minerałów, których nie rekompensują posiłki z diety. Dlatego tak łatwo tutaj o efekt jo-jo – po okresie głodówki ciało domaga się odnowienia zapasów.

Dieta kapuściana jest też monotonna i może doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych. Osłabia organizm i wystawia go na ciężką próbę – osoby stosujące ten sposób utraty wagi często skarżą się na bóle i zawroty głowy, bladość, brak energii, obniżenie nastroju oraz trudne do zniesienia, nieustanne skupienie myśli na jedzeniu. Reżim jest zbyt ciężki – nasze ciało i psychika z całych sił domagają się lepszego traktowania i uszanowania naszych własnych potrzeb.

Nie polecamy! 

Poprzedni artykuł3d chili
Następny artykułNa masę mięśniową
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.