Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta bananowa

Dieta bananowa

0

Dieta bananowa została wymyślona w Japonii. Ma kilka wariantów: 3, 7 i 30-dniowy. Jak nietrudno się domyśleć – bazuje na bananach, które są bogate w mikroelementy, witaminy i, jak na owoc, dają długotrwałe uczucie sytości.

Wariant 3-dniowy

Podczas trwania diety jemy dziennie po 3 banany, pijemy 3 szklanki mleka i 2 litry wody. Dzięki temu waga zmniejsza się o 3 kg.

Wariant 7-dniowy

W tej wersji diety bananowej spożywa się 3 razy dziennie muesli z dodatkiem połowy banana i jogurtu naturalnego. Pomiędzy posiłkami dopuszczalne jest zjedzenie dwóch małych jabłek. Ponadto każdego dnia należy wypić 1,5l wody. Wariant 7-dniowy diety bananowej pozwala zgubić 5 kg.

Wariant 30-dniowy

Jadłospis zakłada spożywanie jednego dużego banana na śniadanie i popicie go szklanką wody. Później możemy jeść normalne posiłki, włączając w nie warzywa i owoce. Zabronione są słodycze, przegryzki, fast foody i alkohol. Dodatkowo ograniczamy nabiał, sól i tłuszcz. Ostatni posiłek jemy nie później niż o 20. Podobno odżywiając się w ten sposób można zrzucić 7 kg.

dieta bananowa

 Nasza ocena

Warianty 3 i 7-dniowy diety bananowej mają bardzo niską kaloryczność, dlatego obniżają tempo metabolizmu. Stąd jest duże prawdopodobieństwo szybkiego efektu jo-jo. Jadłospisy tych diet są też monotonne i nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Jest jednak szansa, że organizm uniknie poważniejszych niedoborów wskutek stosowania tych diet, gdyż trwają one stosunkowo krótko. Możemy się jednakże spodziewać zawrotów głowy, trudności z koncentracją oraz problemów z układem pokarmowym.

Wariant miesięczny wydaje się mało inwazyjny dla organizmu. Nasze wątpliwość budzi jednak niska kaloryczność śniadania, które powinno być pełnowartościowym, solidnym posiłkiem i dostarczać nie tylko węglowodanów prostych, ale też złożonych oraz porcji białka. Pozostałe założenia tego 30-dniowego planu wydają się dosyć rozsądne i wielu punktach zgodne z założeniami nowoczesnego podejścia do zdrowego odżywiania (jak np. uniknie fast-foodów i słodyczy).

Tekst: Kasia Mężyk