Dieta bogatoresztkowa – co to znaczy? Jest to optymalnie zbilansowana, zdrowa dieta obfitująca w tzw. resztki – nietrawione przez człowieka substancje pochodzenia roślinnego: błonnik, hemicelulozę, ligniny i pektyny. Na diecie bogatoresztkowej powinniśmy ich jeść aż 50-70g dziennie – to o ok. 30 gramów więcej niż w standardowo. Te pożyteczne polisacharydy sprawiają, że treść jelitowa wypełnia się wodą i pochłania szkodliwe, toksyczne i rakotwórcze substancje oraz pomagają usunąć je z organizmu. Dzięki resztkom unikamy zaparć, ciało oczyszcza się, a przewód pokarmowy zostaje odciążony ze złogów i może prawidłowo funkcjonować.
Dla kogo dieta błonnikowa?
Ta dieta może być stosowana przez każdą zdrową osobę profilaktycznie i prozdrowotnie. Jednakże została stworzona z myślą o leczeniu schorzeń dieto-zależnych: miażdżycy, cukrzycy, otyłości, ale przede wszystkim – chorób związanych z przewodem pokarmowym, takich jak: zespół jelita drażliwego, uchyłki jelita grubego, czy rak jelita.
Jadłospis – co jeść, czego unikać
Po pierwsze – zamień białe na brązowe. Ta zasada dotyczy mąki, pieczywa, ryżu, makaronów. Jedz także dużo grubych kasz. Do każdego posiłku postaraj się dodać świeże owoce i warzywa – w surowej postaci zawierają najwięcej błonnika, witamin i minerałów. Nieugotowane warzywa możesz jeść w nieograniczonej ilości – są niskokaloryczne i przyniosą Ci same korzyści, gdyż doskonale oczyszczają jelita i cały organizm, a przy tym są niskokaloryczne. Słodycze zamień na suszone owoce. Szczególnie dużo błonnika znajdziesz w suszonych śliwkach, morelach, jabłkach. Do jogurtu lub porannej owsianki dodaj garść orzechów, które dostarczą Ci niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Te niezwykle istotne tłuszcze pomagają w usuwaniu toksyn i złogów jelitowych. Oprócz orzechów znajdziesz je także w awokado, rybach morskich i olejach: z oliwek, lnianym, orzechowym. Polewaj nimi sałatki i pieczywo – na sposób śródziemnomorski. Sposobem na zwiększenie ilości błonnika w diecie może być dodawanie otrąb do potraw, sałatek, kanapek. Możesz ich jeść do 3 łyżek stołowych dziennie, co da Ci aż 15g błonnika.
Jedz mniejsze porcje, za to częściej – 5-6 posiłków dziennie co 3-4 godziny. Dzięki temu układ pokarmowy nie będzie zbytnio obciążony dużymi ilościami jedzenia i łatwiej będzie mu strawić wszystkie składniki. Dokładnie przeżuwaj jedzenie. Uwaga – na diecie bogatoresztkowej musisz pić co najmniej 2l wody niegazowanej dziennie. Potraktuj to zalecenie poważnie, w przeciwnym wypadku odżywianie wysokobłonnikowe odniesie skutek odwrotny do zamierzonego i nabawisz się bolesnych zaparć. Pamiętaj jednak, by wodę pić najpóźniej pół godziny przed i najwcześniej – pół godziny po posiłku oraz nie popijaj dań – te triki sprawią, że żołądek i jelita łatwiej poradzą sobie z przetrawieniem pokarmu i unikniesz wzdęć.
Unikaj wysokoprzetworzonego jedzenia, paczkowanych półproduktów, wyrobów cukierniczych, słodyczy, fast-foodów. Wszystko to jest wytwarzane z oczyszczonej, białej mąki, chemicznych ulepszaczy i cukru. Na próżno szukać tam minerałów, przeciwutleniaczy, witamin i tak potrzebnych na diecie bogatoresztkowej polisacharydów. Takie jedzenie stanowi dla układu pokarmowego bezużyteczną, ciężką masę trudną do przesunięcia dla jelit, skłonną do zalegania w nich, fermentowania i uwalniania toksyn. Zrezygnuj też z ciężkostrawnych, tłustych mięs smażonych na tłuszczu – dla układu pokarmowego dotkniętego chorobami stanowią one zbyt trudne i obciążające zadanie. Staraj się także przygotowywać posiłki w domu, wtedy będziesz mieć pewność, że są świeże oraz – co zawierają. Obserwuj swoje reakcje na dane jedzenie – jeśli zauważysz, że powoduje u Ciebie wzdęcia, odbijanie, czy ból brzucha – odstaw je. To sygnał od Twojego organizmu, że coś mu nie służy.