JAK ZOSTAĆ DAMĄ? NIEZWYKŁY PORADNIK DLA KOBIET

JAK ZOSTAĆ DAMĄ? NIEZWYKŁY PORADNIK DLA KOBIET

8722
0
PODZIEL SIĘ
jak-zostac-dama-b-iext44527689

Nie każdy wychował się w pałacu, ale od każdego świat wymaga odpowiednich zachowań. Ktoś powie, że mamy XXI wiek, czas e-maili i SMS-ów, że epoka sztywnej etykiety przeminęła. A jednak wciąż natrafiamy na sytuacje, nawet w sieci, w których po prostu trzeba się umieć zachować. Odpowiednio przywitać, złożyć życzenia, dobrać prezent do okoliczności, wiedzieć co powiedzieć idąc na rozmowę o pracę. Oto przystępny i wyczerpujący przewodnik po świecie współczesnej etykiety.

Jeśli na ważnej kolacji nie odłożymy odpowiednio sztućców lub nie będziemy potrafili właściwie zachować się w pracy, możemy stracić coś ważnego i poczuć co najmniej wstyd. Podobnie jest z modą. Owszem, mini jest piękne, ale nie przystoi każdemu i nie w każdych okolicznościach. A kapelusz… Tak, jest trendy, ale czy wiesz kiedy kapelusza nosić nie wypada? Współczesny świat, mimo kosmicznych zmian, jakie dała nam technika, wciąż nie pozwala na nieodpowiednie zachowania.

Obecnie kobieta powinna wiedzieć jak poruszać się w meandrach technologii, umieć swobodnie porozmawiać zarówno z pracownikiem jak i szefem, odpowiednio zachować się na randce, przyjęciu weselnym czy w hotelu. Pamiętajcie, damą nie trzeba się urodzić. Damą można zostać.

Wyjazdy integracyjne, delegacje, służbowe kolacje, podróże i specjalne zasady jakie obowiązują w samolotach czy nowych szybkich pociągach – wszystko to wciąż próbujemy przyswoić, ale idzie nam to opornie. Kobiety wywróciły swój świat do góry nogami i teraz… gubią się przy płaceniu za kolację na pierwszej randce! Wszyscy zwariowaliśmy na punkcie fitnessu, ale tylko intuicyjnie sprawdzamy czym wypada pochwalić się w mediach społecznościowych, a co będzie uznane za faux pas.

Jak pozostać nią w relacji z mężczyzną, dziećmi i koleżankami? Gdzie szukać pewności siebie? Jak dbać o siebie i pozwalać sobie na odrobinę przyjemności, nie wychodząc jednocześnie z roli damy?

Oto przystępny i wyczerpujący przewodnik po świecie współczesnej etykiety. Przewodniczką po zasadach savoir vivre’u będzie ekspertka od etykiety, znana z programu TVN Projekt Lady – dr Irena Kamińska-Radomska, a pytania zadawać będzie znana i ceniona dziennikarka, Agnieszka Prokopowicz.

Chcesz zawsze i wszędzie być współczesną damą?

W „Jak zostać damą?” znajdziesz mnóstwo praktycznych porad chyba na każdy temat! Przykład? Pamiętaj m. in. o tym, żeby:

Siadać z gracją
Powinnaś siadać z gracją. Bez żadnej sztywności, sztuczności, tylko swobodnie. Ale z gracją. Kolana mają być zawsze razem! Nie zakładaj nogi na nogę. Nogi mogą być ewentualnie skrzyżowane w kostkach.

Zarządzać z elegancją
Dama powinna zwracać się do podwładnych łagodnie, ale stanowczo. Delikatność kobieca nie ujmuje ci niczego jako dobremu szefowi. Trzeba być po prostu konsekwentnym, zdecydowanym, sprawiedliwym. Tego samego oczekuje się zarówno od mężczyzn, jak i kobiet.

Zapomnieć o mini
Skromność jest szlachetna. Można czasem założyć spódnicę przed kolano, ale nie mini. Mini jest z kategorii sexy, a ta kategoria nie zalicza się do tego, co interesuje damy. Seksowny ubiór jest zaprzeczeniem elegancji na jakimkolwiek szczeblu.

Odpowiednio przedstawiać gości
Kobiecie przedstawiaj mężczyznę. Parze przedstawiaj jedną osobę. Jeżeli osoby są tej samej płci – osobie starszej przedstaw młodszą.

Pamiętać, że sieć nie zapomina
Błąd w realnym życiu po krótkim czasie ulega zapomnieniu. Faux pas w internecie to faux pas na forum publicznym i są wieczne.

Odpowiednio ubrać się na randkę
Strój na randkę zależy w dużej mierze od miejsca, do którego się udajesz. Jeżeli idziesz na spotkanie do kawiarni, o której wiesz, że wszyscy tam noszą dżinsy i T-shirty, nie wkładaj stroju wizytowego. Nie przesadzaj też z ilością biżuterii lub zbyt mocnym makijażem. I w tej kwestii znowu ważne jest, czy randka odbywa się w ciągu dnia, czy wieczorem. Inny jest makijaż wieczorowy, a inny dzienny.

Być cierpliwa
Po pierwszej randce zaczekaj. Jeśli mężczyzna jest zainteresowany, prędzej czy później na pewno do ciebie napisze. Możliwe, że zmusi cię do oczeki- wania, aby wzbudzić nieco twój niepokój, ale on sam też będzie go odczuwał, więc na pewno nie pozwoli czekać zbyt długo. W tym przypadku pozwól mu przejąć inicjatywę.

Umieć się zachować w autobusie
Dobre maniery są po to, żeby nie zakłócać przestrzeni innym. Także dźwiękiem. Jeśli jedziesz w towarzystwie, możesz prowadzić rozmowę, ale przyciszonym głosem. Niekoniecznie szeptem, bo co prawda dzięki temu nie zakłócasz spokoju, ale wyglądałoby to, jakbyś mówiła komuś na ucho, co jest bardzo niegrzeczne. Może zostać to odebrane jako obmawianie któregoś z pasażerów.

Omijać hotelowe bary
Kobieta może wieczorem sama pójść do restauracji na drinka i usiąść przy barze tylko wtedy, kiedy nie jest damą i prosi się o kłopoty. Czasy i obyczaje się zmieniają i pewne zachowania, które kiedyś były zarezerwowane tylko dla kobiet lekkich obyczajów, teraz nimi nie są, jednak niektórzy i teraz mogą być innego zdania.