Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta z proszku

Dieta z proszku

0

Jeśli chcesz szybko zrzucić parę kilogramów i nie mieć przy tym problemu z przygotowywaniem sobie niskokalorycznych posiłków, będzie to idealne rozwiązanie dla ciebie. Od lat na rynku obecna jest popularna dieta Cambridge, teraz pojawiły się inne propozycje oparte na gotowych koktajlach i zupach w proszku: Enlite.me, Allevo, Dieta Light czy – dostępna głównie w gabinetach – Dieta AZ Andre Zagozda Laboratory. Wypróbowałyśmy je!

Na czym polega dieta z proszku?

Tego typu diety odchudzające nazywane są „VLCD” („Very Low Calorie Diet”) – mogą być stosowane samodzielnie, w intensywnym programie odchudzania, zwykle 2-4 tygodniowym, zapewniając szybką utratę wagi nawet 8 kg. Potem, w drugim etapie, poleca się włączenie gotowych koktajli do codziennego żywienia. Generalnie celem tych diet jest nauka bardziej rozsądnego żywienia i kontrola wagi.

Naszym zdaniem jednak w najbardziej restrykcyjnym wariancie można je też traktować jako szybką dietę np. przed ślubem czy ważną imprezą. W trakcie diety trzeba dużo pić, można się też wspomagać suplementami ograniczającymi łaknienie, poza tym koktajle są tak skomponowane, aby tak działać. Czy trudno na nich wytrzymać? Nie jest to łatwe, ale można się przyzwyczaić. Możesz odczuwać głód (zwłaszcza gdy jesz tylko 3 posiłki dziennie, a długo pracujesz), generalnie jednak – dzięki bogactwu składników w tych produktach – ma się dobre samopoczucie, może nawet poprawić ci się kondycja skóry czy włosów.

Enlite.me

Proponowane w tej diecie koktajle i zupy są bogate w białko soi, które jest źródłem naturalnego błonnika i zapewnia utratę wagi bez znacznego zmniejszenia masy mięśniowej, obniża poziom złego cholesterolu oraz wzmacnia kości. Zaspokajają one 100 % dziennego zapotrzebowania GDA (Guideline Daily Amounts). Dieta może być stosowana przez diabetyków, alergików, uczulonych na laktozę, a także wegetarian. Produkty nie zawierają konserwantów, aspartamu, tłuszczy trans, sztucznych barwników i substancji smakowych, glutaminianu sodu (MSG), składników genetycznie modyfikowanych (GMO) czy kazeiny.

Enlite.me

Program Enlite.me składa się z dwóch etapów, z których każdy posiada dwa plany, do wyboru
 w zależności od pacjenta.

Etap pierwszy prowadzi do określonej na wstępie wagi docelowej i wyrabia nawyk regularnego spożywania posiłków. W jego ramach pacjenci mają do wyboru dwie ścieżki:

a) EnliteOne (spadek wagi – średnio do 8-9 kg/miesiąc), oparty wyłącznie na produktach z gamy Enlite.me, wykorzystuje zjawisko łagodnej ketozy, redukując uczucie głodu. Ten najbardziej restrykcyjny plan zakłada spożycie 3-4 posiłków Enlite.me dziennie. W tym programie spożywa się ok. 900 kcal dziennie.

b) EnliteComfort (spadek wagi – średnio 5-6 kg/miesiąc) – mniej restrykcyjny program łączący je z tradycyjnymi, niskokalorycznymi posiłkami.

Drugi etap ma na celu utrzymanie uzyskanego poziomu masy ciała, jak również wypracowanie zdrowego trybu życia, łączącego zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i dobre samopoczucie. Ta część diety również posiada dwa warianty:

a) EnliteBalance (1-3 kg/miesiąc) – to ścieżka, na której traci się ostatnie zbędne kilogramy, przywracając stopniowo do jadłospisu produkty konwencjonalne. W codziennej diecie łączy się 1-2 produkty enlite.me z tradycyjnymi (wysokobiałkowymi, niskowęglowodanowymi posiłkami).

b) EnliteLife ma charakter długoterminowej kontroli wagi poprzez zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia, w którym produkty z gamy Enlite.me stanowią jeden ze stałych elementów codziennego menu. (W trakcie tego etapu jeden posiłek dziennie zastępuje się posiłkiem Enlite.me). Plan ten ma na celu utrzymanie wagi docelowej bez efektu jojo, wdrożenie świadomego, zdrowego trybu życia.

Dieta Enlite.me powinna być stosowana trzech lub czterech fazach (pierwsze 6 miesięcy to czas na program EnliteOne lub EnliteComfort – w zależności od naszych możliwości i potrzeb, następnie przechodzi się do programu EnliteBalance, a po sześciu miesiącach przechodzi się do programu EnliteLife). Ponieważ lekarz sprawuje kontrolę nad dietą, to on wyznacza, kiedy wejść w kolejną fazę. Całość programu trwa ok. 12 miesięcy.

Opieka lekarska polega z jednej strony na wsparciu psychologicznym i eksperckim podczas całego czasu trwania kuracji oraz wykluczaniu błędów, jakie pacjenci często popełniają (np. zbyt szybko się odchudzają). Na początku stosowania diety pacjent może zacząć skarżyć się na bóle głowy (jest to związane z odstawieniem cukru, od którego się uzależnił). Rozpoczęcie diety poprzedza konsultacja – lekarz zleca wtedy badania (m.in. poziom cholesterolu, cukru, ciśnienia) oraz dokonuje pomiarów (wzrost, waga, ilość tkanki tłuszczowej, oblicza BMI, określa rodzaj otyłości, dopasowuje dietę do sposobu życia pacjenta). Później pacjent spotyka się z lekarzem raz na miesiąc.

Enlite.me, konferencja

W trakcie konferencji wprowadzającej dietę Enlite.me na polski rynek – w SkinClinic Med & Beauty (od lewej): Monika Toporowska (Cappuccino PR), lek. med. Izabela Tilszer, Agnieszka Czarnecka (Enlite.me Australia), Mariusz Szydłowski (Look Med Device – dystrybutor Enlite.me w Polsce), Zuzanna Skarżyńska (Enlite.me Polska).

Do dyspozycji mamy saszetki z gotowymi posiłkami (3 zupy: kurczak z grzybami, pomidorowa, tajskie chili, oraz 5 koktajli: truskawka, wanilia, mięta z czekoladą, czekoladowy i chococcino). Cena jednej saszetki: 12 zł. Zupy je się na ciepło, koktajle według uznania (można na ciepło jak budyń, można na zimno jak shake).

Co nam się najbardziej podoba w tej diecie?

Całkiem wysoka kaloryczność na tle innych diet tego typu nawet w najbardziej restrykcyjnym wariancie! Opieka lekarska. Egzotyczny smak wariantu tajskie chili i apetyczny mięty z czekoladą. Dobra cena.

Allevo

W tej diecie dostępne są: zupa brokułowo-bazyliowa z kuskusem, zupa ziemniaczano-porowa, shake o smaku czekoladowym, koktajl owocowy o smaku truskawkowo-jagodowym oraz batony: toffee, czekoladowy, z żurawiną, z jagodami (bardzo smaczny!).

Allevo

Ta skandynawska metoda oparta jest na 3 fazach:

  1. Faza I Startowa – polecana jest osobom z nadwagą bądź otyłością (BMI powyżej 25). Trwa maksymalnie 2 tygodnie i polega na tym, że można wymienić wszystkie posiłki na 5 torebek Allévo dziennie w przypadku kobiet i 6 torebek w przypadku mężczyzn. Zalecana ilość preparatu dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie więcej niż 580 (700) kcal. Należy pamiętać także o piciu dużej ilości wody (min. 2 l dziennie). Efektem jest wyraźny spadek wagi, motywujący do dalszego odchudzania.
  2. Faza II Utraty Wagi – to etap, podczas którego można już jeść standardowe posiłki, na przemian z produktami Allévo, w tym batonami, tak aby następował dalszy spadek wagi. Na tym etapie wskazana jest także regularna aktywność fizyczna. Optymalne zalecane tempo utraty zbędnych kilogramów to około 0,5 kg na tydzień, aż do osiągnięcia swojej wymarzonej wagi. Należy pamiętać o tym, że po dwóch tygodniach Fazy Startowej, kiedy spożywa się tylko zupki i koktajle Allévo, żołądek jest przyzwyczajony do mniejszych porcji. Klasyczne posiłki należy wprowadzać w małych porcjach, stopniowo zwiększając ich kaloryczność. Ważne jest, aby nadal trzymać się zasady 5 posiłków w ciągu dnia. Dodatkowo polecane jest spożywanie dużej ilości wodnistych warzyw, takich jak ogórki, pomidory, kabaczek czy dynia.
  3. Faza III Stabilizacji – następuje, gdy uzyskamy zaplanowany efekt i polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Na tym etapie należy komponować menu na podstawie konwencjonalnych dań, uzupełnianych produktami Allévo. Dla utrwalenia prawidłowej wagi należy jeden dzień w tygodniu stosować tylko produkty Allévo. Alternatywnie można kontynuować codzienną dietę poprzez zastąpienie jednego posiłku w ciągu dnia wybranym produktem. W tej fazie również zalecana jest aktywność fizyczna.

Ceny: zupa – 29 zł, baton – 7,90 zł, Mix Pack – 34 zł. Produkty kupisz m.in. w Rossmannie.

Co nam się najbardziej podoba w tej diecie?

Propozycja dla łasuchów – smaczne batoniki (polecamy z jagodami!), programowe jedzenie aż 5 posiłków dziennie i dostępność produktów.  

Dieta AZ

Laboratorium Andre Zagozda powstało w roku 1990 w Bayonne (południowo–zachodnia Francja), w regionie nad Atlantykiem, znanym z talasoterapii. Jego celem były badania nad oceanem, algami, morskimi roślinami i olejkami eterycznymi. Efektem było powstanie kosmoceutyków na bazie składników morskich (laboratorium robi też produkty dla innych marek, m.in. Dr. Sebagha czy dla Cindy Crawford – linia kosmoceutyków do twarzy Meaningful Beauty).

Andre ZagozdaLaboratorium zasłynęło też ze stworzenia diety AZ, stosowanej w prestiżowych klinikach odchudzania i SPA na całym świecie. Oparta jest głównie na koktajlach dietetycznych i suplementach diety pozyskiwanych wyłącznie z naturalnych źródeł (ekstrakty roślinne, sole mineralne, proteiny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, witaminy i algi). Efektem jej stosowania jest oczyszczenie organizmu, spadek wagi, uregulowanie metabolizmu, w wyniku czego wzrasta energia życiowa i może nawet dojść do cofnięcia się wczesnych stadiów chorób cywilizacyjnych, np. alergii, chorób przewodu pokarmowego, nadciśnienia.

Kurację można przeprowadzić na kilka sposobów w domowych warunkach.

Kuracja Domowa 8-dniowa Pełna (redukacja masy ciała 3-6 kg), która składa się z:

  • jednodniowego oczyszczania organizmu AZ DIET Detox,
  • codziennych, intensywnie oczyszczających kąpieli algowych André Zagozda Laboratory;
  • prostej w stosowaniu zrównoważonej diety oraz suplementów AZ DIET;
  • stosowania specjalistycznych kosmeceutyków André Zagozda Laboratory;
  • codziennych specjalistycznych zabiegów wyszczuplających z okładami algowymi i masażami w Klinice Skutecznego Odchudzania.

Kuracja Domowa 21-dniowa Pełna (redukcja ok. 6-12 kg masy ciała) – tutaj dodatkowo dochodzą zajęcia fitness oraz wszystkich elementów jest odpowiednio więcej.

Oczywiście, możesz też skorzystać z wariantu niepełnego, polegającego na spożywaniu gotowych posiłków Andre Zagozda, bez dodatkowego wsparcia kosmetycznego.

Program zaczynasz od jednodniowego detoksu (pijesz wyłącznie specjalny płyn detoksykujący), a potem codziennie spożywasz 3 posiłki AZ (i raz dziennie przyjmujesz suplementację oraz spożywasz płyn na bazie alg) – to zwykle trwa ok. 2 tygodni, potem powoli włączasz normalne posiłki, koktajle stosując jako uzupełnienie.

Co nam się najbardziej podoba w tej diecie?

Możliwość zaplanowania bardzo kompleksowego programu odchudzania ze wsparciem specjalistów. Jednodniowy detoks (próbowałam – da się bez problemu przeżyć, nawet będąc tego dnia na imprezie), po którym od razu czujesz się lżejsza. Wspomaganie algowymi kapsułkami hamującymi apetyt.

Dieta Light

Znana na rynku skandynawskim dieta oparta jest na 3 koktajlach (mocca, czekoladowym i truskawkowym) oraz kremowej zupie o smaku kurczaka. Mogą one stanowić kompletną całodzienną dietę lub zastępować wybrane posiłki w ciągu dnia. Zawierają optymalną ilość składników odżywczych: niezbędne kwasy tłuszczowe, błonnik i białko wyselekcjonowane z niemodyfikowanej genetycznie soi oraz pełen zestaw witamin i składników mineralnych. W diecie dostępny jest też baton karmelowy w mlecznej czekoladzie, bogaty w białko i błonnik, witaminy i minerały. Może być stosowany w zastępstwie posiłku, jeśli łączymy stosowanie produktów Dieta Light z konwencjonalnym pożywieniem, w celu umiarkowanej redukcji lub utrzymania masy ciała.

Dieta Light

Do wyboru są dwie kuracje:

  1. VLCD (Very Low Calorie Diet) – dieta bardzo niskokaloryczna, dostarczająca ok. 600-700 kcal dziennie.  Polega na stosowaniu przez okres 3 tygodni wyłącznie produktów VLCD Dieta Light. Kobietom zaleca się stosowanie 5 posiłków, a mężczyznom 6 posiłków Dieta Light VLCD dziennie. Należy pić też 2 l wody dziennie. Dieta przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych, zdrowych, z nadwagą i otyłością. Na tydzień przed rozpoczęciem 3-tygodniowej kuracji restrykcyjnej VLCD warto przejść na lżejszą dietę, zastępując pojedyncze posiłki produktami Dieta Light. Bardzo ważne jest stopniowe wychodzenie z diety. Polega ono na zwiększaniu energetyczności posiłków o 200 kcal co 2 tygodnie i stopniowym zastępowaniem produktów VLCD przez posiłki konwencjonalne. Podczas kuracji VLCD nie zaleca się spożywania batonu Dieta Light. O przedłużeniu kuracji restrykcyjnej może zadecydować tylko lekarz.
  2. LCD (Low Calorie Diet) – dieta niskokaloryczna, dostarczająca od 800 do 1200 (w przypadku kobiet) lub 1400 (w przypadku mężczyzn) kcal. Polecana osobom, które chcą umiarkowanie zredukować lub utrzymać swoją wagę – polega na łączeniu Dieta Light z produktami konwencjonalnymi (np. zamiana 2-3 posiłków konwencjonalnych na koktajle lub zupę VLCD). Należy pamiętać, aby w sumie w ciągu dnia spożywać łącznie 5 niskokalorycznych posiłków. Dieta mieszana nie podlega ograniczeniom czasowym. Dieta mieszana może być również zastosowana jako wprowadzenie do kuracji restrykcyjnej VLCD. Np. 7-10 dni przed kuracją restrykcyjna VLCD zamieniamy stopniowo posiłki konwencjonalne na koktajle Dieta Light VLCD.

Co nam się najbardziej podoba w tej diecie? 

Możliwość użycia saszetek z zupą w przepisach „normalnych” posiłków, dzięki czemu obniżamy ich kaloryczność, zapewniając wspaniały smak.

Poprzedni artykułPIĘKNE STOPY
Następny artykułMANIKIUR JAPOŃSKI
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.