Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta marchewkowa – na czym polega?

Dieta marchewkowa – na czym polega?

0

Jest bardzo monotonna, bo jesz tylko… marchewkę, oczywiście. Sprawdź, dlaczego – naszym zdaniem – nie warto jej stosować.

Dieta marchewkowa jest jedną z odmian monodiet. Oznacza to, że przez określony czas lub do momentu osiągnięcia pożądanej masy ciała spożywa się głównie lub wyłącznie jeden wybrany produkt. W przypadku diety marchewkowej są to oczywiście marchewki w najprostszej postaci – obrane i umyte, oraz przetwory z nich: przeciery, soki, czasem zupy-kremy na lekkim warzywnym bulionie. Niektórzy dopuszczają także okazyjne jedzenie innych warzyw i owoców. Pije się wodę niegazowaną, zieloną herbatę oraz zioła.

marchew pokrojona w słupki, dieta marchewkowa

Nasza ocena:

Murowane: schudnięcie, niedobory i efekt jojo

Na diecie marchewkowej na pewno schudniemy, gdyż jest to warzywo niskokaloryczne – tylko 30 kcal w 100 gr. Będzie to jednak efekt bardzo krótkotrwały i niebezpieczny dla organizmu. Dlaczego? Sama marchew nie jest w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedząc tylko to warzywo, narażamy się na niedobory makro- i mikroelementów. Umęczony głodówką organizm szybko upomni się o „swoje” i wtedy nadrobimy stracone kilogramy. Będzie je niestety jeszcze trudniej zrzucić, gdyż dieta marchewkowa mocno spowalnia metabolizm.

Co za dużo to niezdrowo!

Na diecie marchewkowej możemy narazić się na różne dolegliwości:
- ze względu na wysoką zawartość błonnika w marchwi bardzo możliwe jest wystąpienie bolesnych skurczów jelit, bólu żołądka oraz biegunki. 
Poza tym marchew jest bogata w beta-karoten – prowitaminę A. Jedzenie zbyt dużych jej ilości obciąża wątrobę, która nie nadąża z oczyszczaniem organizmu. Efekt możesz zaobserwować w postaci żółtego zabarwienia skóry. Choć cieplejszy koloryt skóry może się wydać atrakcyjny, to pamiętaj, że jest to rezultat przedawkowania prowitaminy A!

Nuda!

Jest tyle pysznych, zdrowych produktów… Po co męczyć swe ciało tak restrykcyjnymi dietami i głodówkami, kiedy możesz chudnąć zdrowo, przyjemnie i na trwałe! To naprawdę możliwe. Poszukaj inspiracji, spróbuj nowych, lżejszych potraw. Jeśli masz trudność w ułożeniu zdrowego, odchudzającego jadłospisu, skonsultuj się z dietetykiem.

Odpowiedziała: Kasia Mężyk