Strona główna DIETA I ZDROWIE Owsiankowa

Owsiankowa

0

Owies jest jednym z najbogatszych w składniki odżywcze zbóż. Mąka i płatki z niego produkowane powinny znaleźć się w jadłospisie każdej osoby dbającej o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Nie oznacza to jednak, że warto oprzeć swoje odżywianie tylko na owsie…

Dieta owsiankowa – efekty

W internecie znaleźć można kilka różnych wariantów diety owsiankowej – od jednodniowej aż nawet po 40-dniową. Zwolennicy diety owsiankowej przekonują, że można na niej schudnąć 3-6 kilogramów w tydzień. Wariant jednodniowy pozwoli nam zaś na zrzucenie 1-2 zbędnych kilogramów.

Zasady i jadłospis diety owsianej

Jeden dzień diety pozwoli na oczyszczenie jelit i pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Podczas takiego krótkiego detoksu pijemy tylko wodę niegazowaną, herbatę zieloną, czerwoną lub zioła. Na śniadanie, obiad i kolację zjadamy zaś owsiankę przygotowaną według sposobu: 2/3 szklanki naturalnych (nie błyskawicznych) zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 5 min. Opcjonalnie możemy dodać pół szklanki chudego mleka lub jogurtu naturalnego.
Opcja 40-dniowa rozpoczyna się tygodniem restrykcji. W trakcie tych 7 dni jemy podobnie jak podczas 1-dniowego detoksu, z tym, że ilość posiłków wynosi 5. II faza trwa 30 dni. Podczas niej stopniowo zaczynamy dodawać do owsianki zdrowe dodatki: porcję warzyw, surowych owoców lub chudego mięsa. Po 40 dniach takiej diety należy zadbać o odpowiednie, powolne wyjście z niej. Nadal przez jakiś czas 1 posiłek w ciągu dnia powinny stanowić płatki owsiane.

Rezultaty diety owsianej

Czego możesz się spodziewać po takiej restrykcyjnej diecie? Na pewno schudniesz. Drugi pewnik to, naszym zdaniem – szybki powrót do wagi sprzed diety lub nawet przekroczenie jej. Dlaczego? Dieta owsiankowa, choć bazuje na bardzo zdrowym produkcie, to jednak nie dostarcza organizmowi wszystkiego, czego on potrzebuje. Ciało będzie domagać się niezbędnych składników, a Ty odczujesz jego potrzeby jako ciągły głód i pragnienie zjedzenia wszystkiego z lodówki.
Jednodniowy owsiankowy detoks nie powinien przynieść organizmowi szkód, a dzięki wysokiej zawartości błonnika w ziarnach owsa – możemy dać odetchnąć przepełnionym jelitom i nieco oczyścić organizm.

Naszym zdaniem

Owies jest cenionym zbożem, a płatki z niego są często polecane w dietach odchudzających jako baza do zdrowych śniadań i deserów. Jednak nawet najzdrowszy produkt nie jest w stanie zapewnić nam wszystkich składników, których potrzebuje nasze ciało. Kilkutygodniowa dieta owsiana może zatem sprawić, że schudniesz, ale nabawisz się przy tym sporych niedoborów składników odżywczych. Poza tym – kto by chciał wcinać owsiankę 5 razy dziennie przez wiele dni? Co za nuda!

Poprzedni artykułStrukturalna
Następny artykułJogurtowa
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.