Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta a grupa krwi

Dieta a grupa krwi

0

Twórcy diety zgodnej z grupą krwi, James i Peter D’Adamo, uważają, że nie każdemu służy to samo jedzenie. To, co powinniśmy jeść, determinuje nasza grupa krwi. Dowiedz się, jakie pokarmy służą, a jakie szkodzą osobom z grupą 0, A, B oraz AB!

Grupa 0

Zerowa grupa krwi jest ewolucyjnie najstarsza. Dlatego osoby o tej grupie krwi powinny się odżywiać sposób podobny do naszych najstarszych przodków: spożywać duże ilości białka, z dodatkiem warzyw i owoców. Zalecane są mięsa niezbyt tłuste, bez chemicznych ulepszaczy. Można jeść także ryby o białym mięsie oraz makrelę i łososia. Z nabiału dopuszczalne są jaja, jogurt naturalny i kefir.

Spożywanie dużych ilości białka zwierzęcego może podwyższać poziom cholesterolu, dlatego należy zwrócić uwagę na produkty obniżające go, np. czosnek czy oliwa z oliwek. Kłopoty z trawieniem rozwiążą bogate w błonnik suszone owoce oraz picie dużych ilości wody.

Taka dieta ma ustrzec osoby o grupie krwi 0 przed często występującymi u nich chorobami: artretyzmem, obniżoną wydolnością tarczycy i skazą białkową.

Grupa A

Pierwsi ludzie z tą grupą krwi uprawiali zboża i żywili się głównie swymi plonami. Dlatego osobom o grupie krwi A zaleca się spożywanie jak najwięcej świeżych, nieprzetworzonych warzyw, owoców, orzechów, nasion i pestek. Niekorzystnie na ich organizm działa mięso i nabiał, który powoduje spowolnienie metabolizmu. Zamiast tego zaleca się jedzenie sera tofu oraz ryb.

Osoby o grupie krwi A są narażone na choroby cywilizacyjne, takie jak schorzenia układu krążenia, nowotwory i cukrzyca. Jednakże dieta obfitująca w świeże rośliny pozwala się przed nimi ustrzec.

Grupa B

Pierwsi posiadacze tej grupy krwi hodowali stada zwierząt, stąd ich dieta opierała się głównie na mięsie i produktach mlecznych. Współcześnie osoby z grupą krwi B mogą cieszyć się największą swobodą w doborze pożywienia, gdyż dobrze tolerują każdy rodzaj jedzenia. Jedyne produkty „zakazane” dla osób z grupą krwi B to kurczak i pomidory.

Jeszcze jedna dobra informacja: krew B z reguły wskazuje na ogólny dobry stan zdrowia i doskonałą odporność organizmu.  Jeśli zdarzają się choroby, są związane z infekcjami wirusowymi, układem krążenia, nerkami. Możliwe jest także występowanie chronicznego zmęczenia.

Grupa AB

AB jest ewolucyjnie najmłodszą grupą krwi. Stanowi połączenie najlepszych cech oraz słabości grup A i B. Dlatego osoby z tą grupą krwi powinny spożywać to co zalecane dla obu tych grup i unikać tego, co tym grupom nie służy. Wyjątkiem są pomidory, które można spożywać bez ograniczeń. Należy również pamiętać, że cechą wspólną grup AB oraz A jest wytwarzanie małej ilości kwasów żołądkowych umożliwiających trawienie mięsa. Dlatego białko zwierzęco powinno być ograniczane i zastępowane warzywami.

Osoby posiadający tę najmłodszą i najrzadszą grupę krwi są podatne na nowotwory, cukrzycę i choroby układu krążenia. Nie straszne im za to alergie, artretyzm i infekcje.

Naszym zdaniem

Plusem diety grup krwi jest to, że nie zachęca do restrykcyjnego ograniczania ilości jedzenia, zakazuje natomiast tłustych, smażonych mięs i produktów wysokoprzetworzonych. Jednakże, uzasadnienie selekcji pożywienia w zależności od grupy krwi nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych i ogólnego uznania wśród przedstawicieli świata medycznego. Dlatego zachęcamy: jedz regularnie i wszystko – jeśli jest to naturalne i nieprzetworzone, pij wodę, unikaj słodyczy i fast foodów. Te zasady sprawdzają się niezależnie od grupy krwi

 

Poprzedni artykułJAK UROSNĄĆ?
Następny artykułĆWICZENIA NA SZPAGAT
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.