Strona główna DIETA I ZDROWIE Dieta ŻM

Dieta ŻM

0

Nieważne, jaką dietę stosujesz. Ważne, aby po prostu jeść mniej – radzą naukowcy. Tylko wtedy schudniesz – z korzyścią dla zdrowia. My to znamy już od dawna – to dieta ŻM (po prostu: żreć mniej), popularna w czasach, gdy w Polsce nikt nie słyszał jeszcze o dietach plaż południa czy Montignaca;-)

  • Amerykański magazyn „Time” opublikował wyniki badań dra Franka Sacksa z Harvard School of Public Health – wynika z nich, że nie ma diet lepszych i gorszych, jeśli chodzi o odchudzanie (oczywiście, mowa o zdrowych, rozsądnych dietach, nie głodówkach). Nieważne, skąd czerpiesz kalorie, we wszystkich dietach chodzi po prostu o to, aby jeść mniej.
  • Badaniu poddano ponad 800 otyłych osób, podzielonych na 4 grupy – każda z nich stosowała inną (zdrową dla serca) dietę, różnice dotyczyły głównie zawartości tłuszczu i protein. We wszystkich grupach zalecano też spożywanie dużych ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i bogatych w zdrowe kwasy tłuszczowe olejów roślinnych czy orzechów.
  • Wyniki były podobne: po 6 miesiącach utrata średnio 6 kg, po roku lekka zwyżka, po dwóch latach ustabilizowanie wagi o 4 kg mniejszej niż wyjściowa. Wszyscy – obniżenie złego cholesterolu, wzrost dobrego, obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.
  • W sumie wyniki nie są zaskakujące, ale przyjemna i motywująca jest świadomość, że aby chudnąć i robić to naprawdę z korzyścią dla zdrowia, mamy dosyć dużą dowolność w podejściu do diet i wyborze najlepszej dla siebie – twierdzi Catherine Loria, współautorka badań, żywieniowiec. – Oczywiście, ludzie muszą się nauczyć wybierać diety zdrowe dla serca.
  • Aby jednak jeść mniej, trzeba wiedzieć, co jeść – i tu zaczyna się problem. Poddani badaniu pacjenci mieli spożywać o 750 kcal mniej niż normalnie, ale większości udało się to tylko przez pierwsze 6 miesięcy, potem średnio konsumowali tylko o 225 kcal mniej. To za mało, aby dużo zrzucić. Poza tym odchudzanie a utrzymanie jego efektów to dwie różne sprawy. – Większość ludzi będzie potrzebować do tego dodatkowego wsparcia i motywacji – mówi dr Sacks.
  • Jak więc zabrać się do diety ŻM? Przede wszystkim musisz postawić przed sobą realistyczne cele. Nie staniesz się wychudzoną modelką w ciągu 3 miesięcy, jeśli nosisz rozmiar 46. I bardzo dobrze, bo to niezdrowe (poza tym wyobraź sobie, co się dzieje z ciałem przy tak szybkiej utracie tłuszczyku). Średnia utrata wagi o 5–10 proc. to, zdaniem wielu lekarzy, najlepsza prozdrowotna opcja.
Poprzedni artykułTwarzowa dieta
Następny artykułDUŻE ZEGARKI
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.