Strona główna DIETA I ZDROWIE Na czym polega dieta punktowa?

Na czym polega dieta punktowa?

0

Dieta punktowa polega na tym, że każdemu produktowi i każdej potrawie są przypisane punkty. Osoba odchudzająca się podlicza punkty za każdy posiłek. Należy ściśle przestrzegać dopuszczalnej ilości punktów do zjedzenia w ciągu dnia. To, ile punktów można zjeść, zależy od wieku, płci, wzrostu, wagi oraz zamierzonych efektów.

Ile punktów mogę zjeść?

Sposób obliczania punktów dla każdej osoby nie jest ogólnie dostępny i jasny. Różne źródła internetowe podają różne przedziały punktowe dla osób różnej płci, wieku, o zróżnicowanym wzroście i wadze. Stąd nie należy się mocno przywiązywać do wyczytanych nakazów, gdyż nie są one uzasadnione żadną wiedzą i żadnymi naukowymi i racjonalnymi argumentami, a ponadto – są inne w zależności od tego, gdzie się o nich przeczyta.

Punkty przydzielane potrawom

Również nie wiadomo, dlaczego dana potrawa otrzymała taką, a nie inną ilość punktów. Wprawdzie – im bardziej kaloryczna jest potrawa, tym z reguły posiada więcej punktów. Jednakże rozsądek podpowiada, że nie możemy brać pod uwagę jedynie kaloryczności potraw. Ważna jest również tak zwana gęstość odżywcza – to, ile różnorodnych, dobrych dla organizmu składników (minerałów, witamin, białka, tłuszczów, węglowodanów) posiada dany produkt.

Naszym zdaniem

Poważnym minusem diety jest to, że nie zachęca do różnorodności i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Jak? Skupione na liczeniu punktów, będziemy poruszać się w obrębie tylko tych produktów, których wartość punktową znamy, i które nie zaburzą codziennej racji punktów. A to oznacza jedzenie ciągle tego samego. Ponadto – baza produktów, którym przyznano punkty, jest ograniczona. Co, jeśli będziesz mieć ochotę na coś zupełnie nowego, czego nie znajdziesz w „podręczniku” diety punktowej? Sama idea podliczania wszystkiego, co się zje, wydaje się nam niekomfortowa i niepraktyczna do stosowania na co dzień. Zajmuje czas i zmusza mózg do ciągłego myślenia o punktach i… jedzeniu! To, jak wiadomo, nie sprzyja chudnięciu.
Dieta punktowa wydaje nam się także skomplikowana. Jeśli już chcesz coś tak dokładnie podliczać, spróbuj pobawić się w wyliczanie składników odżywczych. Będzie to z większym pożytkiem dla Twojego ciała i wiedzy na temat zdrowego odżywiania, a zdobyte informacje będą Ci się przydawać przez całe życie!

Poprzedni artykułĆWICZENIA NA SZPAGAT
Następny artykułJAK SCHUDNĄĆ NA TWARZY?
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.