Strona główna DIETA I ZDROWIE South Beach

South Beach

0

Główną ideą diety plaż południowych jest maksymalne ograniczenie węglowodanów prostych i tłuszczów nasyconych (tłuszczu zwierzęcego), które autorzy diety uznali za główną przyczynę otyłości i problemów kardiologicznych. Dieta ma 3 fazy, dzięki którym ma nastąpić utrata zbędnych kilogramów oraz trwałe wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Podobno dzięki niej można schudnąć tyle, ile się chce. Już pierwsza faza skutkuje utratą 4-6kg.

Główne zasady

Spożywamy 3 posiłki i 2 przekąski dziennie przez cały okres trwania diety. Dzięki temu nie odczuwamy głodu i zachowujemy optymalne tempo metabolizmu.

Faza I

Pierwsza część diety zwana jest uderzeniową, gdyż jest najtrudniejsza i wywołuje szybki ubytek masy ciała. Trwa dwa tygodnie i ma za zadanie ustabilizować poziom cukru we krwi i zniwelować nieustanną potrzebę podjadania. Zakazane są:
– owoce i soki z nich
– wszelkie produkty zbożowe (pieczywo, makarony, kasze, płatki śniadaniowe, ciastka)
– pełnotłuste: mleko, jogurty, sery, mleko sojowe pełne
– alkohol
– tłuste mięso (oprócz ryb), kaczki, gęsi
– warzywa o wysokim indeksie glikemicznym: buraki, kukurydza, marchew, rzepa, zielony groszek, ziemniaki

Co można jeść:
– chude mięso, niskotłuszczowe wędliny
– ryby i owoce morza
– soja i produkty sojowe
– niskotłuszczowe przetwory mleczne: maślanki, jogurty, sery, twarogi
– jajka
– warzywa świeże, mrożone lub niesłodzone z puszki, w tym strączkowe
– orzechy i nasiona – garstka dziennie
– oleje roślinne – 2 łyżki dziennie
– słodycze bezcukrowe: guma do żucia, lody, napoje, kakao
– przyprawy naturalne
– zamiast cukru – fruktoza, sacharyna (2 łyżeczki dziennie)
– do picia: woda, kawa, herbata, ziółka, soki warzywne – wszystko bez dodatku cukru.

Faza II

Trwa do momentu uzyskania pożądanej wagi. Ubytek kilogramów jest w tej fazie wolniejszy, niż w I-szej.
Odżywianie polega teraz na dalszym jedzeniu produktów z fazy I oraz stopniowym, powolnym wprowadzaniu węglowodanów – owoców i produktów pełnoziarnistych. Będą to: brązowy ryż, gruboziarniste kasze, a także mąka, makarony i pieczywo z pełnego ziarna. Przez pierwszy tydzień drugiej fazy diety south beach wprowadzamy  1 owoc i 1 porcję węglowodanów złożonych dziennie. W kolejnych dniach zwiększamy porcję węglowodanów tak, by pod koniec drugiego tygodnia zjadać 2-3 owoce i 3 porcje produktów węglowodanowych dziennie. Dozwolona jest gorzka czekolada (kilka kostek), lampka wina lub okazyjnie małe piwo. Zabronione są obfitujące w cukry ziemniaki, biała mąka, miód, słodycze, a także ananas, rodzynki i daktyle.
Należy zwracać uwagę na wielkość porcji. 1 porcja to np. 1 kiwi, 1 jabłko, kromka ciemnego chleba lub garść ryżu. Obserwujemy również własne ciało i jego reakcje na pożywienie. Jeśli zjedzenie jakiegoś produktu wywołuje wzmożony apetyt – należy go wyeliminować z jadłospisu.

Faza III

Faza ta oznacza, że uzyskaliśmy wymarzoną masę ciała oraz, jak zakładają twórcy diety plaż południowych, nauczyliśmy się zdrowo komponować posiłki i jesteśmy w stanie utrzymać wagę. Dzięki temu możemy porzucić listę produktów zakazanych i okazyjnie sięgać po niedozwolone wcześniej produkty. Warto przy tym pamiętać, by większość produktów, po które sięgamy, miało indeks glikemiczny poniżej 60 (przyda się tabela IG). Niezbędna jest także samoobserwacja i samokontrola – dzięki nim wcześnie zauważymy objawy ponownego przybierania na wadze i będziemy w stanie szybko zareagować.

Naszym zdaniem

Wydaje się, że dieta south beach nie powinna przynieść naszemu organizmowi większych szkód. Podoba nam się odpowiednia ilość i zalecana regularność posiłków oraz zachęta do spożywania warzyw w każdym etapie trwania diety. Dobre jest także wyeliminowanie produktów słodzonych i zrobionych z białej mąki. Zgubne natomiast może być przyzwyczajenie do jedzenia mięsa – codziennie! – wprowadzone w I-szej fazie diety. W dzisiejszych czasach jest ono mocno zanieczyszczone – zakwasza organizm i przyczynia się do gromadzenia toksyn. Uważamy też, że  wprowadzenie kolejnych faz diety i szczegółowe zwiększanie porcji węglowodanów w kolejnych tygodniach diety to tylko chwyt marketingowy mający sprawić wrażenie, że ktoś zaplanował tak tę dietę ze względów naukowych. Jednakże, podsumowując, dieta plaż południa może się okazać skutecznym sposobem na odchudzanie i doskonalenie sztuki wyboru produktów, które zagoszczą na naszym stole.

 

Poprzedni artykułNa masę mięśniową
Następny artykułLekkostrawna
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.