Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE CZYSTOŚĆ W DOMU ALERGIKA – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

CZYSTOŚĆ W DOMU ALERGIKA – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

0
porzadki

Na pewno znacie jakiegoś alergika, ponieważ jak nawet co drugiego Polaka dopadają objawy alergii. Najczęściej uczulają nas najpowszechniejsze alergeny, jak pyłki, ale także roztocza kurzu domowego, pleśnie i sierść zwierząt. Objawy? Klasyczne: kichanie, katar, kaszel lub swędzenie oczu i gardła. To, że alergenów należy unikać, to wiemy. Ale jak je naprawdę skutecznie usunąć z naszego otoczenia?

W wyniku ciągłego kontaktu z alergenem, alergik jest skazany na codzienne przyjmowanie leków antyhistaminowych lub odczulanie, które nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Po wykryciu u siebie tej dolegliwości, zadbanie o dom staje się zadaniem wymagającym szczególnej uwagi. Wszystkie działania powinny być prowadzone systematycznie i konsekwentnie. Przeoczenie któregoś z elementów będzie wiązało się z nasileniem reakcji alergicznej. Obok podstawowych czynności, takich jak ścieranie kurzu, odkurzanie czy mycie podłóg, trzeba znaleźć czas na częste wietrzenie pomieszczenia i zapobieganie pojawieniu się nadmiernej wilgoci, która sprzyjałaby rozwojowi grzybów i pleśni.

Sen (nie) o alergii

Przede wszystkim należy zadbać o komfort snu, ponieważ to w łóżku znajduje się najwięcej roztoczy. Pościel powinna być wietrzona i regularnie prana, co pomoże zabić te małe szkodniki. Najbardziej pomocne są w tym niskie temperatury, więc zimą warto wykorzystać mrozy i wystawić ją na zewnątrz. Najlepiej sprawdzi się ta antyalergiczna, która dzięki swojej wewnętrznej strukturze nie będzie stanowiła lęgowiska dla roztoczy. Wymiana kompletu pościeli na nowy raz na 2 lata wpłynie pozytywnie na objawy alergii. Firany, zasłony, dywany i inne materiałowe dodatki również powinny być prane regularnie. Bardzo dobrym pomysłem będzie też pozbycie się ich i zastąpienie np. roletami lub tapicerką skórzaną. Rzeczy, na których może osiadać kurz, takie jak ozdoby i inne drobiazgi, warto mocno ograniczyć w domach alergików, a jeśli już są, należy wycierać je ściereczkami z mikrofibry. Środki do prania mogą być przyczyną dodatkowych reakcji alergicznych, dlatego by zmniejszyć ich oddziaływanie na skórę, można ustawić w pralce drugie płukanie. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie delikatnych środków piorących dla niemowląt. W zaostrzonych przypadkach reakcji alergicznych na detergenty, warto zrezygnować z płynu do płukania tkanin, który może być przyczyną zmian skórnych. Do sprzątania można wykorzystać domowe preparaty usuwające zabrudzenia, sporządzone z naturalnych składników, takich jak ocet lub soda.

Na mokro!

W domach alergików zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby sprzątać na mokro. Każde przetarcie kurzu suchą ściereczką spowoduje wzbicie się go w powietrze i będzie dodatkowo wywoływało reakcję u osoby uczulonej. Kiedy jeden z domowników jest alergikiem, może być też wrażliwy na środki czyszczące, dlatego starajmy się używać delikatnych detergentów – radzi Joanna Weiss, ekspert Pozamiatane.pl. W łazience mamy styczność z pleśnią, ponieważ jest to zazwyczaj pomieszczenie, do którego nie ma dostępu światło słoneczne i którego wietrzenie nie jest łatwe. W takim wypadku powinniśmy zadbać o skuteczny system wentylacyjny, który będzie odprowadzał wilgoć, szczególnie po kąpielach. Sprzątanie powinno być nastawione na wykorzystanie środków bakteriobójczych, które domowym sposobem możemy przyrządzić z wykorzystaniem octu.

Filtry? Jak najbardziej!

Do odkurzania warto nabyć sprzęt z dobrej jakości filtrem HEPA. Taki sprzęt nie będzie dodatkowo rozpylał kurzu, ponieważ 99% drobinek zostanie zatrzymana. Najlepszą filtrację powietrza zapewnia odkurzacz z workiem wykonanym z materiału pokrytego warstwą nanosrebra. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu będziemy mogli sprzątać dywany i tapicerki i wyciągnąć alergen spomiędzy włókien. Następnie podłogi powinniśmy umyć na mokro, żeby usunąć resztki alergenów. Nie zapominajmy, że kurz gromadzi się też tam, gdzie na co dzień nie zaglądamy, więc musimy pamiętać o odsunięciu wszystkich sprzętów oraz mebli i wytarciu kurzu również pod i za nimi.

alergiaCoraz częściej nasi klienci zaznaczają, że jednym z domowników jest alergik, bądź sami są na coś uczuleni. Codzienne sprzątanie może nie sprawiać im większego problemu, jednak generalne porządki związane z koniecznością użycia silnych środków czyszczących mogą być dla nich bardziej problematyczne – mówi Jakub Łączkowski, prezes Pozamiatane.pl.

Niekoniecznie samodzielnie…

Alergicy powinni unikać sprzątania, jednak nie zawsze mają możliwość, aby ktoś ich w tym wyręczył. Jeżeli muszą sprzątać sami, powinni zaopatrzyć się w rękawiczki, które odizolują skórę od używanych detergentów. Alternatywą jest zamówienie regularnych usług firmy sprzątającej, która zadba o porządek w domu.