Około 50 procent osób cierpi na alergie, jest ona od dawna rozpoznawana jako choroba cywilizacyjna. Niektóre osoby przyjmują leki, które pozwalają im żyć normalnie, lecz nie zawsze to wystarcza. Po tym, jak zadbamy o nasze otoczenie, warto zwrócić uwagę na produkty spożywcze, detergenty i kosmetyki, codziennie przez nas używane.
Uczulenie, na jakiś składnik kosmetyku, może objawiać się na różne sposoby. Zazwyczaj jest to zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie lub napięcie skóry. Dzieje się tak, ponieważ zwykłe kosmetyki mają olbrzymia gamę składników, które oprócz swoich naturalnych właściwości, mają za zadanie, na przykład wzmocnić zapach produktu. Wybierając kosmetyk – pamiętaj – im mniej, tym lepiej. Bezpiecznym rozwiązaniem jest robienie makijażu, przy pomocy kosmetyków mineralnych (nie ufaj nazwie, sprawdź skład).
Alergia, a skóra wrażliwa?
Wielu osobom wydaje się, że jeśli kupi produkt do cery wrażliwej, to problem jest rozwiązany. Nie do końca. Takie kosmetyki mają mniej składników, więc używających ich, zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się objawów alergicznych. Nie oznacza to, że możemy oczekiwać tego od wszystkich produktów tego typu. Jak rozróżnić alergie od nadwrażliwości skóry? Jeśli zauważysz jakąś zmianę zaraz po zaaplikowaniu kosmetyku, to znak dużej wrażliwości skóry, na któryś ze składników. Jeżeli zmiany pojawią się po upływie kilku godzin, będzie to już alergia. Dodatkowo skóra może nie tylko swędzieć, ale będzie nieco opuchnięta.
Kosmetyki hipoalergiczne
Czasem można je znaleźć w drogerii, ale najlepiej udać się do apteki. Dlaczego? Kiedy nie masz pewności, czy wybrany produkt będzie Ci odpowiadał, to istnieje możliwość zakupienia go w mniejszym opakowaniu. Mają za zadanie nie podrażniać i ochraniać skórę przed alergenami pochodzących zewnątrz. Najlepiej trzymać się jednej firmy, bo nie zmieni to przyzwyczajeń naszej cery. Rekomendowany jest zakup kosmetyku o pH takim, samym jak nasza skóra, czyli 5,5. Skład tłuszczu w preparacie powinien być zbliżony do naturalnego składu tłuszczu ludzkiej skóry. Na etykiecie, zauważalna będzie mniejsza ilość konserwantów i brak składników zapachowych. O tym, że produkt jest hipoalergiczny przeczytamy na opakowaniu. Jednocześnie jest to informacja, iż lek był testowany na skórze, o skłonnościach alergicznych.
Na co zwracać uwagę?
W składzie zakupionego preparatu należy szukać składników odbudowujących barierę lipidową skórę, wzmacniających, nawilżających oraz działających kojąco. Między innymi będą to: ceramidy, fosfolipidy, oleje roślinne z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, kwas hialuronowy, chitozan, D-pantenol, alantoina, proteiny, algi oraz ekstrakty roślinne (np. lipa, lawenda, bławatek, nagietek). W pewnym sensie, uniwersalne są też kosmetyki na bazie wody termalnej.
Kosmetyki hipoalergiczne muszą:
- dobrze się wchłaniać,
- mieć właściwości łagodzące podrażnienia,
- nawilżać oraz natłuszczać skórę,
- jak najprostszy skład.