Strona główna PIELĘGNACJA 10 KROKÓW W WALCE Z CELLULITEM

10 KROKÓW W WALCE Z CELLULITEM

0

Sezon na piękne ciało rozpoczęty! Poznaj 10 kroków, dzięki którym pozbędziesz się nieproszonego gościa – cellulitu!

oprac. Kasia Kosieradzka

Skąd się bierze cellulit?

W skrócie – to objaw nadmiernego gromadzenia się komórek tłuszczowych w tkance podskórnej, któremu towarzyszy skłonność do zatrzymywania wody w organizmie. Cellulit pojawia się tam, gdzie tłuszczyku jest najwięcej: na biodrach, brzuchu i pośladkach, czasami też na ramionach.

Prawidłowe komórki tłuszczowe mają ok. 1-2 mm średnicy, a u osób z cellulitem mogą się rozrosnąć nawet 10-krotnie. Razem z toksynami i nieodprowadzonymi produktami przemiany materii tworzą wtedy tzw. złogi – nierównomiernie rozłożone tworzą na skórze wgłębienia i wzgórki, które przy dużym stopniu zaawansowania mogą być bolesne przy dotyku. W dużym stopniu cellulit jest przypadłością genetyczną, ale sprzyjają mu brak ruchu, stres, hormony, tzw. śmieciowa dieta.

1.  Balsamuj śmiało ciało

balsam_antycellulitowy_AvonNajlepiej dwa razy dziennie. Po kąpieli czy prysznicu nakładaj kosmetyk w ciągu kilku pierwszych minut od osuszenia skóry ręcznikiem – unikniesz wysuszenia.

Wybieraj balsamy przeznaczone do walki z cellulitem czy też wyszczuplające. Oczywiście nie wystarczy samo wsmarowanie. Nogi smaruj od dołu do góry, a brzuch kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara (to też poprawia trawienie!).

Cellu Break Serum antycellulitowe o podwójnym działaniu (Avon Solutions, 41 zł/150 ml)

2.  Profesjonalne zabiegi

Cryoshaping Boa to zabieg terapeutyczno-kosmetyczny polegający między innymi na presoterapii. Urządzenie posiada algorytm masażu pneumatycznego wypychającego i drenażu limfatycznego. Efektem zabiegu jest pobudzenie krążenia limfy, stymulacja przepływu krwi, oczyszczenie organizmu z toksyn, lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek, przyspieszenie procesów metabolicznych, rozbicie tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i jej regeneracja, a także poprawienie ogólnej odporności organizmu.

Cryoshaping BOA

Cryoshaping Boa składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie aplikujemy na odpowiednie partie ciała strumień zimna – czas krioterapii wynosi kilka minut dla każdej grupy mięśniowej. Następnie aplikujemy preparat z gamy Beauty Ozone na bazie oliwy ozonowanej, po czym szczelnie owijamy ciało folią, ubieramy jednorazowe spodnie fizelinowe i zakładamy spodnie uciskowe – tzw. kombinezon Boa. Taki masaż trwa około 45 minut. Zabiegowi może poddać się każdy, oprócz osób cierpiących na choroby nowotworowe i mających poważne problemy z krążeniem – mówi Karolina Basiewicz, kosmetolog Princess Academy – gabinetu, który jako pierwszy w Polsce stosuje u swoich pacjentek tę innowacyjną procedurę, wykorzystując aparat Boa Max 2. Najlepsze efekty terapeutyczno-kosmetyczne przy użyciu innowacyjnej metody Cryoshaping BOA uzyskuje się po min. 8 zabiegach (procedura jednego miesiąca to 2 zabiegi w tygodniu przez 4 tygodnie).

3.  Suplementy do zadań specjalnych

Działanie suplementów antycellulitowych polega na poprawie przemiany materii, usprawnieniu usuwania złogów tłuszczowych i drenażu limfatycznego oraz redukowaniu problemu gromadzenia się tłuszczyku. Zawierają takie składniki, jak kwas CLA, L-karnityna czy kofeina albo zielona herbata. Oczywiście samodzielnie nie rozwiążą problemu, stanowią jednak doskonałe uzupełnienie pozostałych metod i przyspieszają pojawienie się efektów. Możesz także wypróbować suplementy redukujące uczucie głodu.

suplementy antycellulitowe

1) Crash Diet Stick (Rodial, 250  ml/14 saszetek)
2) Detocell Slim Effect )60 zł/60 kaps.)
3) Cellu OFF (Avet Pharma S.K.A, 50 zł/30 kaps.)
4) Saluran z algami (Vitana, 25 zł/60 tab.)

4.  Masaż i drenaż

Cellulitowi towarzyszy skłonność do zatrzymywania wody w organizmie. Drenaż poprzez masaż (także samodzielny, choćby masowanie skóry prostą szczotką z naturalnego włosia lub rękawicą z włókna) przyspieszy usuwanie złogów tłuszczowych widocznych jako nierówności skóry. Warto wiosną wybrać się na serię masaży lub zabiegów drenujących (np. w specjalnych nogawkach drenujących) do gabinetu kosmetycznego, a w domu samodzielnie masować skórę dłońmi lub specjalnymi masażerami – zawsze od dołu w kierunku serca. Na rynku są też kremy na cellulit, które aplikuje się za pomocą specjalnej nasadki masującej (np. The Body Shop, Oriflame, Collistar). Efekty nie pojawią się od razu, ale przy samozaparciu i systematyczności naprawdę możesz liczyć na efekty.

elancyl na cellulit masażer

Activ Massage Minceur zestaw do masażu wyszczuplającego (Elancyl)

5.  W kąpieli

Od czasu do czasu zamień żel pod prysznic na peeling myjący, który dodatkowo wzbogacono składnikami antycellulitowymi. Zastosuj także zmienne prysznice – raz ciepłą, raz zimną wodą. Tak przygotowana i pobudzona skóra lepiej wchłonie balsam i optymalnie wykorzysta dobroczynne składniki w nim zawarte.

peelingi antycellulitowe

1) Antycellulitowy peeling myjący Stop Cellulit (Lirene, 11,99 zł/200 ml)
2) Exclusive Body diamentowy peeling drenujący i rozbijający cellulit (Perfecta, Dax Cosmetics)
3) Cellu Free Pre – drenujący peeling antycellulitowy do mycia ciała (Pharmaceris C, 31,50 zł/225 ml)
4) Pomarańczowa Skórka cukrowy peeling do ciała Antycellulit (Bielenda)

6.  Ruch jest ważny!

To podstawa, aby układ limfatyczny został pobudzony – dzięki temu cellulit szybciej będzie „wymiatany” z twojej skóry. Poza tym pobudzanie mięśni stymuluje też produkcję kolagenu i elastyny – skóra staje się wtedy mocniejsze i gładsza, a cellulit mniej widoczny. Najskuteczniejsze w walce z cellulitem są jazda na rowerze, pływanie, jogging, tenis i niezbyt forsowny aerobik. Wykorzystaj lato na aktywności na świeżym powietrzu – od razu poczujesz się lepiej! Jeśli wolisz ćwiczenia w klubie, warto pomyśleć o czymś jeszcze bardziej skutecznym, tj. aktywności w podciśnieniowej kapsule z rowerkiem lub steperem. Korzyść będzie podwójna! Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że u 70 proc. kobiet, które ćwiczyły regularnie, 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni, stan cellulitu uległ widocznej poprawie. Zajęcia składały się z treningu cardio (bieżnia, rower), ćwiczeń na siłowni z lekkim obciążeniem i stretchingu.

antycellulitowe spodnie i rajstopy 7.  Antycellulitowe ubrania

Stają się coraz bardziej popularne. Materiał, z którego są wykonane nasączony jest specjalnymi balsamami, które pod wpływem ciepła ciała uwalniają składniki antycellulitowe. My proponujemy wam rajstopy Gatta i dżinsy Wrangler.

od lewej: rajstopy Body Total Slim z witaminą E i wyciągiem z aloesu (Gatta, 27,90 zł), dżinsy Denim Spa Smooth Legs o działanu nawilżającym i antycellulitowym oraz produkt uzupełniający (Wrangler, cena spodni 329 zł)

8.  Dieta ma znaczenie!

Cellulit nie lubi niezdrowej diety. Szczególnie powinnaś unikać:

  • cukru (pamiętaj, że znajduje się on nie tylko w słodyczach, ale też w 95 proc. produktów zbożowych, zrobionych z dokładnie oczyszczonego ziarna, np. ryżu czy makaronach – są to tzw. węglowodany rafinowane)
  • kofeiny i soli (zatrzymują wodę)
  • alkoholu (wiadomo, że kobiety, które piją regularnie kilka kieliszków wina tygodniowo, mają wyższy poziom estrogenu niż pozostałe – to sprzyja cellulitowi)
  • gotowych potraw, ciastek itp. (konserwanty, syntetyczne barwniki i aromaty wręcz uwielbiają się odkładać w tkankach skóry)
  • uważaj też na syntetyczne hormony dodawane do jedzenia, głównie do mięsa drobiowego.

Wybieraj natomiast:

  • chude mięso (to źródło protein zawierających albuminy wspomagające usuwanie nadmiaru wody z tkanek, poza tym pomagają schudnąć, bo na długo dają uczucie sytości)
  • potrawy będące źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych (awodako, orzechy, ryby morskie) – przyspieszają metabolizm komórkowy, przeciwdziałają magazynowaniu tłuszczu, poza tym ogólnie poprawiają kondycję skóry
  • jedz produkty bogate w błonnik
  • pij dużo wody, sięgaj też po zieloną herbatę, która przyspiesza trawienie.

9.  Kuracje uderzeniowe

Jeśli nie masz środków na profesjonalne zabiegi w gabinetach, zastąp je specjalnymi domowymi kuracjami. Co powiesz na zimne bandaże? 🙂

pielęgnacja antycellulitowa

1) ampułki wyszczuplające i antycellulitowe Slimming Monodosis (Tegoder, 110 zł/14 ampułekx10 ml)
2) Zimne Bandaże zabieg antycellulitowy i ujędrniający na zimno (Marion Kosmetyki, ok. 6,50 zł/2 bandaże)
3) body pro Nocny Eliminator Cellulitu drenujący super-koncentrat wyszczuplający na noc (Tołpa, 66,99 zł/200 ml)
10.  Czego oczy nie widzą…

ST Tropez lotion brązującyW czasie walki z cellulitem nie stresuj się, ponieważ wtedy dochodzi w organizmie do zaburzeń hormonalnych, które mogą potęgować odkładania się tłuszczu i zatrzymywanie wody. Zamiast tego, maskuj go. Pomoże ci samoopalacz (na opalonej skórze wgłębienia i bruzdy wydają się mniejsze, a skóra ma jednolity koloryt) lub dopasowane, ciemniejsze stroje.

mleczko Self Tan Bronzing Lotion (St. Tropez, ok. 105 zł/120 ml)

Zmasowany atak na cellulit da najlepsze efekty!

Sprawdź stopień cellulitu!

Samodzielna analiza nie jest trudna – wystarczy dobrze przyjrzeć się swojej skórze w pozycji leżącej i siedzącej.

Stopień I:

Cellulit jest słabo widoczny (na leżąco w ogóle), dopiero po ściśnięciu skóry dłonią pojawiają się niewielkie nierówności. Mogą go mieć nawet nastolatki – ten cellulit nasila się zwłaszcza przed miesiączką, gdy organizm zatrzymuje wodę.Na tym etapie najłatwiej pozbyć się cellulitu. Zmień dietę, zacznij się ruszać, masuj ciało. Dobre będą też naprzemiennie prysznice – ciepłe i zimne. Pij dużo niegazowanej wody i zielonej herbaty.

Stopień II:

Skóra jest jeszcze dosyć gładka, ale po ściśnięciu pojawiają się na niej grudki. Tkanka może być stwardniała.Dodatkowo poddawaj się masażom drenującym, zacznij regularnie ćwiczyć (rower, jogging).

Stopień III:

Nawet bez uciskania na skórze widać pofałdowanie, grudki i nierówności – zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Podczas dotykania dłonią skóry możesz wyczuć bolesne guzki.Warto – oprócz domowych działań – wspomóc się profesjonalnymi zabiegami w gabinecie (serią 8-10, a potem dla podtrzymania efeku np. raz w miesiącu). Regularnie rób też drenaż limfatyczny.

Stopień IV:

Ciało jest pofałdowane – w każdej pozycji. Skóra przypomina kalafior. Duże grudki są widoczne gołym okiem, pojawia się ból nawet przy delikatnym uciskaniu.