Strona główna PIELĘGNACJA NACZYNKA? TO NIE PROBLEM!

NACZYNKA? TO NIE PROBLEM!

0

Jeśli masz skłonność do zaczerwienień skóry i widoczne pajączki, koniecznie zadbaj o swoją skórę, bo jesienią i zimą te dolegliwości lubią się nasilać. Eksperci z apteki Dermolab proponują pełen program pielęgnacyjny do skóry naczynkowej. Polecamy!

Zaczerwienienia, rumień, nieestetyczne czerwone pęknięcia na policzkach, a przy tym wrażliwość skóry to oznaki naczynkowości cery. Z takim problemem boryka się wielu z nas. Problem z kruchością naczyń krwionośnych jest coraz bardziej widoczny nie tylko u osób z cerą dojrzałą. Coraz więcej osób młodych, często kilkunastoletnich, posiada pierwsze objawy cery naczynkowej. Walka z nią to przede wszystkim profilaktyka, zapobieganie pęknięciom oraz wzmocnienie i intensywne nawilżenie skóry.

Skąd się biorą pajączki?

Skóra naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą, reagującą pieczeniem, swędzeniem, ale przede wszystkim rumieniem. Rozszerzone naczynka mogą pojawić się przy każdym typie cery, ale na tą dolegliwość najbardziej narażona jest cienka i wrażliwa skóra. Zaczerwienienia występują najczęściej na policzkach, brodzie i w okolicy nosa. Są efektem rozszerzania się kruchych naczyń krwionośnych. 
W dużej mierze tego typu kłopoty ze skórą są uwarunkowane genetycznie. Jednak jej stan może pogorszyć na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, ale również intensywnej ekspozycji na słońcu oraz niedostatecznej ochrony skóry przed mrozem i wiatrem.

Bioderma krem, 55 zł

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Z jednej strony należy wzmacniać naczynia krwionośne, z drugiej nawilżać i regenerować skórę, aby stała się grubsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrze. Cera naczynkowa jest skórą wrażliwą, w związku z czym należy do jej pielęgnacji wybierać delikatne kosmetyki, które nie spowodują podrażnień ani uczuleń. Przede wszystkim należy unikać peelingów mechanicznych, których intensywne działanie może spowodować podrażnienia naczyń i w efekcie wywołać spłycenie naskórka oraz rumień. Bardziej wskazane przy tego typu skórze będą peelingi enzymatyczne stworzone z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze. Nie należy przesadzać jednak z częstotliwością peelingowania cery. Zbyt częste złuszczanie naskórka może spowodować znaczne spłycenie i tak cienkiego naskórka, a w rezultacie podrażnienie naczyń krwionośnych.

Substancjami korzystanie wpływającymi na cerę naczynkową są m.in. zmniejszająca kruchość naczyń rutyna, wyciąg z arniki górskiej, który redukuje zaczerwieniania oraz wspomaga krążenie krwi, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który doskonale uelastyczniania ścianki naczyń. Nie mniej ważne są witaminy, takie jak: chroniąca przed pękaniem naczynek witamina PP, oraz uszczelniająca naczynka witamina C. Znakomicie przy tego typu problemie sprawdza się rutyna, która wzmacnia i uszczelnia naczynka krwionośne.

Iwostin Capillin płyn miclearny oczyszczjący, 21 zł

Dobór kosmetyków do cery

W doborze kremów do cery naczynkowej należy kierować się typem skóry:

Przy cerze mieszanej dobrze sprawdzają się kosmetyki do mycia w formie delikatnego żelu (Eucerin – żel oczyszczający do skóry zaczerwienionej, Pharmaceris N – kojący żel myjący, La Roche Posay Rosaliac żel). Doskonale oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy.

Dobrze, aby kremy miały lekką konsystencję, ponieważ nie będą powodowały błyszczenia się skóry (Rosaliac XL Legre, Antirougeurs Legre). Na noc najlepiej zastosować krem odżywczy lub nawilżający bez filtra, ponieważ filtr zbyt obciąża skórę, nie pozwalając na nocny odpoczynek (Eucerin krem na noc, Pharmaceris N odżywczy, Avene Diacneal, Avene Cold cream).

Przy cerze suchej warto wypróbować mleczka do skóry naczynkowej (Floslek mleczko, Avene łagodne mleczko), bądź płyny micelarne (La Roche Posay PH, Avene, Bioderma, Iwostin Capilin płyn micelarny). Po umyciu żelem czy mleczkiem dobrze jest zastosować tonik do cery wrażliwej lub naczynkowej (Dermedic Angio Expert tonik; Pharmaceris N tonik kojący, Floslek Capilin tonik, Avene tonik kojący).

Ze względu na niekorzystny wpływ promieni słonecznych na skórę naczynkową przy wyborze kremu na dzień trzeba zwrócić uwagę na to, czy kosmetyk zawiera filtr UV, który ochroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieni (Iwostin Capillin SPF20, Eucerin na naczynka).

Floslek, krem tłusty,12,60 zł                             Lierac, fluid, 88 zł

Naczynkowe anti-aging

Na rynku pojawiło się dużo kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej, nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze stosowania preparatów o innych właściwościach np. przeciwzmarszczkowych czy nawilżających w zależności od rodzaju cery. Ważne jest to, aby umiejętnie połączyć pielęgnację rodzaju cery z efektami, jakie chcemy osiągnąć. W przypadku np. cery dojrzałej, która jest jednocześnie suchą i naczynkową, warto zastosować preparat przeciwzmarszczkowy na noc dostosowany do potrzeb skóry i wieku, natomiast w ciągu dnia zadziałać wzmacniająco na osłabione naczynka za pomocą kremu redukującego rumień, najlepiej z filtrem ochronnym. Warto na przemian zastosować również maseczki nawilżające i przeciwzmarszczkowe.

Avene, krem,69,50 zł                       Pharmaceris, płyn miclearny,22 zł

Aurider XO, żel, 73 zł

Nie da się całkiem pozbyć kruchych i słabych naczynek, mimo to warto zapobiegać ich podrażnieniom m.in. poprzez unikanie wystawiania skóry bezpośrednio na promienie słoneczne oraz opalania w solariach. Aby dodatkowo ich nie podrażniać i nie osłabiać, należy unikać mycia twarzy w gorącej wodzie oraz sauny. Odpowiednia pielęgnacja kosmetykami, w razie potrzeby zabiegi w salonie kosmetycznym znacznie zmniejszą widoczność naczyń, rumień oraz wzmocnią skórę.

(tekst sponsorowany)