Nieprawda. Nie ma czegoś takiego jak bloker słońca. To tylko chwyt marketingowy, w dodatku bardzo niebezpieczny. Zobacz, na jaką ochronę możesz liczyć, stosując kremy o różnym stopniu filtrowania UV.
SPF (Sun Protection Factor) to jedyny standaryzowany wskaźnik stosowany w skali międzynarodowej określający stopień, w jakim dany filtr ogranicza promienie UV. Jest to współczynnik energii UV wymaganej do spowodowania minimalnej dawki wywołującej rumień (MED) na skórze chronionej filtrami do energii UV wymaganej na skórze niechronionej. Ponieważ za rumień są odpowiedzialne promienie UVB, ten faktor nie mówi nic o wysokości UVA – chyba że krem oznaczony jest już zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wg których powinien zawierać UVA w proporcji 1:3.
Marka SVR proponuje dermokosmetyki z wysoką ochroną (dostępne w aptekach):
- SVR 50+ Mleczko dla dzieci (100 ml, 74 zł)
- SVR 50 Krem Barwiony (50 ml, 54 zł)
- SVR 50+ Ultra Max Krem (50 ml, 54 zł)
- SVR 50 Compact (10 ml, 75 zł)
Paradoksy blokerów
Komisja Europejska zaleciła też wycofanie z oznakowań określeń w stylu „bloker” albo „chroniący w 100%”, bo używający ich ludzie często fałszywie traktowali jednorazowe nałożenie takiego kremu jako wystarczającą ochronę na cały dzień. I nawet jeśli nie doszło do poparzeń, to i tak w ten sposób narażali swoją skórę na zwiększone promieniowanie UVA (jeszcze parę lat temu na rynku było wiele kremów, które nie zawierały filtrów anty-UVA alby były to minimalne ilości) – odpowiedzialne za zmiany w strukturze skóry, fotostarzenie, mutacje DNA, nowotwory.
Pamiętaj też, że filtry się nie sumują, jeśli nałożysz krem z SPF 30, a na to podkład SPF 15, nie uzyskasz SPF 45!
ILE PROCENT UV BLOKUJĄ FILTRY?
Wbrew pozorom od SPF 30 wzwyż różnica nie jest już taka wielka:
SPF 10 – 85%
SPF 15 – 95-96% (wg niektórych danych 93 %)
SPF 25 – 96%
SPF 30 – 98 %
SPF 50 – 98,5 %