Dzięki nim zawsze i wszędzie będziesz czuć się świeżo, unikniesz też ryzyka nieprzyjemnych kobiecych infekcji. Poznaj podstawowych 10 zaleceń ginekologów-położników!
1. Odpowiednio się podmywaj
Podmywaj się najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, specjalnymi płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH. Dobrze, aby płyn miał dodatek kwasu mlekowego, który pomaga odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. Co istotne, nie używaj do podmywania gąbek, na których powierzchni znajduje się mnóstwo bakterii – wnikają one w głąb pochwy i mogą przyczynić się do powstania infekcji. Nie należy też używać mydła, którego zasadowy odczyn niszczy barierę ochronną pochwy.
Oceanic na lato proponuje specjalistyczne płyny AA Intymna Pro: Harmony, Fresh i Protect (200 ml, 12 zł).
2. Zrezygnuj z długich kąpieli
Okolice intymne powinnaś myć bieżącą wodą – najlepiej w bidecie lub pod prysznicem. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez wanny, pamiętaj, by nie leżeć zbyt długo w wodzie z płynem do kąpieli, gdyż prowadzi to do wypłukiwania fizjologicznej flory bakteryjnej.
3. Właściwie osuszaj
Po myciu starannie (ale delikatnie) osusz całe krocze ręcznikiem przeznaczonym tylko do tego celu. Niech każdy z domowników ma taki własny ręcznik. Jeśli jesteś w podróży, możesz użyć papierowego ręcznika jednorazowego użytku.
4. Nie przesadzaj
Możesz odświeżać się tak często, jak potrzebujesz! Poza domem używaj chusteczek odświeżających przeznaczonych do higieny intymnej. Możesz ich także używać za każdym razem, kiedy korzystasz z toalety. Nie podmywaj się jednak dodatkowo w ciągu dnia, jeśli nie masz miesiączki. Zbyt częste przemywanie miejsc intymnych niszczy naturalną mikroflorę bakteryjną.
5. Używaj wkładek
Codziennie stosuj wkładki higieniczne i pamiętaj, by zmieniać je tak często, jak to konieczne. Unikaj jednak wkładek perfumowanych, gdyż mogą podrażniać śluzówkę i powodować uczulenia. Najlepsze są tzw. wkładki oddychające, które pozwalają uniknąć zbyt dużej wilgotności w okolicy narządów płciowych i chronią przed przegrzaniem. Noszenie wkładek daje poczucie komfortu i świeżości.
6. Zadbaj o dodatkową higienę w czasie miesiączki
Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Zbyt rzadkie zmienianie tamponów dopochwowych może prowadzić do wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego, czyli ostrego, zagrażającego życiu zatrucia. Nie używaj zapachowych podpasek i podkładów, bo mogą podrażniać śluzówkę. Ta sama zasada odnosi się do papieru toaletowego. W czasie menstruacji koniecznie częściej przemywaj miejsca intymne, najlepiej przy każdej zmianie podpaski lub tamponu, albo – jeśli nie masz możliwości się podmyć – użyj chusteczek odświeżających do higieny intymnej.
7. Dbaj o higienę na basenie
Woda w basenie zaburza naturalne środowisko pochwy, dlatego po kąpieli (o ile mamy taką możliwość) warto podmyć się płynem do higieny intymnej lub użyć specjalnych chusteczek. Nie zostawiaj na sobie stroju kąpielowego, nawet jeśli korzystasz latem z odkrytego basenu i chcesz się poopalać.
8. Noś odpowiednią bieliznę
Maksymalnie ogranicz noszenie stringów, zwłaszcza uszytych ze sztucznych włókien. Stringi podrażniają miejsca intymne i przyczyniają się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej, a syntetyczne włókna nie pozwalają oddychać skórze, przez co jest stale wilgotna. Dlatego wybieraj bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny, która jest przewiewna i pochłania wilgoć. Staraj się unikać także noszenia obcisłych spodni.
9. Nie depiluj całego owłosienia
Choć 100% depilacja miejsc intymnych jest modna, nie jest zbyt korzystna dla zdrowia. Włosy łonowe pełnią funkcję ochronną dla pochwy. Ich usunięcie ułatwia przenikanie bakterii. Pamiętaj też, by nie doprowadzać do wrastania włosków w skórę, co prowadzi do trudno uleczalnych zapaleń mieszków włosowych.
10. Pamiętaj o wizytach u ginekologa i badaniach
Regularne wizyty u specjalisty pozwolą na wcześniejsze wykrycie infekcji, które na początku mogą przebiegać bezobjawowo. Nie sugeruj się radami, że jedna wizyta na rok jest wystarczająca. Jeśli czujesz dyskomfort w miejscach intymnych, taki jak pieczenie, swędzenie czy ból, koniecznie umów się na wizytę. Regularnym wizytom u ginekologa powinny towarzyszyć cykliczne badania cytologiczne, USG i mammografoczne, indywidualnie dostosowane przez lekarzy specjalistów według potrzeb pacjentek.
konsultant: lek. med. Maciej Pawlina, specjalista ginekolog-położnik