Dieta oparta na sokach jest zazwyczaj traktowana jako sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn i pozbycie się nadmiaru wody. Podczas 3 dni można na niej zrzucić nawet 3 kilogramy. Detoks sokowy odciąża układ trawienny, usuwa złogi i dostarcza minerałów. Jak stosować dietę sokową, by uzyskać jak najlepsze efekty?
Nie za długo
Dieta sokowa jest krótkoterminowa, trwa 3-5 dni. Dostarcza bardzo niewielu kalorii, brak w niej białka i tłuszczów, dlatego jest niepełnowartościowa i, stosowana zbyt długo, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego nie traktuj jej jako sposób na odchudzanie.
Może natomiast stanowić dobry wstęp do długofalowego odchudzania dzięki temu, że szybko usuwa nadmiar wody i sprawia, że proces odchudzania właściwego (na zbilansowanej diecie) będzie uderzał już prosto w komórki tłuszczowe.
Tuż przed i tuż po
Zanim przystąpisz do sokowego oczyszczania, przygotuj swój organizm. Przez 1-2 dni jedz tylko surowe i suszone warzywa i owoce, pij duże ilości wody niegazowanej oraz zieloną i czerwoną herbatę. Dzięki błonnikowi zawartemu w jarzynach pozbędziesz się złogów jelitowych. Soki są pozbawione błonnika, dlatego oczyszczenie jelita podczas sokowego detoksu mogłoby nie być wystarczająco efektywne.
Tuż po diecie również postaraj się łagodnie wprowadzić organizm w pełnowartościowe odżywianie. Podobnie jak do świeżo wyremontowanego mieszkania nie wchodzisz od razu w brudnych buciorach, podobnie nie zaśmiecaj organizmu niezdrowym jedzeniem po zakończeniu detoksu. Stopniowo, przez kilka dni, wprowadzaj do menu produkty w Twojego „normalnego” menu i unikaj tzw. junk-food.
Jadłospis
Wszystkie soki spożywane podczas sokowego detoksu powinny być przygotowywane w domu i wypijane od razu. Przechowywane tracą część swoich uzdrawiających właściwości. Najlepiej jest robić soki z organicznych warzyw i owoców, wśród których najbardziej polecane są: pomidory, buraki, seler naciowy, jarmuż, seler, marchew, jabłka, pomarańcze, grejpfruty oraz kiszona kapusta. Soki warzywne mogą być doprawiane naturalnymi, świeżymi i suszonymi ziołami. Dobrze jest także dodawać do soków łyżkę awokado lub oleju lnianego – obecność zdrowych tłuszczów podwyższa przyswajalność w organizmie witamin A, D, E i K. W przypadku dużego głodu można oprócz picia sków przegryzać również warzywa surowe, blanszowane lub gotowane na parze, dbając o to, by były świeże, dokładnie umyte i różnorodne.
Część posiłków mogą stanowić zupy krem – niezabielane, doprawiane wyłącznie ziołami lub czosnkiem.
Dzień 1
Dowolne ilości soków wyciśniętych z w.w. warzyw i owoców. Pierwszy spożyj jak najszybciej po przebudzeniu.
Dzień 2
Śniadanie: sok wielowarzywny, miseczka chrupkich warzyw
II śniadanie: sok owocowy, np. pomarańczowo-grejpfrutowy
Obiad: sok wielowarzywny, dowolnie duża ilość gotowanych warzyw (poza wysokoskrobiowymi ziemniakami, kukurydzą oraz warzywami strączkowymi)
Podwieczorek: sok owocowy, jabłko
Kolacja: talerz zupy-krem przygotowanej z 1/3 brokuła, 2 ziemniaków i ziół (wszystko zmiksowane razem)
Oprócz tego przez cały dzień duże ilości wody niegazowanej
Dzień 3
Śniadanie: sok wielowarzywny, owoce w dowolnej ilości
II śniadanie: sok pomidorowy z bazylią, sałatka z owoców
Obiad: miska sałatki z warzyw z dodatkiem pestek: gotowane buraczki, mix sałat, pomarańcza, łyżka oleju lnianego, pestki dyni i słonecznika
Podwieczorek: sok pomarańczowo-grejpfrutowy
Kolacja: sok wielowarzywny, sałatka na bazie mixu sałat: tarta marchew, krojony seler naciowy, sok z ½ cytryny, tarte jabłko, łyżka oleju lnianego
Dodatkowo przez cały dzień woda niegazowana.