Dieta, która odchudza, jest smaczna i poprawia nastrój? Taka właśnie jest dieta makaronowa, na której schudniesz 1-2kg w ciągu tygodnia. Idealna na jesienną chandrę oraz dla tych, którzy uwielbiają pastę. Sprawdź, jakie są jej zasady i schudnij ze smakiem!
Dlaczego makaron?
…bo nie tuczy, jest smaczny i poprawia nastrój! Sam makaron, jedzony w rozsądnych ilościach, nie jest tuczący. Bombę kaloryczną robią z niego zawiesiste sosy i tłuste mięsa będące ich składnikiem. Jednakże dzięki diecie makaronowej poznasz przepisy, które sprawią, ze będziesz czerpać z pasty tylko to, co najlepsze, bez wyrzutów sumienia. Dodatkowo, wprawią Cię one w pozytywny nastrój. To dzięki zawartemu w paście tryptofanowi – białku, które w mózgu zamieniane jest na serotoninę. Ta zaś wpływa na polepszenie samopoczucia i lepszy sen.
Oprócz tryptofanu znajdziesz w makaronach węglowodany, które Twój organizm bez trudu przekształci w energię oraz witaminy z grupy B, cynk, magnez i żelazo. Najwięcej znajdziesz ich w makaronie z mąki pełnoziarnistej, żytniej i orkiszowej.
Jadłospis i reguły
Dieta makaronowa, wbrew pozorom, dostarcza składników ze wszystkich grup pokarmowych, nie tylko węglowodanów. Dzięki temu jest zbilansowana i daje dużą szansę schudnięcia bez efektu jo-jo. Dzienna kaloryczność posiłków wynosi ok. 1200-1500 kalorii – to ilość, która pozwala chudnąć w rozsądnym tempie i jednocześnie zawrzeć w menu wszystko to, czego codzienne potrzebuje nasze ciało. Nie ma tu jednakże miejsca na zupełną samowolę, musisz się trzymać pewnych zasad:
– na czas diety (1 lub 2 tygodnie) odstaw wszelkie słodycze, ciasta, słodkie bułki, słodkie napoje, kupne soki
– zrezygnuj z białego pieczywa, mąkę zamień na razową lub orkiszową
– pij minimum 1,5l wody dziennie, oprócz tego dozwolona jest niesłodzona kawa, herbata i zioła
– zabronione są również kupne sosy do sałatek, gotowe sosy do makaronu. Wszystko będzie przygotowywać w domu z naturalnych składników.
– czy musimy wspominać o fast foodach i słonych przekąskach? Wyrzucamy je.
– najlepiej, byś wybierała makaron razowy lub żytni zamiast tego zwykłego.
Przykładowy jadłospis i przepisy:
Dzień 1
Śniadanie: jajko na miękko, bułka grahamka z łyżką masła, pomidor z cebulką
II Śniadanie: grejpfrut
Obiad: tagliatelle z sosem pomidorowym
Puszkę pomidorów (200ml) podgrzej na patelni, aż sos zgęstnieje. Dodaj 1 ząbek czosnku, szczyptę soli, łyżkę ziół prowansalskich i listki świeżej bazylii. Tak przygotowanym sosem polej 2/3 szklanki makaronu tagliatelle ugotowanego al dente. Posyp łyżką startego sera.
Podwieczorek: garść orzechów
Kolacja: makaron po grecku
Przygotuj ½ szklanki ugotowanego makaronu świdry, ½ świeżego ogórka, 1 pomidora, ½ czerwonej cebuli garść czarnych oliwek, ½ szkl. sera feta w kostkach. Jarzyny pokrój i wymieszaj z makaronem oraz serem. Skrop 2 łyżkami oliwy z oliwek wymieszanymi z łyżką oregano i sokiem z ½ cytryny.
Dzień 2
Śniadanie: kanapki z pastą twarogową
2 grube plastry chudego twarogu wymieszaj z 2 łyżkami oleju lnianego, 2 posiekanymi rzodkiewkami, 2 łyżkami szczypiorku, szczyptą soli i pieprzu. Pastą posmaruj 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, połóż na nich dodatkowo po plastrze chudej wędliny (np. z indyka).
II śniadanie: kubek jogurtu naturalnego z garścią suszonej żurawiny
Obiad: zupa pieczarkowa z makaronem
Na łyżce oleju podsmaż pokrojone warzywa: marchew, małą cebulę, 1 łodygę selera naciowego i 4 duże pieczarki. Następnie zalej je 2 szklankami bulionu warzywnego i gotuj przez 15 minut. Dodaj ½ szkl. ugotowanego drobnego makaronu (np. ryżowy). Przypraw do smaku.
Podwieczorek: jabłko pokrojone w ósemki podane z 2 łyżkami masła orzechowego (do maczania)
Kolacja: sałatka z brokułu
1/3 brokułu podziel na różyczki i zanurz na 10 minut we wrzątku. Ugotuj ½ szklanki makaronu rurki oraz 1 jajko na twardo. Przygotuj też 5 pomidorków koktajlowych i ½ cebuli pokrojonej w piórka. Wszystkie warzywa wymieszaj z makaronem i łyżką majonezu. Na sałatce ułóż jajo pokrojone w ćwiartki.
Dzień 3
Śniadanie: makaron z twarogiem na słodko
Ugotuj szklankę makaronu rurki. 2 grube plastry twarogu wymieszaj z 2 łyżkami oleju lnianego i garścią rodzynek. Połącz z makaronem. Na talerzu posyp garścią owoców jagodowych.
II śniadanie: 1 duże jabłko
Obiad: pasta z łososiem wędzonym
2/3 szklanki ugotowanego makaronu spaghetti zmieszaj w misce z 50g wędzonego łososia, ½ kubka jogurtu naturalnego, szczyptą pieprzu i łyżką posiekanego kopru.
Podwieczorek: grejpfrut
Kolacja: omlet z warzywami i makaronem
Przygotuj ½ czerwonej papryki, ½ cukinii, 2 pieczarki i ½ cebuli. Pokrój je i podsmaż na łyżce oleju. Dodaj ½ szkl. ugotowanego drobnego makaronu i zwolnij ogień. 2 jaja rozbij i roztrzep, a następnie polej nimi warzywa i makaron. Smaż na wolnym ogniu, aż do ścięcia jajek. Przypraw do smaku, posyp posiekaną natką pietruszki.
Dzień 4
Śniadanie: kanapki z awokado i jajem
½ awokado wrzuć do miski i zmiażdż widelcem. Dodaj 1/3 posiekanej cebulki i wymieszaj razem. Tak przygotowaną pastą posmaruj 2 kromki razowca. Połóż na nich plasterki ugotowanego na twardo jaja.
II śniadanie: szklanka kefiru z łyżką miodu
Obiad: zupa brokułowa z makaronem
W 300ml wody zagotuj pokrojone warzywa: marchew, ½ cebuli, kawałek pora, selera, pietruszkę. Dodaj łyżkę masła oraz szklankę różyczek brokuła i gotuj przez ok. 5 minut. Przypraw solą i pieprzem, a następnie zmiksuj na krem. Zupę podaj z ½ szkl. ugotowanego dowolnego makaronu. Na talerzu posyp ją dodatkowo łyżką płatków migdałowych.
Podwieczorek: garść niesłodzonych bakalii
Kolacja: papryka faszerowana pastą i szpinakiem
Szklankę świeżego szpinaku zblanszuj i podsmaż przez chwilę z dodatkiem czosnku (1 ząbek) na oliwie. Przełóż do miseczki i wymieszaj z 2 łyżkami tartego sera oraz ½ szklanki drobnego makaronu. Tak przygotowany farsz umieść w czerwonej papryce, z której uprzednio odkrój górę (z ogonkiem) i usuń gniazdo nasienne. Wypełnioną paprykę przykryj ponownie częścią z ogonkiem. Zapiekaj przez 20 minut w 180 stopniach.