Strona główna PIELĘGNACJA PRAWDY I MITY CHIRURGII PLASTYCZNEJ

PRAWDY I MITY CHIRURGII PLASTYCZNEJ

0

Mitów na temat chirurgii plastycznej pojawia się coraz więcej. Ile prawdy jest w tym, co mówi się o możliwościach sklapela, implantach, powikłaniach po operacji i możliwościach współczesnej chirurgii plastycznej? Sprawdź!

Korekta na zawsze

Mówi się, że zabiegi wykonane przez chirurga plastyka wystarczają na całe życie. Czy to prawda? Niekoniecznie. Facelifting, czyli operacyjne usuwanie zmarszczek twarzy, wystarcza na ok. 10 lat, w niektórych przypadkach na dłużej. Nie powoduje on przecież zatrzymania procesów starzenia się skóry zachodzących od chwili urodzenia. Usuwa jednak zauważalne objawy starzenia się, dając wyraźny efekt odmłodzenia twarzy co najmniej o kilka lat – zaznacza dr Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk. Kolejnym częstym mitem dotyczącym chirurgii plastycznej jest przekonanie, że raz wykonana korekta odstających uszu jest wystarczająca na całe życie. Zdarzają się też opinie przeciwne, iż może nastąpić nawrót wady. Dr Tadeusz Witwicki przekonuje, że co do zasady operacja odstających uszu powinna dawać trwały efekt. Uzależnione jest to częściowo od metody, a częściowo od przestrzegania zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta – nawet drobne urazy we wczesnym okresie pooperacyjnym mogą spowodować pogorszenie wyniku zabiegu.

prawdy i mity chirurgii plastycznej

Niewidoczne blizny

Mówi się, że doświadczeni chirurdzy plastyczni potrafią przeprowadzić operację plastyczną w taki sposób, że blizny jakie po niej pozostały są praktycznie niezauważalne. Oczywiście założeniem chirurgii plastycznej jest pozostawienia jak najbardziej estetycznych, mało widocznych blizn. Okazuje się jednak, że wytworzenie blizny jest konieczne, aby nastąpił proces gojenia rany. To absolutnie naturalny i nieunikniony proces, ponieważ gojenie przeciętej skóry przebiega właśnie przez wytworzenie w niej blizny – zapewnia dr Witwicki. Widoczność blizn pooperacyjnych ma też przyczynę w anatomii. Wiadomo, że osoby z ciemną skórą mają większą bliznę, a u blondynki z niebieskimi oczami blizny są bardziej zanikowe. Jest pewien genotyp, w którym możemy przewidywać, jaka ta blizna będzie. Te zlokalizowane w obrębie mostka lub barku często ulegają przerostowi. Zatem lokalizacja blizny również ma znaczenie – dodaje dr Witwicki.

Implanty utrudniają mammografię i diagnostykę, mogą wywoływać raka

Mit. Dla doświadczonego radiologa wykonującego mammografię obecność implantów nie powinna stanowić przeszkody w poprawnym wykonaniu badania. W przypadkach wątpliwych można skorzystać z badania USG lub/i rezonansu magnetycznego. Krąży też wiele opinii o implantach będących przyczyną raka piersi. Ile w tym prawdy? Teoria ta była weryfikowana w latach 90. XX wieku na setkach tysięcy przebadanych kobiet. Nie stwierdzono, aby implant powodował raka piersi lub choroby immunologiczne. Wręcz przeciwnie. Istnieją doniesienia naukowe stwierdzające i pokazujące statystycznie, że zastosowanie implantów nieznacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi – zauważa dr Witwicki.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii utrudnia dalszą diagnostykę

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o Angelinie Jolie, która oznajmiła opinii publicznej, że amputowała sobie obie piersi i je zrekonstruowała, gdyż jest nosicielką BRCA1. Pewnie wiele z was zastanawiało się, czy mastektomia piersi była w jej wypadku konieczna? Dr Witwicki przekonuje, że przy rozpoznanym BRCA1 ryzyko pojawienia się raka piersi wynosi ok. 75-85% i zwiększa się z wiekiem. Dlatego zmniejszenie ryzyka choroby poprzez usunięcie gruczołu piersiowego jest jak najbardziej wskazane. Operacja taka z reguły jest łączona z natychmiastowym odtworzeniem piersi. Tak wykonana rekonstrukcja piersi nie wpływa później na możliwość oceny piersi i prowadzenia jej diagnostyki. Według obecnej wiedzy naukowej nie zwiększa też ona ryzyka nawrotu choroby jak i nie zmniejsza możliwości wykrycia ewentualnego jej nawrotu. Aby rozpocząć rekonstrukcję piersi należy zgłosić się do ośrodka specjalizującego się w rekonstrukcji piersi. Wtedy lekarz na podstawie badań oraz informacji zebranych podczas wywiadu określa ostatecznie predyspozycje, wskazania i przeciwskazania do operacji rekonstrukcji – radzi dr Witwicki.

Piersi na życzenie

Teoretycznie prawdą jest, że każdy pacjent po zabiegu korekty może mieć biust dowolnego kształtu i wielkości. Natomiast, jak zaznacza dr Witwicki, należy kierować się względami estetycznymi, harmonią budowy ciała oraz szerokością podstawy piersi. W jego ocenie obowiązkiem specjalisty chirurga plastyka jest doradzić pacjentce najodpowiedniejszą dla niej wielkość i kształt implantu, biorąc oczywiście pod uwagę jej preferencje. I o ile wiek nie jest przeszkodą, bo na operację piersi może pozwolić sobie teoretycznie każda kobieta po 18. roku życia i wiek nie jest przeciwskazaniem, to najważniejszy jest stan psychiczny i ogólny stan zdrowia pacjentki – ocenia dr Witwicki.

Tadeusz WitwickiDr n. med. Tadeusz Witwicki jest specjalistą z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. W 1986 r. został pracownikiem naukowym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawskiej Klinice Chirurgii Plastycznej, a następnie adiunktem w Centrum Onkologii w Warszawie w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Aktualnie Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Prekursor wielu metod w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej i plastycznej w Polsce. Od wielu lat prowadzi szkolenia z zakresu chirurgii plastycznej i estetycznej. Szkolił się w Los Angeles w USA, Chinach, Belgii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Prywatną praktykę prowadzi od 1990 r. Członek Komitetu Organizacyjnego Pierwszego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Obecnie przyjmuje swoich pacjentów w kameralnym gabinecie przy ul. Nasturcjowej na warszawskim Wawrze.

Zajrzyj na www.drwitwicki.pl.