Czyszczenie srebra nie zawsze wymaga posiadania specjalistycznych preparatów. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wyczyścić srebrny łańcuszek domowymi sposobami.
Srebro to nie tylko biżuteria, ale także sztućce, elementy zastawy stołowej, świeczniki i różnorodne bibeloty. Z czasem pokrywają się ciemnym, nieestetycznym nalotem i nie lśnią już tak pięknie, jak na początku. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić srebro i na powrót cieszyć się jego blaskiem.
Czym wyczyścić srebro?
Pamiętaj, że srebro jest miękkim metalem, który jest bardzo podatny na zarysowania. Dlatego do polerowania używaj miękkich szmatek, nie skrob nigdy mocniejszych zabrudzeń ostrymi przedmiotami.
Szykując się na czyszczenie srebra w domu zaopatrz się w:
- szczoteczkę do zębów (miękką),
- pastę do zębów bez granulek i fluoru,
- miękką, bawełnianą ściereczkę nie pozostawiającą nitek i kłaczków,
- sodę oczyszczoną,
- cytrynę,
- mydło.
Czyszczenie srebra pastą do zębów ma swoich przeciwników. Uważają oni, że jest to tylko powierzchniowe działanie, a niektóre związki będące na liście składników past mogą wchodzić w interakcję ze srebrem i prowadzić do szybszych procesów utleniania. Ta teoria jednak nie zyskała potwierdzenia, a srebro po potraktowaniu pastą zdecydowanie lepiej wygląda. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że pasta wymaga energicznego wcierania, np. za pomocą szczoteczki do zębów, a to może prowadzić do powstawania rys. Jeśli mamy jednak do czynienia z dużymi przedmiotami – może to być jedyne sensowne rozwiązanie.
Lepszą metodą na odświeżenie biżuterii jest zanurzenie jej w roztworze przygotowanym z mydła, soku z cytryny i sody oczyszczonej, rozpuszczonych w wodzie. Po nocy spędzonej w takiej kąpieli kolczyki i łańcuszki wymagają jedynie delikatnego wypolerowania szmatką i błyszczą jak nowe. Kolekcjonerzy monet często sięgają po metodę solankową – przygotowują wysoko nasycony roztwór soli i w nim umieszczają swoje precjoza. Możesz tego samego spróbować ze sztućcami lub kolczykami.
Uwaga – miej na uwadze, żeby w powyższy sposób traktować jedynie biżuterię, która nie zawiera innych elementów niż srebrne. Jeśli w twoich kolczykach znajdują się kamienie szlachetne, bursztyny etc. – lepiej sięgnij po płyn do czyszczenia srebra. Bardzo drogą biżuterię rekomendujemy oddać do czyszczenia do jubilera, który użyje specjalnej maszyny wykorzystującej ultradźwięki lub specjalistycznych substancji, gwarantując, że nasze pamiątki rodzinne nie utracą swojego wyglądu i wartości.