Amerykańska

Amerykańska

5892
0
PODZIEL SIĘ

Dieta amerykańska ma dwie wersje: 5-dniową oraz 5-tygodniową. Pierwsza z nich obiecuje efekt w postaci utraty nawet 5 kilogramów, jest jednak bardzo restrykcyjna i niedoborowa pod względem składników odżywczych. W drugiej chudnie się nieco wolniej, ale za to w zdrowy sposób. Jeśli zastanawiasz się jeszcze, którą dietę wybrać, przeczytaj naszą analizę.

Dieta amerykańska 5-dniowa – jadłospis

Podczas tych 5 dni codziennie spożywasz takie same posiłki w ściśle określonych porach, które sama sobie ustalisz. Poza piciem dużych ilości wody niegazowanej nie wolno wykraczać poza to, co nakazuje menu diety. Jak wyglądają posiłki?
Śniadanie: czarna kawa niesłodzona, 1 trójkącik serka topionego
II śniadanie: 1 jajko gotowane lub smażone bez tłuszczu
Przekąska: duże jabłko
Obiad: 100g chudego twarogu lub beztłuszczowy serek wiejski
Kolacja: 150g chudego mięsa, np. pierś z kurczaka z warzywami bez soli, tłuszczu, sosów
Po kolacji: lampka czerwonego wytrawnego wina

Zalety i wady 5-dniowej diety amerykańskiej

Dieta jest monotonna i bardzo uboga – w kalorie, składniki odżywcze i ilość jedzenia! Można ją wręcz nazwać głodówką. Tracimy na niej głównie nadmiar wody z organizmu, nie zaś tłuszcz, na którym nam najbardziej zależy. A jeśli nawet naruszymy zapasy tłuszczu, to ostaną one szybko odbudowane po zakończeniu diety, gdyż organizm z pewnością upomni się o wszelkie składniki, których miał za mało podczas tych 5 dni. Jakaś zaleta? Hmm trudno nam się doszukać…

Dieta amerykańska 5-tygodniowa – jadłospis

Spożywamy 5 posiłków dziennie o ściśle określonych, wybranych przez nas  porach. Muszą być urozmaicone, a ich łączna kaloryczność nie powinna przekraczać 1200-1500 kcal. Aby przyzwyczaić organizm do ograniczonej podaży energii i uniknąć spowolnienia przemiany materii, należy stopniowo „wchodzić w dietę” i co tydzień zmniejszać ilość kalorii w swym dziennym menu o 200 kalorii, aż dojdziemy do pożądanej wartości pomiędzy 1200-1500. Podobnie postępujemy „wychodząc z diety”, gdy stopniowo i powoli zaczynamy jeść więcej kalorii. Oprócz efektu schudnięcia, dieta pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego jej główne założenia warto na stałe wdrożyć w życie. Które konkretnie – czytaj poniżej.

Główne zasady amerykańskiej diety 5-tygodniowej

Rezygnujemy z białej mąki, pieczywa i makaronu, cukru, słodyczy, słodkich napojów. Niedozwolone są również fast-foody, smażenie na tłuszczu oraz pokarmy gotowe i wysokoprzetworzone, paczkowane półprodukty. To samo dotyczy tłustych wędlin, tłuszczów zwierzęcych, tłustego mleka i jego wysokotłuszczowych przetworów.
Co jest zalecane? Pełnoziarniste pieczywo, mąki, makarony oraz gruboziarniste kasze. Ryby morskie oraz chude mięso, mleko i przetwory z niego. Warto jeść duże ilości wszelkich warzyw, owoców, kiełków. Jako dodatek do potraw stosujmy zioła, przyprawy, orzechy i cebulę wzmacniającą odporność. Najbardziej rekomendowany sposób przyrządzania posiłków to duszenie, grillowanie, gotowanie, przy czym to, co się da, warto jeść na surowo (warzywa i owoce). Wypijamy jak najwięcej wody niegazowanej oraz herbat: zielonej, czerwonej oraz ziołowych. Dodatkowo codziennie wieczorem  należy wypić napój drożdżowy przygotowany z łyżki drożdży rozpuszczonej w połowie szklanki wrzątku. Taki eliksir wzbogaca dietę o kompleks witamin B niezbędnych dla zdrowej cery, lśniących włosów i zdrowych paznokci.

Dieta amerykańska 5-dniowa – przykładowy jadłospis

Dzień 1
Śniadanie: pół grahamki, filiżanka chudego twarożku
II śniadanie: 2 kromki chleba pełnoziarnistego, ½ szkl. kiełków, 50g pieczonego schabu
Obiad: 150g mięsa z grilla, szklanka makaronu razowego, surówka z cebuli i ½ szkl. kiełków
Podwieczorek: 200ml chudego jogurtu naturalnego  otrębami
Kolacja: sałatka z kapusty pekińskiej, groszku, ogórka, pomidora, cebuli, posypana otrębami, polana łyżką oliwy
Przed snem: napój drożdżowy.

Zalety i wady diety – nasza opinia

Wersja 5-tygodniowa diety amerykańskiej jest dosyć rozsądna, łatwa w przeprowadzeniu i faktycznie powoduje redukcję masy ciała. Efekt jest najbardziej widoczny u osób, które mają sporo do zrzucenia.  Warto jednak skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, który oceni, czy kaloryczność diety nie jest zbyt niska względem potrzeb organizmu, masy ciała, z której startujesz i, którą chcesz osiągnąć. Odpowiednia podaż energii wiąże się z optymalizacją tempa przemiany materii i utraty kilogramów tak, aby efekt utrzymał się na długo (na zawsze) i aby uniknąć efektu jo-jo. Minusem może być także Konieczność szczegółowego liczenia kalorii może być minusem szczególnie dla osób zapracowanych, żyjących w biegu.
Zaletą diety amerykańskiej jest to, że uczy wybierania zdrowych produktów i może przyczynić się do wykształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych. Warto na stałe zapamiętać – czego zabrania, a co zaleca ta dieta, gdyż są to uniwersalne zasady korzystne dla każdego!