Strona główna DIETA I ZDROWIE Cytrynowa

Cytrynowa

0

Cytryny są bohaterami wielu diet mających na celu oczyszczenie organizmu z toksyn raz szybką utratę kilogramów. Analizujemy najbardziej znane przepisy na detoks cytrynowy – amerykańską dietę Master Cleanse oraz oczyszczanie według Michała Tombaka.

Lemon detox diet czyli Master Cleanse

Ta dieta stała się sławna za sprawą Beyonce, która przyznała się do oczyszczania tą metodą. Jest to właściwie 10-dniowa głodówka, podczas której dozwolone jest tylko picie specjalnie przyrządzonej lemoniady. Dzięki niej rozpuszczeniu ulegają zalegające w nerkach kamienie oraz usuwane są wszelkie złogi z jelit. Naturalnym zjawiskiem jest ciemniejsze zabarwienie moczu oraz brzydki zapach potu i oddechu – ma to wynikać z intensywnej detoksykacji całego ciała. Oprócz picia lemoniady, powinniśmy także przeprowadzać lewatywy – tuż przed snem oraz rano. Przepłukiwanie jelit zmaksymalizuje efekt usuwania złogów.
Przepis na lemoniadę:
Mieszamy razem 250ml wody niegazowanej w temperaturze pokojowej, 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 2 łyżki ekologicznego/organicznego syropu klonowego, 1/10 łyżki pieprzu cayenne.
Wypijamy 6-12 szklanek lemoniady dziennie, zawsze na świeżo – tuż po przygotowaniu jej.

Dieta Master Cleanse zapewnia utratę 5-10 kilogramów, które częściowo stanowią wodę, a w pewnej ilości – tłuszcz i masę mięśniową. Zaleca się 3-dniowe okresy wchodzenia i wychodzenia z diety, podcza których spożywamy jak najbliższe naturze posiłki na bazie surowych warzyw i owoców.

Dieta cytrynowa Michała Tombaka

Ten propagator medycyny niekonwencjonalnej i naturalnych metod leczenia również zaleca cytryny jako sposób na pozbycie się złogów jelitowych, nadmiaru śluzu i profilaktykę infekcji i przeziębień. Oczyszczanie trwa 10 dni i wygląda tak, że codziennie wypijamy sok ze świeżo wyciśniętych cytryn. 1 dnia wypijamy sok z 1 cytryny, a w każdy kolejny dzień, aż do piątego, zwiększamy ilość cytryn o 1. Szóstego dnia również wypijamy sok z 5 cytryn i codziennie zmniejszamy ich ilość o 1, tak, by dziesiątego dnia wypić sok z 1 owocu cytryny. Podczas diety spożywamy 3 posiłki dziennie, powinne one być jak najbliższe naturze. Rezygnujemy na ten czas z produktów przetworzonych i słodyczy. Sok może być rozcieńczany wodą i posłodzony odrobiną miodu. Pierwszą szklankę napoju wypijamy na czczo, a kolejne – w ciągu dnia i przed snem.

Nasza opinia

Amerykańska głodówka, jak też metoda Michała Tombaka nie mają podstaw naukowych, które przesądzałyby o zasadności stosowania obydwu tych diet. To co wiadomo na pewno, to, że cytryna faktycznie wspomaga oczyszczanie organizmu i rozpuszczanie złogów jelitowych, kamieni nerkowych, a także – że przywraca prawidłowe ph. Obawiamy się jednak tak drastycznych metod, jak rezygnacja z jedzenia na 10 dni (a dodatkowo jeszcze lewatywy) – może to poskutkować niedoborami składników mineralnych, witamin oraz utratą tkanki mięśniowej. Na pewno wystąpią też bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, bardzo możliwe są także zasłabnięcia. Zgubione kilogramy z pewnością szybko powrócą, gdyż organizm potraktowany tak rygorystycznie, z wielką mocą upomni się o wszelkie składniki odżywcze. Szybko, w dużej ilości, na zapas i na wszelki wypadek, gdybyś znowu wpadła na pomysł, by zrezygnować z dostarczania mu pożywienia.
Jeśli chcesz wypróbować na sobie oczyszczającą moc cytryn, spróbuj najpierw metody Tombaka – jest łagodniejsza i na pewno łatwiejsza do wytrwania w niej. Powodzenia! 

Poprzedni artykułJajeczna
Następny artykułDieta amerykańska – na czym polega?
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.