Najlepiej byłoby „pilnować” go przez cały rok, jednak większość z nas walkę z cellulitem zostawia na ostatnią chwilę – a ta właśnie nastąpiła, jeśli chcesz latem odsłonić ciało na plaży bez kompleksów. Jak się pozbyć skórki pomarańczowej lub choćby zmniejszyć jej widoczność? Poznaj plan działania w 7 krokach.
Poznaj wroga
O tym, czym jest cellulit, odpowiada dr n. med. Elżbieta Podgórska – dermatolog, specjalista medycyny estetycznej.
Cellulit (GLD) – gynoid lipodystrophy, lipodystrofia typu kobiecego, liposkleroza, to powszechny kosmetyczno-medyczny defekt skóry, któremu sprzyjają estrogeny. Obraz kliniczny oraz histopatologiczny jest bardzo zróżnicowany i zależy od stadium zaawansowania. Lipodystrofia rozwija się w kilku etapach przez wiele miesięcy lub lat.
- Etap I – bez typowych objawów klinicznych. Występuje zastój w naczyniach żylnych i limfatycznych i wzrost przepuszczalności ich ściany, obrzęk tkanek, rozpoczyna się nadmierne gromadzenie i odkładanie tłuszczu. Pojawia się ciastowatość skóry, zmniejszenie jej elastyczność i hipotermia.
- Etap II – po ujęciu skóry w fałd pojawia się wgłębienie i uwypuklenie „pomarańczowa skórka”. Obrzęk jest stały, dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, gromadzi się przesięk, dalsze zaburzenie mikrokrążenia.
- Etap III – „skórka pomarańczowa” jest utrwalona, tworzą się mikroguzki, dalsze upośledzenie mikrokrążenia, obniżenie elastyczności skóry, zwłóknienie tkanki podskórnej.
- Etap IV – objawy bardziej nasilone niż w stadium III. Guzki wyraźniej zaznaczone i wyczuwalne palpacyjnie, mogą dawać dolegliwości bólowe.
Rodzaje cellulitu
Nazewnictwo poszczególnych postaci cellulitu zależy od struktury zmian wyczuwalnych pod palcami oraz różnic w budowie tkanki.
- Postać twarda (zwarta) występuje głównie u nastolatek i młodych kobiet, często w korelacji rozstępami.
- Postać wiotka dotyczy głównie kobiet prowadzących siedzący tryb życia lub po dużej utracie wagi, szczególnie po 40 oku życia i wiąże się z obniżeniem napięcia mięśni.
- Postać obrzękowa to odmiana najrzadsza, ale najcięższa. Skóra jest blada i obrzęknięta, towarzyszy temu uczucie ciężkości.
- Postać mieszana cellulitu występuje najczęściej. W różnych okolicach ciała mogą występować wszystkie wcześniej wymienione postaci.
Ze względu na konsystencję zmian cellulit dzielimy na:
- wodny – pojawia się niezależnie od wieku, już w okresie dojrzewania (czynnik hormonalny). W tkankach odkładają się lipidy i woda w celu przystosowania organizmu do ewentualnej ciąży.
- Cellulit lipidowy – powstaje w głębszych warstwach skóry i tkanki łącznej. Jest skutkiem nieprawidłowego gromadzenia się i odkładanie cukrów i kwasów tłuszczowych. Tworzy tzw. pomarańczową skórkę.
Ruszaj się!
Najważniejsze: cellulit nie lubi ruchu, dlatego jeśli chcesz go mieć nadal – nie ruszaj się. Ale skoro to czytasz, zapewne chcesz mieć gładkie ciało, więc codzienna dawka ruchu będzie idealna! Jeśli spędzasz długie godziny w pozycji siedzącej, ustaw sobie przypominajkę, która zmobilizuje Cię do krótkich przerw, w których będziesz mogła się nieco poruszać. Kiedy nie pracujesz, postaraj się wygospodarować choćby pół godziny dziennie na ćwiczenia. Według badań wysiłek o charakterze interwałowym (bardzo intensywny) powinien trwać nie więcej niż 10-20 minut. Ten stosunkowo krótki trening wykonywany z pełnym zaangażowaniem przynosi zaskakujące rezultaty.
Warto postawić na szybki marsz (przy okazji się dotlenisz i wyciszysz myśli). Potrzebujesz sporej dawki motywacji? Zapisz się na siłownię lub grupowe zajęcia, umów się na wspólne bieganie, jazdę na rowerze lub basen. Dni stają się coraz dłuższe, coraz więcej osób stawia na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – dołącz do nich. Nie tylko zawalczysz z cellulitem, ale możesz poznać fantastyczne osoby.
Wybierz odpowiednie kosmetyki
Na rynku znajdziesz mnóstwo preparatów, które są pomocne w walce z cellulitem. Obojętnie który z nich wybierzesz, nawet najnowocześniejszy i najdroższy, nie spełni on twoich oczekiwań, jeśli nie będziesz go systematycznie stosowała. Na jakie składniki w kosmetykach warto zwracać uwagę? Szukaj w nich kofeiny, wyciągu z bluszczu pospolitego, algi zielonej i brunatnej, L- karnityny, borowiny lub olejku cynamonowego.
Aby zwiększyć „siłę rażenia” kosmetyku, możesz wykonać domowy body wrapping. To bardzo prosty zabieg, a daje naprawdę niezłe rezultaty. Potrzebować będziesz tylko odpowiedniego preparatu (może to być gotowy kosmetyk, mieszanka olejków antycellulitowych czy kambryjska glinka kosmetyczna), folii spożywczej i czasu na relaks. Najlepiej po kąpieli i peelingu ciała, nałóż na miejsca objęte cellulitem preparat i owiń ciało folią. Uważaj, aby nie owinąć się zbyt mocno, folia nie może uciskać, ale też i nie może opadać. Połóż się wygodnie, przykryj kocem (ciepło dodatkowo będzie aktywowało działanie kosmetyku) i pozwól sobie na relaks, około 30-45 minut. Następnie zdejmij folię, usuń resztki kosmetyku (zmyj lub wmasuj). Uwaga, nie owijaj się folią, jeśli masz zamiar tak iść spać! Krótka drzemka, owszem, ale nigdy na noc!
Masaże – a nawet automasaże!
Możesz je wykonać w domu, na olejku lub kosmetyku wyszczuplającym. Olejek makadamia posiada właściwości antycellulitowe (np. Makadamia Oil Delawell). Masaż wykonuj systematycznie, najlepiej 2 razy dziennie, nawet przez 5 minut. Świetną propozycję przedstawia Elancyl:
Nie boisz się baniek chińskich? Włącz je do pielęgnacji! Super efekty, także dla zdrowia, da masaż suchego ciała szczotką z naturalnego włosia. Nie tylko usuwa martwe komórki naskórka, czyniąc ciało jedwabiście gładkim, ale i usprawnia pracę układu limfatycznego, detoksykuje i ujędrnia skórę. Można stosować na całe ciało, wybierz jednak dobrą szczotkę z naturalnego włosia, które nie jest zbyt twarde.
Elektryczne masażery także mają sporo zalet. Jeśli chcesz wybrać właśnie taką formę masażu, zwróć uwagę na to, czy urządzenie ma wymienne końcówki. Często jednym masażerem możesz podziałać na pomarańczową skórkę, ale i po wymianie głowicy – rozluźnić napięte mięśnie, wspomóc wchłanianie kosmetyku czy użyć jako pumeks. Przykładem takiego wielofunkcyjnego urządzenia jest masażer Botti.
Jeśli masz możliwość, skorzystaj z serii drenaży limfatycznych u profesjonalisty lub masaży z zastosowaniem bańki chińskiej. Same nie zawsze jesteśmy w stanie wykonać masaż tak dokładnie, jak zrobi to wykwalifikowana osoba.
Dieta
Ogromnie wierzę, że to, co jemy, ma wpływ na nasz wygląd, dlatego uparcie będę namawiać choćby do picia większej ilości wody! To najprostsza, jedna z najtańszych i najskuteczniejszych metod na oczyszczanie organizmu. Postaw na zdrową dietę, bogatą w warzywa, chude mięso. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, umiarkowane ilości owoców, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, orzechy i nasiona oraz ryby. Nie ograniczaj jednak zupełnie tłuszczy, ponieważ zdrowe tłuszcze są niezwykle pomocne w utracie wagi i uzyskaniu dobrego wyglądu całego ciała (np. olej kokosowy). Ogranicz spożycie soli i cukru. Podejście, że czekolada jest z kakaowca, a kakaowiec to roślina, więc czekolada to sałatka, raczej nam nie pomoże 😉 Unikaj fast-foodów i alkoholu.
Pomoc od środka
Walkę z cellulitem warto wspomóc profesjonalnymi preparatami, które pomogą oczyścić organizm z toksyn, takimi jak ampułki Super Diet Slimming Cellimine, kapsułki My Body Shape Aliness, Noble Health Get Slim Cellulite.
Na pomoc hi-tech!
Jeśli masz możliwości, aby wspomóc się profesjonalnymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, wybierz skuteczną mezoterapię igłową, zabiegi z użyciem aparatury hi-tech (endermologia, Icoone, radiofrekwencja czy karboksyterapia). Więcej o zabiegach antycellulitowych przeczytasz na naszym siostrzanym profilu : WIRTUALNA KLINIKA – ZABIEGI ANTYCELLULITOWE >>>
Rajstopy antycellulitowe
W codziennych staraniach o gładkie uda bez cellulitu pomogą nam specjalistyczne rajstopy (więcej o rajstopach Gatta przeczytasz TUTAJ >>>) czy legginsy. Legginsy Nivea natychmiast modelują sylwetkę i ujędrniają skórę już po 14 dniach użycia (noszone przez min. 6 godzin dziennie). Dzięki zastosowanej technologii kompresji, koenzym Q10 uwalnia się i przenika do skóry wspierając redukcję oznak cellulitu.
Kilkukrotnie w tekście pojawiło się słowo: systematyczność. To właśnie klucz do sukcesu! Wprowadź zdrowe nawyki do swojego życia, twoje ciało z pewnością ci się odwdzięczy, a cellulit powoli zacznie znikać. Powodzenia!