Strona główna PIELĘGNACJA CO TO SĄ EKOCERTYFIKATY?

CO TO SĄ EKOCERTYFIKATY?

0

To potwierdzenie, że dany kosmetyk spełnia wymogi stawiane produktom naturalnym i organicznym. Jest kilka instytucji certyfikujących, jedną z najbardziej znanych (i wymagających;-) jest francuska Ecocert. Pierwsze polskie kosmetyki z jej certyfikatem to Eco Linea marki Ava. Przeczytaj, jakie standardy muszą spełniać tego typu produkty.

Co to jest kosmetyk naturalny?

• W 1996 roku zrodziła się idea stworzenia kosmetyków opartych na czysto naturalnych składnikach oraz powołano do życia stowarzyszenie, które ujednoliciło sformułowanie dotyczące wyrobów naturalnych. Zgodnie z przyjętą przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy definicją kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha.
• Kosmetyki naturalne pozbawione są syntetycznych konserwantów, substancji zapachowych, barwników, olejów parafinowych, emulgatorów nieprzyjaznych dla naszej skóry oraz środowiska.
• Wyciągi z roślin stosowane w kosmetyce naturalnej pochodzą z ekologicznych upraw lub roślin dziko rosnących. Bazę kosmetyków ekologicznych stanowią gliceryna roślinna, czyste oleje roślinne, emulgatory i emolienty roślinne. Oleje roślinne pozyskiwane z dojrzałych nasion i owoców wyłącznie metodami fizycznymi. Przy produkcji stosuje się naturalne konserwanty identyczne z naturalnymi. Zapach nadają naturalne olejki eteryczne. Kosmetyki naturalne nie zawierają surowców chemicznych ani pochodzenia zwierzęcego.
• Co ważne, kosmetyki ekologiczne zawierają wyłącznie naturalne mineralne filtry przeciwsłoneczne – w przeciwieństwie do chemicznych nie wnikają w skórę, lecz odbijają promienie słoneczne. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Kosmetyki naturalne mogą stosować również kobiety w ciąży.
Jak działają instytucje certyfikujące?
• Zostały powołane po to, aby pomóc w rozpoznaniu prawdziwych kosmetyków naturalnych i organicznych. Zasady certyfikacji przez europejskie organizacje bazują na wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych.
• Ich zadaniem jest certyfikacja i kontrola przestrzegania przez producentów kosmetyków rygorystycznych norm mających zapewnić konsumentowi w pełni naturalny produkt. Kontrolują je pod względem naturalności, bezpieczeństwa,  weryfikują pochodzenie zawartych w nich komponentów, ich ilość i jakość.
• Analizy są przeprowadzane nie tylko na samych roślinach. Kontrole zaczynają się już na etapie gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna, przez okres 3 kolejnych lat sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której rośliny będą rosły. Oprócz ziemi bada się też wodę deszczową i tę, którą używa się do podlewania upraw – pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń w niej występujących. Niedozwolone jest także stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na specjalnych listach dozwolonych i certyfikowanych środków.
• Kosmetyki spełniające te wymogi na froncie opakowania mają umieszczony znak organizacji certyfikującej. Największe i najbardziej uznane w Europie to francuska Ecocert, niemiecka BDIH i angielska Soil Association.

TO CIEKAWE CO TO SĄ EKOCERTYFIKATY?

Ecocert

• To międzynarodowe, niezależne stowarzyszenie kontrolujące, działające w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba znajduje się we Francji. Od 2002 roku Ecocert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Stworzyło do tego dwa określenia, o różnych kryteriach – kosmetyk naturalny oraz kosmetyk naturalny i organiczny.
• Kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów:
– kosmetyk powinien zawierać surowce roślinne naturalne  i pochodzenia naturalnego, stanowiące nie mniej niż 95% wszystkich składników,
– surowce organiczne z  upraw ekologicznych z certyfikatem Ecocert,
– nie może zawierać pochodnych ropy naftowej: olejów, silikonów, parafin, etoksylowanych glikoli, parabenów, barwników i syntetycznych kompozycji zapachowych,
– nie może  zawierać  surowców z roślin modyfikowanych genetycznie,
– produkty gotowe i ich  składniki nie mogą być testowane na zwierzętach,
– produkcja kosmetyków naturalnych i organicznych musi być w odseparowaniu od podobnych procesów wytwarzania produktów nie podlegających certyfikacji, proces produkcji powinien być prosty, przyjazny  dla  środowiska,
– gotowe kosmetyki powinny być zapakowane w opakowania ekologiczne, przyjazne środowisku, nadające się do ponownego recyklingu .
• Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji.

BDIH

• BDIH jest skrótem od Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel. Założona została w 1951 roku w Niemczech.
• Producenci, których kosmetyki oznaczone są znakiem “Kontrollierte Natur-Kosmetik” (kontrolowane kosmetyki naturalne), duży nacisk kładą na nowoczesną, naturalną i szczególnie delikatną pielęgnację. 
• Do produkcji tych kosmetyków używane są naturalne surowce, takie jak oleje roślinne, tłuszcze i wosk, ekstrakty ziołowe i wody kwiatowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.
• Oto kryteria, jakimi kieruje się BDIH przy nadawaniu certyfikatu:
– stosowanie roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów,
– przez cały cykl produkcji nie będą wykonywane testy na zwierzętach,
– zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (np. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy),
– dozwolone jest stosowanie nieorganicznych soli (np. siarczan magnezu) i mineralnych surowców (np. chlorek sodu),
– świadoma rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej,
– ze względu na mikrobiologiczne bezpieczeństwo produktów, obok naturalnych konserwantów, dozwolone jest również stosowanie pewnych naturalnie identycznych konserwntów: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. W deklaracji kosmetyku substancje te muszą być dodatkowo oznaczone: “Konserviert mit… “),
– w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego – rezygnacja z radioaktywnego naświetlania,
– stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi,
– proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Soil Association

• Pomaga identyfikować produkty, które otrzymały certyfikat rolnictwa ekologicznego w Wielkiej Brytanii.
• Wyroby oznaczone Soil Association są w pełni organiczne – nie mają sztucznych dodatków.
• Certyfikat Soil Association zapewnia, że produkt:
– zawiera maksymalną możliwą ilość składników organicznych,
– jest organiczny w 95% lub, jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych, jest organiczny w przynajmniej 70% i ma opis „ze składnikami organicznymi” (tak jest w przypadku szamponów i płynów do kąpieli AVA),
– składniki nie są modyfikowane genetycznie,
– jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska,
– jest wolny od składników znanych jako potencjalnie toksyczne dla ludzi lub środowiska(m.in. parabeny, produkty petrochemiczne, sztuczne aromaty, detergenty SLS etc.)

(na podst. mat. prasowego AVA)

Poprzedni artykułKREMY DO RĄK L’OCCITANE
Następny artykułZAPROJEKTUJ T-SHIRT
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.