Dermokosmetyki to kategoria produktów pielęgnacyjnych, które najczęściej wyróżniają się dopracowanymi formułami. Produkty te powstają są z myślą o specjalnych potrzebach skóry bardzo wymagającej. Często dermokosmetykami nazywane są także produkty marek skupiających się na tworzeniu produktów gabinetowych.
Czym są dermokosmetyki?
Najczęściej pojęciem dermokosmetyków nazywane są produkty przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji skóry problematycznej lub zmienionej chorobowo. Produkty tego rodzaju chętnie stosują osoby zmagające się z trądzikiem pospolitym, czy różowatym, AZS, ŁZS, a także znaczną wrażliwością skóry. O tym, w jaki sposób nazwać produkt decyduje producent danego kosmetyku bazując zazwyczaj na jego przeznaczeniu, czy zawartych w formule składnikach aktywnych. Należy jednak pamiętać, że według obowiązującego prawa nie istnieje oficjalna kategoria dermokosmetyków, zatem produkty te podlegają dokładnie tym samym normą oraz przechodzą te same badania dopuszczające je do sprzedaży co klasyczne kosmetyki.
Czy dermokosmetyki i kosmetyki to te same produkty?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak wspomnieliśmy powyżej, nie istnieją normy prawne, które klasyfikowałyby produkty kosmetyczne na dermokosmetyki i kosmetyki. Niemniej jednak producenci w celu rozróżnienia swoich produktów, a czasem również ze względów marketingowych, stosują tego rodzaju określenia. Z tego powodu część kosmetyków określanych mianem dermokosmetyków faktycznie sprawdzi się lepiej dla skór, które ze względu na choroby dermatologiczne lub znaczną wrażliwość potrzebują specjalnej pielęgnacji. Nie jest to jednak reguła.
Czy dermokosmetyki możemy uznać za bardziej bezpieczne dla skóry wrażliwej, czy alergicznej?
Dermokosmetyk może być lepiej tolerowany przez osoby ze skórą wrażliwą i alergiczną, gdy jest on opracowywany z myślą o jej specyficznych potrzebach. Ich składniki zazwyczaj są starannie dobrane, w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej cery oraz składu konkretnego produktu.
Skóra alergiczna, atopowa czy wrażliwa może reagować różnie na różne substancje. Każdy składnik zawarty w kosmetyku może wywołać reakcję alergiczną. Oznacza to, że nawet najbardziej starannie opracowany produkt może uczulić. Jeśli poszukujecie dermokosmetyków uznanych, światowych marek warto sprawdzić ofertę sklepu topestetic.pl pod poniższym linkiem: https://www.topestetic.pl/dermokosmetyki
Reakcje podrażnienia czy alergii mogą być wywołane przez substancje zapachowe, konserwanty, ale także przez inne składniki kosmetyków. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a alergia może być wywołana przez substancje zawarte zarówno w dermokosmetykach, jak i w zwykłych kosmetykach. W przypadku podejrzenia alergii na dany produkt, warto zasięgnąć porady dermatologa i przeprowadzić skórne testy płatkowe, aby dokładnie ustalić problematyczny dla nas składnik.
Osoby z cerą wrażliwą lub skłonną do alergii często wybierają produkty o prostym i przejrzystym składzie, które nawilżają, natłuszczają, a także chronią skórę, minimalizując przy tym ryzyko podrażnień. Dermokosmetyki bazujące na emolientach, wykorzystujące łagodne składniki pielęgnacyjne i nie stosujące kompozycji zapachowych często są lepiej tolerowane przez skóry wrażliwie. Należy jednak pamiętać, że nie są to ani wyroby medyczne ani leki, nawet jeśli sprzedawane są w aptekach.
Sposób w jaki producenci klasyfikują swoje kosmetyki do grupy dermokosmetyków jest niejednoznaczny i niewątpliwie stanowi ciekawy temat do dalszej dyskusji. Ze względu na zaufanie konsumentów do nazewnictwa i miejsca, w którym kupują kosmetyki, jak i osoby polecającej dany produkt np. farmaceuty, do dermokosmetyków należy podchodzić z rozwagą i ostrożnością, nie zapominając, że muszą one spełniać te same kryteria co zwykłe kosmetyki, a ich składy nie zawsze są wolne od substancji potencjalnie problematycznych dla skór wrażliwych.