Strona główna DIETA I ZDROWIE Śródziemnomorska

Śródziemnomorska

0

Dieta śródziemnomorska to dieta niskocholesterolowa. Często określa się ją jako jedną z najzdrowszych na świecie. Może to wprawiać w zdziwienie osoby odwiedzające kraje Południowej Europy, gdyż obecnie wzrasta tam odsetek ludzi otyłych . Dzieje się tak ze względu na zmieniający się styl życia i częstsze spożywanie gotowych, niezdrowych dań.  Tradycyjna, godna naśladowania dieta śródziemnomorska to ta, która była stosowana dawniej. Dokładnie zbadaną ją w połowie XX wieku. Na czym polega?

Zasady diety śródziemnomorskiej

Dieta Basenu Morza Śródziemnego nie jest jakimś programem odchudzającym, ale zbiorem pewnych nawyków żywieniowych i dotyczących stylu życia. Charakteryzuje się wysokim spożyciem warzyw, owoców w ich naturalnej, świeżej postaci. To także częste jedzenie warzyw strączkowych oraz pieczywa z pełnego przemiału. Niezwykle istotnym elementem tradycyjnego, śródziemnomorskiego stylu odżywiania, jest wysoka zawartość kwasów omega-3 w codziennym menu, które pomagają zwalczać nadmiar złego cholesterolu. Ich źródłem są orzechy, ryby, a przede wszystkim – najwyższej jakości, naturalna oliwa z oliwek. Mało w tej diecie jest mięsa, serów tłustych i nabiału. Jeśli alkohol, to w niewielkich ilościach i głównie do posiłku. Przy tym bazuje się na lokalnych, sezonowych i świeżych produktach. Unika zaś tych przetworzonych, chemicznie „ulepszanych”, miesiącami leżących na półkach hipermarketów. Dodatkowo ważny jest także bardziej zrelaksowany sposób życia, codzienne przebywanie na słońcu i jak najczęstsze przygotowywanie posiłków w domu, w miłej atmosferze.

Efekty

Dieta śródziemnomorska nie ma sztywnych zasad dotyczących ograniczenia kaloryczności, ani określonego czasu stosowania, dlatego nie nazywamy jej dietą odchudzającą. Z pewnością jednak poskutkuje utratą zbędnych kilogramów u osób, które do tej pory nie stroniły od fast-foodów, gotowych dań, słodkich napojów oraz zapominały o warzywach i źródłach kwasów omega-3. Udowodniono też, że dieta obfitująca w te dobre – nienasycone kwasy tłuszczowe utrzymuje w zdrowiu układ sercowo-naczyniowy.

Przepisy 

sposoby ułatwiające wprowadzenie w życie zasad diety śródziemnomorskiej
Jeśli chcesz uzdrowić swoją dietę i sprawić, by służyła Twojej sylwetce i dobremu samopoczuciu, zastosuj te drobne sztuczki:
– białe pieczywo i mąkę zamień na pełnoziarniste
– do porannego jogurtu dodaj garść różnych orzechów i owoce
– do każdej potrawy dodaj porcję warzyw polanych zdrowym olejem (oliwa z oliwek lub olej lniany)
– oliwą z oliwek lub olejem lnianym zastąp masło i polewaj nią pieczywo
– 3 razy w tygodniu zamień obiadową porcję mięsa na tłustą rybę: łososia, dorsza, sardynki lub śledzia
– zrezygnuj ze słodyczy, gotowych dań, fast-foodów, słodkich napojów
– codziennie zafunduj sobie spacer na świeżym powietrzu, a posiłki staraj się przygotowywać w domu i jeść je na spokojnie, siedząc.
Zobaczysz – efekt poprawy samopoczucia i szczuplejszej sylwetki gwarantowany!

Zasady diety śródziemnomorskiej warto przyjąć za swoje i stosować przez całe życie. Naukowcy dowiedli – dzięki temu będziesz zdrowa, szczupła i będziesz dłużej żyć!

Poprzedni artykułNiskowęglowodanowa
Następny artykułBaletnicy
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.