Pozwala na szybki spadek wagi w 13 dni. Czy warto ją stosować?
Restrykcyjnie stosowana zapewnia szybki spadek kilogramów. Trwa 13 dni i w tym czasie pozwala schudnąć nawet 6 kilogramów lub więcej. Dieta kopenhaska. Czy warto ją stosować? Oceńmy.
Kaloryczność
Dieta kopenhaska to niemalże głodówka. Jej kaloryczność jest na poziomie niespełna 1000 kcal. Dowiedziono, że minimalna kaloryczność diety nie może być niższa niż 1200 kcal. To wartość minimalna, poniżej której nie jest możliwe takie ułożenie diety, by dostarczała ona organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Dieta o tak niskiej kaloryczności, jak dieta kopenhaska, może być stosowana tylko pod kontrolą lekarza, u ludzi z chorobliwą otyłością, która zagraża zdrowiu i życiu.
Skuteczność
Tak niska kaloryczność diety musi skutkować spadkiem wagi i faktycznie tak się dzieje. Jednakże – zbyt mała ilość posiłków i ich niewystarczająca wartość odżywcza wpływają na znaczne obniżenie metabolizmu. Wskutek tego po diecie kopenhaskiej zazwyczaj szybko występuje efekt jojo.
Wpływ na zdrowie
Dieta kopenhaska jest dietą niedoborową, dostarcza zbyt małej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możliwe są zasłabnięcia, zawroty głowy, obniżenie nastroju. Dłużej stosowana może skutkować poważnymi uszczerbkami na zdrowiu.
Komfort stosowania
Posiłki w diecie kopenhaskiej są proste i nie wymagają dużego nakładu pracy. Również dlatego, ze jest ich mało i są niewielkie. Codziennie dieta ta przewiduje 3 małe posiłki i żadnych przekąsek. Tak restrykcyjny reżim gwarantuje ciągłe uczucie głodu. Przykładowy dzienny jadłospis z 13-dniowego planu diety kopenhaskiej:
- Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru, 1 grzanka z razowego pieczywa
- Obiad: gotowany szpinak,1 świeży owoc, 1 pomidor
- Kolacja: 1 plaster szynki, 2 gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną 150g
Podsumowując – nie polecamy!
Odpowiedziała: Kasia Mężyk